• 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

• 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Vettel a Bourdais zvládli úvod ve Valencii výtečně

Grand Prix Evropy - 1. trénink

Španělsko si může užít formule 1 více, než kterákoliv jiná země. Kromě testovacích tratí v Jerezu, Barceloně a Valencii a také letištní plochy na ostrově Menorce, má Španělsko dva závody - v Barceloně a v ulicích Valencie.

A právě dnes byly zahájeny tréninky týmů formule 1 na premiérovou Velkou cenu Evropy na městském okruhu ve Valencii. Závod je vypsán na 57 5.440 km dlouhých kol.

Teplota tratě se dopoledne pohybovala nad 30°C, okolní teploty byly mírně pod touto hranicí.

Prvním jezdcem, který se v těchto podmínkách vydal na neznámou trať byl Sébastien Bourdais, který si připsal čas 1:49.926. Naopak jako poslední se přihlížejícím divákům předtavili Lewis Hamilton, David Coulthard a po více jak půlhodině také Nick Heidfeld.

V jedné z pomalých zatáček udělal Timo Glock z Toyoty hodiny, ale udržel motor v chodu a vrátil se zpět, Lewis Hamilton s mclarenem byl delší na brzdy, ale do zatáčky se ještě vešel, podobně jako Felipe Massa s ferrari. Jenson Button mohl být rád za vybetonovanou únikovou zónu, protože neodhadl dobře brzdný bod a zatáčku projel téměř rovně, jedenkrát se do podobné situace dostal také Fernando Alonso před vjezdem na cílovou rovinku. V pravotočivé zatáčce na výjezdu z mostu byli delší Heidfeld, Piquet, Massa, Bourdais ad.

Bridgestone pro Valencii připravil dvě nejměkčí směsi, jakými disponuje.

Týmy se budou muset vypořádat s množstvím prachu a nečistot, které pokrývají trať, což platí především pro boxovou uličku. Že jde ovšem o rychlý okruh dokládá fakt, že Kimi Räikkönen dosáhl nejvyšší rychlosti 315.6 km/h.

Prvním jezdcem, který se dostal pod hranici 101 sekund na kolo byl Sebastian Vettel, kterého následoval o 9 tisícin pomalejších časem Lewis Hamilton, který se v následujícím rychlém kole ocitl v hodinách ve stejném místě, jako tomu bylo v případě Glocka. V samotném závěru oba předčil Felipe Massa. Vettel mu ale oplatil stejnou mincí, zatímco Kimi Räikkönen navštívil únikou zónu a David Coulthard musel svůj vůz odstavit. Vettel se tak stal vítězem prvního volného 90minutového tréninku.