Novinky

  • 09.07.2020 Neutral Závod v Mugellu 13. září se má jet jako VC Toskánska F1

  • 09.07.2020 Neutral Honda oznámila, že v obou vozech Red Bullu není potřeba měnit motor

  • 08.07.2020 Neutral Fernando Alonso byl potvrzen jako závodní jezdec Renaultu ve F1 pro rok 2021

Facebook Instagram

Představení závodu: 69. ročník 24 hodin ve Spa

Představení závodu: 69. ročník 24 hodin ve Spa

Souhrn informací a odkazů na jednom místě.

Koncem tohoto týdne odstartuje další ročník vrcholného podniku určeného pouze gétéčkům. Na více jak dvě stovky závodníků a tisíce jejich pomocníků čekají výzvy nejen v podobě nástrah belgického okruhu, ale také zástup odhodlaných soupeřů a celý den trvající vypětí.

V článku naleznete souhrn základních informací o tomto významném podniku, které doplňuje řada odkazů pro jedinečný zážitek z tohoto famózního závodu. Odkaz na tento souhrn bude součástí článků věnovaných podniku. V průběhu roku může být umístěn ve vybraných článcích vydaných na zdejším portálu.

Obsah s aktivními odkazy na kapitoly

1. Popis závodu
2.1. Pohled do historie
2.2. Vítězné posádky
3. Pořadatelská organizace
4. Pravidla
5. Rozdělení účastníků do kategorií
6. Užitečné odkazy
7. Odkazy na články věnované letošnímu ročníku

1. Popis závodu

Tento podnik je součástí Blancpain Endurance Cup (BEC, více o šampionátu naleznete Zde), takže účastníci této vytrvalostní série obsadí převážnou většinu míst. Příležitost zúčastnit se závodu však mají i zájemci pravidelně nepůsobící v tomto mezinárodním mistrovství. S výjimkou posádek v pohárových vozech jsou účastníci zahrnuti také do bodování v rámci šampionátu Intercontinental GT Challenge.

Závod je určen soukromým stájím, výrobci však mohou poskytnout týmům své zkušené piloty, případně techniky.

Hlavní použitou technikou jsou vozy třídy GT3, které doplňují auta třídy G3 (homologace RACB) a pohárová vozidla. Uplatněn je zde propracovaný systém výkonnostního srovnání vozidel, který čerpá z bohatých zkušeností pořadatelské organizace. Jednotným dodavatelem paliva je titulární sponzor Total prostřednictvím společnosti Elf. Obutí pochází z produkce Pirelli.

Dělení do několika kategorií určuje složení posádek. Kromě plně profesionálních anebo ryzích amatérských sestav se závodu účastní smíšené posádky amatérů a profesionálů.

Místem konání je 7004 metrů dlouhý okruh v pohoří belgických Arden Spa-Francorchamps (více o historii okruhu Zde).

Momentky z 65. ročníku 24 hodin ve Spa

Foto: V-IMAGES/Fabre

2.1. Pohled do historie

Dobou zrodu vytrvalostních motoristických závodů a gétéček jsou 20. léta minulého století.

O něco dříve se začala psát historie vytrvalostních podniků. U francouzského města Le Mans byl uspořádán první 24hodinový závod v roce 1923. Původně bylspíše prověrkou odolnosti výrobků bouřlivě rozvíjejícího se motoristického odvětví místem pro podávání vrcholných sportovních výkonů. Již o rok později vyrostla francouzskému podniku na dlouhou dobu jediná konkurence právě poblíž belgických lázní Spa-Francorchamps (více o 24 hodin ve Spa Zde).

Seznam 24hodin trvajících podniků rozšířil až v roce 1962 závod v americké Daytoně. V současnosti obsahuje, včetně již nepořádaných událostí, pouze dvanáct položek. Mezistupněm mezi 1000 km dlouhými závody (anebo šestihodinovkami) je pět závodů v délce 12 hodin (první byl Sebring v USA v roce 1950).

poprvé se označení Gran Turismo objevilo u Alfy Romeo 6C z roku 1929. V začínajícím dělení závodů se jednodušší automobily přesouvaly na okruhy a položily základ dnešních formulových sérií. Lépe vybavené vozy GT našly uplatnění ve vytrvalostních podnicích, které se stávaly součástí závodů sportovních vozů.

Po druhé světové válce již byly zařazeny do samostatné třídy v těchto šampionátech a závodech. Po útlumu v 80. a 90. letech si vydobyly vlastní mezinárodní šampionát (BPR Global GT Series).

Podrobnější informace o vozech GT a jejich sportovním nasazení naleznete Zde.

2.2. Vítězné posádky

V následující tabulce je uveden přehled vítězných posádek z doby, kdy byl závod určen pouze vozům GT.

 Rok  Posádka  Vůz
2016  A.Sims/P.Eng/M.Martin  BMW M6 GT3
2015  M.Paltalla/L.Luhr/N.Catsburg  BMW Z4 GT3
2014  L.Vanthoor/M.Winkelhock/R.Rast  Audi R8 LMS
2013  M.Buhk/M.Götz/B.Schneider  Mercedes SLS
2012  A.Piccini/R.Rast/F.Stippler  Audi R8 LMS
2011  M.Ekström/G.Franchi/T.Scheider  Audi R8 LMS
2010  R.Dumas/J.Bergmeister/M.Ragginger/W.Henzler  Porsche 997 RSR
2009  M.Hezemans/A.Kumpen/J.Menten/K.Mollekens  Corvette Z06
2008  M.Bartels/A.Bertolini/S.Sarrazin/E.van de Poele  Maserati MC12
2007  J.D.Deletraz/M.Hezemans/F.Gollin/M.Fässler  Corvette C6R
2006  E.van de Poele/M.Bartels/A.Bertolini  Maserati MC12
2005  M.Bartels/T.Scheider/E.van de Poele  Maserati MC12
2004  L.Cappellari/F.Gollin/L.Bryner/E.Calderari  Ferrari 550 Maranello
2003  S.Ortelli/M.Lieb/R.Dumas  Porsche 996 GT3-RS
2002  C.Bouchut/D.Terrien/V.Vosse  Chrysler Viper GTS-R
2001  C.Bouchut/J.P.Belloc/M.Duez  Chrysler Viper GTS-R

3. Pořadatelská organizace

Organizaci tohoto podniku má na starosti Stéphane Ratel Organisation (SRO) a belgický Královský automobilový klub (RACB).

Tvůrcem SRO je Stéphane Ratel, který společnost založil 24. ledna 1995. Francouzský podnikatel tak navázal na předchozí zkušenosti s pohárovými závody s vozy Venturi. V té době se rovněž podílel se svými společníky na pořádání mezinárodního mistrovství BPR Global GT Series.

Zájem o tuto sérii přilákal pozornost FIA, která se od roku 1997 chystala podílet na jejím chodu. Po rozkolu společníků v BPR se následně ujala organizace nového FIA GT Championship SRO. Od roku 2000 se 24 hodin ve Spa stalo vrcholným víkendem tohoto šampionátu, když navázalo na více jak tři desítky let trvající tradici belgického podniku s cestovními vozy.

Po přeměně FIA GT Championship na MS GT1 v roce 2010 byl závod jedinou součástí poháru GT2 (s účastí GT3 a dalších tříd), od roku 2011 je zahrnut do Blancpain Endurance Series.

Další doplňující informace lze získat v článku věnovaném Stéphane Ratelovi a jeho aktivitám mimo SRO (Zde). Více o dvou desetiletích činnosti a přehledu pořádaných šampionátů naleznete v článku vydaném při loňském jubileu francouzské společnosti (Zde).

Belgický Královský automobilový klub (Royal Automobile Club of Belgium, RACB) byl založen již v roce 1896. Zabývá se problematikou silniční dopravy, rekreace a motorsportu. V této oblasti je belgickým zástupcem ve FIA a má na starosti organizaci národních sérií.

Od roku 1920 se předseda sportovní komise RACB Henri Langlois van Ophem spolupodílel na myšlence vytvoření okruhu v okolí belgických lázní Spa-Francorchamps. I přes počáteční obtíže byl úspěšný a již v roce 1924 zde navíc byla založena tradice 24hodinových závodů.

4. Pravidla

Závodní víkend začíná dvojicí tréninků, každý je v délce maximálně 90 minut.

Kvalifikace je rozdělená na dvě části o souhrnné délce 150 minut (2 x 75 minut), jedna část musí probíhat v noci. V každé části musí každý pilot z posádky dosáhnout měřeného času. V noci jsou všichni členové posádky povinni absolvovat alespoň dvě měřená kola. Výsledky jsou následně sestaveny na základě nejlepšího času posádky.

Dvacet nejrychlejších vozů postupuje do Superpole. Je jim přidělena sada pneumatik použitelná pro tuto část (případně v závodě s výjimkou startu), která se nesmí předehřívat. Za volanty se posadí členové posádek, vybraní nejpozději půlhodiny po skončení kvalifikace.

Superpole zahajuje v kvalifikaci dvacátý vůz výjezdem z boxové uličky. Každou minutu (dříve 20 vteřin) odsud vyjíždí na dráhu v pořadí další jezdec (s tolerancí deseti vteřin). Po objetí okruhu má každý z jezdců možnost docílit během dvou měřených kol času.

Startovní rošt je následně sestaven u prvních dvou desítek účastníků dle pořadí dosaženého v Superpole, u zbytku pole dle výsledků kvalifikace. Nejlepší posádka z každé třídy je ohodnocena jedním bodem.

Pilotem pro úvodní část závodu může být kterýkoliv člen posádky bez ohledu na čas dosažený v kvalifikaci. Pokud jej vedoucí stáje nenahlásí nejpozději hodinu po skončení Superpole, startuje v kvalifikaci nejrychlejší pilot z posádky. Odpočet začíná po protnutí startovní čáry na konci zahřívacího kola, po němž následuje letmý start.

GT1 na Slovakiaringu

Foto: Tomáš Krejčík

V trénincích a po ujetí minimálně dvou kol závodu je počet sad pneumatik a jejich výměna zcela na rozhodnutí týmu. Pouze v kvalifikaci je stanoven maximální počet tří sad suchých pneumatik, pro účastníky superpole je vyhrazena další sada navíc. Tu mohou případně využít kdykoliv v závodě s výjimkou startu.

Případnou výměnu pneumatik během zastávek v závodě provádějí pouze dva mechanici (označení červenou páskou na paži), vybavení jednou utahovací pistolí. Dohlížet na ně může bez možnosti zásahu na voze vedoucí stáje (bílá páska) a zároveň může probíhat výměna jezdců. Přítomnost dalších osob v pracovním prostoru je nepřípustná. Samozřejmostí je vypnutý motor a zákaz tankování.

Také doplnění paliva je plně na rozhodnutí týmu. Této procedury, která musí probíhat vždy na začátku zastávky, se mohou kromě vedoucího týmu účastnit čtyři mechanici (s červenou páskou): dva určení na obsluhu tankovacího zařízení, jeden pomocník s připraveným hasicím přístrojem a jeden člověk na mytí čelního skla, světel, stažení dat, výměnu láhve jezdci anebo pomoc při střídání pilotů.

V daném prostoru se mohou navíc nacházet až dva další mechanici s přesně vymezenými úkoly. První ovládá pouze uzavírací ventil na tankovacím zařízení. Druhý může být použit u vozidel s jedním tankovacím otvorem na každé straně, kdy je potřebná přítomnost mechanika s odvětrávací hadicí na druhé straně vozidla. Během tankování musí stát vůz na kolech, mít vypnutý motor a být uzemněn. Jezdec může zůstat ve voze.

Pokud se v prostoru nacházejí mechanici se žlutou páskou, může se jednat o techniky na kontrolu stavu brzd (max. jeden) anebo pneumatik (max. jeden). Lze provést měření teploty a tlaku.

Délku zastávky ovlivňuje předepsaný minimální čas pro pobyt v boxech (respektive v boxové uličce), který se může lišit podle prováděných úkonů. Cílem tohoto opatření je omezení nárůstu nákladů ve snaze zkrátit potřebný čas zastávky. V této souvislosti jsou do tankovacích zařízení montovány omezovače průtoku.

Během 24hodinového závodu lze obvyklou výměnu brzdových kotoučů a destiček provést přímo v boxovém stání. Po sejmutí kol a jejich odklizení (včetně nářadí) mohou na této operaci pracovat ve vymezeném prostoru maximálně čtyři mechanici.

Jedná se o tzv. technickou zastávku, jež musí být provedena mezi 12. a 15. hodinou závodu (loni do konce 22. hodiny). Její minimální délka je pět minut. Hejí odpočet probíhá od protnutí čáry vjezdu do boxů, končí opuštěním boxové uličky. Nyní nesmí být prováděna během fáze plné žluté anebo působení bezpečnostního vozidla na dráze. Pokud tento případ nastane ke konci uvedené doby, bude uskutečnění technické zastávky umožněno 15 minut po novém startu.

Sda brzdových dílů připravená na výměnu během podniku 24 hodin ve Spa

Foto: Tomáš Krejčík

Jeden pilot může strávit za volantem maximálně 3 hodiny a 15 minut – poté musí následovat minimálně jednu hodinu trvající přestávka v řízení. Celková doba řízení jednoho pilota nesmí přesáhnout 14 hodin. Do této doby není započítán čas strávený v boxech.

Dále je nutné dodržet maximální délku jednoho úseku (neboli stintu), která může trvat maximálně 65 minut (případně 70 minut při vyjetí zpomalovacího vozu anebo vyhlášení plné žluté při blížící se výměně). Za začátek této doby se počítá start závodu, posléze protnutí čáry na výjezdu z boxů. Konec této doby nastává v okamžiku protnutí čáry na začátku boxů anebo v závěru při průjezdu cílem.

Překročení délky stintu je potrestáno buď průjezdem boxovou uličkou (překročení doby do 5 minut) anebo odpykáním trestu Stop and Go s vymezením maximální délky 30 vteřin (více jak 5 minut). Při opakovaném prohřešku u jedné posádky mají komisaři pravomoc prodloužit délku trestu, v krajních případech mohou posádku vyloučit ze závodu. V případě oznámení trestu deset minut před koncem závodu a méně se trest mění na přičtení 60 vteřin k výslednému času.

Další omezení platí při povinné účasti pilota/ů s bronzovou licencí ve smíšené posádce anebo jezdce se stříbrnou licencí soutěžícího v amatérské třídě. Podrobnosti jsou uvedeny v příslušných článcích komentované startovní listiny.

Již po uplynutí šesti hodin se v každé třídě přidělují body podle průběžného pořadí (12-9-7-6-5-4-3-2-1). Stejným způsobem bude znovu po dvanácti hodinách ohodnoceno devět nejlepších posádek ve třídě. Základní bodový příděl v plné výši je rozdělen po vypršení časového limitu a dokončení kola nejúspěšnějším vozem. V každé kategorii je body ohodnoceno deset nejlepších posádek (25-18-15-12-10-8-6-4-2-1). Body se rozdělují rovnoměrně mezi všechny členy posádky.

5. Rozdělení účastníků do kategorií

Rozdělení účastníků do tříd probíhá především v závislosti na složení posádek. Pouze v amatérské kategorii je možná účast nejen s vozy GT3 (případně G3), ale také s pohárovou technikou.

Základem jsou účastníci bojující v celkovém hodnocení. Zde se nebere ohled na rozdělení jezdců do kategorií dle výkonnosti.

Kategorie Pro-Am je určena smíšeným posádkám profesionálů a amatérů. Bližší podrobnosti o podílu držitelů jednotlivých druhů licencí jsou uvedeny v komentované startovní listině.

Pro amatérské jezdce je určena třída AM s účastníky s vozy z pohárových sérií. Posádky jsou složeny z držitelů bronzové licence, povolena je přítomnost pouze jediného držitele stříbrné licence u čtyřčlenné sestavy.

Systém kategorizace jezdců je blíže popsán Zde.

Komentované startovní listiny jednotlivých tříd včetně seznamu úspěšných závodníků naleznete Zde (celkové hodnocení), Zde (smíšené posádky) a Zde (amatéři).

6. Užitečné odkazy

Informační kanály

Total 24 hours of Spa    (Zde): odkaz na úvodní stránku oficiálního webu závodu, odkud se lze po výběru ze tří jazykových verzí dostat k požadovaným informacím. Dozvíte se zde nejen informace o aktuálním ročníku, ale částečně také o historii podniku. Od roku 2015 jsou stránky podniku součástí rodiny portálů BGTS.

Twitter 24 hodin Spa  (Zde): je neocenitelným pomocníkem při sledování aktualit ze závodu.

Blancpain GT Series  (Zde): šampionát, z nějž pochází většina účastníků tohoto závodu. Naleznete zde zprávy, informace o týmech, jezdcích a vozidlech.

Oficiální aplikace   (Android Zde/iOS Zde)

Přístup k novinkám (včetně sdílení se sociálními sítěmi), veškerým informacím anebo fotografiím (včetně nevšedních 360°) zveřejněných na portálu pořadatele. Kromě časomíry je možné sledovat také oblíbené přenosy závodů. Úsporu při čerpání dat umožňuje poslech SRO Radia.

Wikipedia  , možnost volby dalších jazyků vlevo (Zde): odkaz na souhrnnou stránku známé encyklopedie s přehledem všech ročníků závodu. Výhodou je snadná dostupnost řady doplňujících informací.

Sledování závodu, videozáznamy

24 hodin ve Spa/Blancpain GT Series   (Zde/Zde): přímé odkazy na stránky závodu a mateřského šampionátu s přenosem prostřednictvím společnosti Daily Motion. Součástí stránky je také časomíra.

You Tube  (Zde): přímý přenos závodu lze sledovat také na hlavní stránce pořadatele. Zároveň se zde nachází úložiště videozáznamů závodů anebo zkrácených sestřihů s délkou okolo padesáti minut (Zde).

Belgian Audi Club, délka 4:10 (Zde): video z roku 2013 zaznamenávající průjezd Audi R8 LMS pilotovaného Mathiasem Ekströmem po deštěm skropené dráze belgického okruhu.

Sestřih roku 2016, délka 48:39 (Zde)

Muzeum okruhu Spa-Francorchamps, článek Formule.cz   (Zde): pokud chcete navštívit tuto vrcholnou akci osobně, je zde tip na návštěvu muzea, mapujícího nejen historii slavné belgické dráhy.

Profil šampionátu

Blancpain Endurance Cup (Zde)

V průběhu sezóny aktualizovaný článek zaměřený na hlavní informace o šampionátu, jehož součástí je tento podnik. Naleznete zde také odkazy na články s dodatečnými údaji anebo na stránky spjaté s danou sérií včetně úplného přehledu oficiálních.

Naleznete zde charakteristiku série, její historii, přehled držitelů jezdeckých a týmových titulů anebo informace o pořadatelské organizaci. Seznámíte se s aktuálním kalendářem, výtahem z pravidel, účastníky anebo úspěšnými jezdci působícími v šampionátu.

7. Odkazy na články věnované letošnímu ročníku

 Obsah článku  Odkaz
 Dějiny okruhu Spa-Francorchamps  Zde
 Pohled do historie 24hodinového závodu v Belgii (vydáno v 2011)  Zde
 Popis jednotlivých úseků okruhu  Zde
 Startovní listina – celkové hodnocení  Zde
 Startovní listina – smíšené posádky  Zde
 Startovní listina – amatérská třída  Zde
 Časový rozvrh  Zde
 Přehlídka  Zde
 ISR – Tisková zpráva před víkendem  Zde
 Kvalifikace  Zde
 Superpole  Zde
 6 hodin  Zde
 12 hodin  Zde
 Výsledky  Zde
 Průběh závodu  Zde

Představení závodu 24 hodin ve Spa je u konce. Zpravodajství z této akce bude pokračovat dalšími články z probíhajícího podniku, výsledky a případnými tiskovými zprávami českých anebo slovenských účastníků apod. Rozsah částečně naznačuje výše uvedená tabulka.

Komentáře ke článku