Novinky

  • 10.08.2022 Bad Piastriho nejspíše čeká soud s týmem Alpine.

  • 04.08.2022 Good Alexander Albon z Thajska prodloužil smlouvu s týmem Williams

  • 02.08.2022 Neutral Američan Logan Sargeant pojede ve williamsu první trénink při VC USA v Austinu

Facebook Instagram

Hamilton poznal Verstappena

Hamilton poznal Verstappena

Doufá, že Bottase moc nezdržel.

Za včerejší dramatický boj o první místo do značné míry vděčíme dalšímu vydařenému startu Maxe Verstappena, kterým se z druhé pozice dostal do vedení závodu a Lewise Hamiltona postavil do pozice lovce. Nejeden fanoušek si všiml, že Hamilton byl v souboji v první zatáčce opatrnější, než zvykl být kupříkladu v soubojích s Nikem Rosbergem.

"Když jsme do první zatáčky vjeli vedle sebe, soustředil jsem se na to, abych mu nechal maximum prostoru," řekl vítěz závodu. "Vím, že velká cena je maratón, ne sprint a hrám dlouhou hru. Jistě, mohl jsem být trochu agresivnější, ale bolo to nutné?"

Hamiltonovi pomohla strategie. Když Verstappen předjížděl, byl již na třetí sadě pneumatik, zatímco Verstappen na druhé.

"Byl jsem roli lovce a opravdu dlouho jsem jezdil blízko za ním. Naděje, že mi ta sada pneumatik vydrží až do cíle, byla opravdu malá. Pak jsem musel dohnat 20sekundové manko a stále myslet na to, že si přitom nesmím zničit pneumatiky. Ale zahráli jsme to parádně. Výborná strategie."

Dlouhou jízdou za Verstappenem se o něm hodně naučil, což je vítaný bonus.

"Dnes jsem se o Maxovi dozvěděl pár zajímavých věcí. Více než za všechny ostatní závody dohromady. I to má svou cenu. Mohl jsem detailně studovat chování vozu i jeho jezdecký styl v něm."

Hamiltonova strategie však měla jednu chybu. Po jeho druhé zastávce se na trať vrátil až za Valtteriho Bottase. Ten již nebojoval o vítězství, neboť po startu klesl za Charlese Leclerka z Ferrari a než se vrátil na třetí místo, ztratil příliš mnoho času. Mercedes Bottase vyzval, aby týmovému kolegovi bojujícímu o vítězství nepřekážel, což ale Fin splnil tak napůl. S Hamiltonem nebojoval, ale ani mu neuhnul.

"Rozhodně jsem ho mohl pustit i dříve," vůbec netají Bottas. "Ale i já jsem závodil, měl jsem svůj vlastní závod a kalkuloval s riziky. Potřeboval jsem se Charlesovi vzdálit natolik, abych mohl udělat další zastávku a vydat se na lov bodu za nejrychlejší kolo. Prostě jsem myslel v první řadě na vlastní závod. Bylo mi řečeno, abych ho moc nezdržel, jenže jak jsem řekl, jel jsem vlastní závod. Nejsem tady kvůli tomu, abych nepřekážel, jsem tady kvůli závodění."

Předjel Verstappena, hodně se přitom naučil a Bottase snad moc nezdržel. Foto: Mercedes

Bod za nejrychlejší kolo nakonec bral Verstappen, který po předjetí Hamiltonem a Bottasově druhé zastávce už měl jisté druhé místo, takže také zajel pro nové pneumatiky. Bottasovo soustředění na vlastní závod vyšlo vniveč. A aniž Verstappenovi vytvořil prostor pro druhou zastávku, mohl jít bod za nejrychlejší kolo Hamiltonovi, tedy Mercedesu. Hamilton po závodě využil i tuto šanci a chytil se úlohy rozumného a smířlivého týmového hráče, čímž Bottasovu sobeckost ještě zvýraznil.

"Popravdě, ani jsem nevěděl, že dostal nějaký pokyn. Bral jsem to tak, že prostě závodíme. Nemám si nač stěžovat, vždyť sezona teprve začíná. Prostě jsem se k němu přiblížil a připravil si předjížděcí manévr. Byli jsme na velmi odlišných strategiích, moje pneumatiky byly v mnohem lepším stavu. Jak jsme se blížili k 10. zatáčce, nebyl jsem si jist, zda mi tam nechá prostor, ale nechal ho tam. Valtteri si počínal férově. Doufám, že jsem ho moc nezdržel."

Zdroj: Motorsport, úvodní foto: Mercedes