Novinky

  • 26.09.2021 Neutral Josef Newgarden vyhrál kvalifikaci na závod IndyCar v Long Beach

  • 25.09.2021 Bad První sprint F2 v Soči byl kvůli dešti odložen na neurčito.

  • 23.09.2021 Neutral Tým Haas potvrdil pro rok 2022 sestavu Nikita Mazepin a Mick Schumacher

Facebook Instagram

Yas Marina mění profil

Yas Marina mění profil

Už letos se tam bude dát předjíždět.

Majitel okruhu Yas Marina vyslyšel prosby fanoušků F1 a přistupuje k úpravě profilu trati. Ke změnám dojde na třech místech, přičemž na dvou by se pak mohlo dát snadněji předjíždět.

Yas Marina je v kalendáři velkých cen od roku 2009 a velmi rychle si vysloužila pověst okruhu, na kterém je předjíždění téměř nemožné. V paměti fanoušků jistě zůstala VC Abú Zabí 2010, v níž se Fernando Alonso a Mark Webber v rychlých vozech Ferrari a Red Bullu po zastávce v boxech zasekli za Vitalijem Petrovem a zůstali za ním až do samého konce závodu, díky čemuž Sebastian Vettel nečekaně získal svůj první mistrovský titul. Zavedení DRS o rok později problém zmenšilo, ale neodstranilo.

Když F1 v prosinci zavítá na okruh Yas Marina, aby tam odjela poslední závod sezony, už tam nenalezne šikanu tvořenou zatáčkami pět a šest předcházející 180° vlásence. Když Hermann Tilke designoval tuto část okruhu, myslel na to, že pokud vozy F1 zpomalí v šikaně, vedle vlásenky pak bude stačit pouze úzká úniková zóna a diváci díky tomu budou moci sedět blízko trati a vidět závodní vozy v akci zblízka. Problém tkví v tom, že v sérii pomalých zatáček se diváci nikdy akce nedočkali. Nový profil tohoto místa umožní současným monopostům F1 akcelerovat až k nové, rychlejší zatáčce se širším výjezdem. Mezi dvěma rovinkami tak má ležet zatáčka, kterou budou moci projet dva monoposty vedle sebe.

Minulostí budou i přibližně 90° krátké zatáčky 12, 13, 14 a 15 a nahradí je jedna dlouhá, rychlá, mírně klopená zatáčka, ze které možná bude nová nejrychlejší zatáčka okruhu. Mírně bude změněná také sekce zatáček 17, 18, 19 a také 20. zatáčka předcházející poslední zatáčce okruhu. Tyto téměř pravoúhlé pomalé zatáčky budou vozy nadále vést kolem hotelu s nadchodem přes trať, což je místo přímo stvořené pro fotografy a určitě se z nich nestane vhodné místo k předjíždění. Mají ale být upraveny tak, aby byly otevřenější a rychlejší.

Pomalých zatáček ubylo, pracuje se na dvou rychlých. Foto: Yas Marina Circuit

Zdroj: RaceFans, úvodní foto: Red Bull