Verstappen se pročekal k vítězství

Velká cena Belgie – závod

První místo si pro Velkou cenu Belgie vyjel Verstappen. Vedle něj měla na startu stát senzace včerejší kvalifikace Russell. Třetí měl být Hamilton, čtvrtý Ricciardo, pátý Vettel, šestý Gasly, sedmý Pérez, osmý Ocon, devátý Leclerc, desátý Latifi, jedenáctý Sainz, dvanáctý Alonso, třináctý Bottas, čtrnáctý Giovinazzi, patnáctý Norris, šestnáctý Cunoda, sedmnáctý Schumacher, osmnáctý Mazepin a devatenáctý Stroll. Räikkönen vyrážel z boxové uličky.

Podoba startovního roštu nebyla zcela shodná s výsledky kvalifikace. Ztrátou pěti míst byli potrestáni Bottas, Stroll a Norris. Zatímco Bottas se Strollem si penalizace přinesli z Velké ceny Maďarska, kde zavinili incidenty, Norris spadl o pět míst, neboť na jeho voze musela být po havárii v kvalifikaci vyměněna převodovka. Räikkönen startoval z boxů kvůli výměně zadního křídla.

Také v neděli v Belgii pršelo a piloti nazuli gumy do extrémního mokra. První drama přišlo ještě předtím, než závod začal. Pérez totiž v nájezdovém kole na startovní rošt ztratil kontrolu nad svým vozem v zatáčce Les Combes a skončil v bariéře. Na jeho voze totiž došlo k příliš velkému poškození zavěšení, které nebylo možné do začátku závodu opravit. Zdálo se tak, že Pérezovo nedělní vystoupení skončilo ještě dříve, než začalo.

Původně se zdálo, že závod Sergia Péreze skončil ještě před startem. Foto: Red Bull

Ředitelství závodu rozhodlo, že start se uskuteční za zpomalovacím vozem. Poté ale docházelo k jeho odložením. Nejprve byl přesunut z 15:00 hodin na 15:10, poté na 15:15 a následně na 15:20. Nakonec se čekání protáhlo až do 15:25. Poté se vozy vydaly za zpomalovacím vozem do zaváděcího kola. Na okruh stále dopadaly kapky deště.

Podmínky na trati se ale jezdcům příliš nezamlouvali. Verstappen, Hamilton nebo Norris uvedli, že nevidí vůbec nic. Giovinazzi dokonce prohlásil, že se v těchto podmínkách nedá jet. Verstappen ale uvedl, že je připraven závodit, ačkoli si krátce předtím stěžoval na špatnou viditelnost. Po dvou kolech za zpomalovacím vozem ale došlo k odložení startovní procedury a znovu zavlály červené vlajky.

Díky odkládání startu si Red Bull začal pohrávat s myšlenkou, že by se mu mohlo přeci jen podařit dostat do závodu i Péreze. Při diskuzi s ředitelem závodu Michaelem Masim Red Bull argumentoval skutečností, že závod v podstatě ještě nezačal, neboť dvě kola za zpomalovacím vozem byla brána jako zahřívací. Masi se odmlčel s tím, že si ověří v pravidlech, zda-li existuje možnost vrátit Péreze zpět do závodu.

Za několik minut se Masi přihlásil o slovo a potvrdil, že pokud Pérezův vůz bude včas opraven, bude moci do závodu nastoupit. V té chvíli ale stále nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být závod v dohledné době restartován. V Belgii totiž i nadále pršelo. A skutečně následovalo dlouhé čekání.

Hodinu před vypršením tříhodinového limitu pro závod, tedy v 17:00 hodin, byl odpočet zastaven. Ředitelství závodu tak učinilo, neboť chtělo umožnit, aby se odjel alespoň hodinu dlouhý závod. Na něj se čekalo velmi dlouho. Po řadě dalších odkladů a několika průzkumných kolech zpomalovacího vozu na dráze přišlo rozhodnutí, že se v 18:17 závod znovu rozeběhne.

Na okruhu přítomní fanoušci nakonec žádné závodění neviděli. Foto: Aston Martin

První příčka patřila Verstappenovi, druhá Russellovi, třetí Hamiltonovi, čtvrtá Ricciardovi, pátá Vettelovi, šestá Gaslymu, sedmá Oconovi, osmá Leclercovi, devátá Latifimu, desátá Sainzovi, jedenáctá Alonsovi, dvanáctá Bottasovi, třináctá Giovinazzimu, čtrnáctá Norrisovi, patnáctá Cunodovi, šestnáctá Schumacherovi, sedmnáctá Mazepinovi, osmnáctá Strollovi a devatenáctá Räikkönenovi. Díky dlouhému čekání se podařilo opravit i Pérezův vůz, který se tak nakonec mohl závodu zúčastnit. Musel ale začínat z chvostu pole.

Zbytek závodu již nebyl vypsán na určitý počet kol, ale na jednu hodinu, jak ředitelství závodu předtím zamýšlelo. Všichni jezdci měli pochopitelně nazuté pneumatiky do extrémního mokra.

Zanedlouho ale opět na trati zavlálo ticho. Ve třetím kole za zpomalovacím vozem totiž ředitelství závodu opět vyvěsilo červené vlajky. Nad návratem vozů na závodní trať navíc visel otazník. V případě, že by se tak nestalo, udělovaly by se pouze poloviční body. K těm je nutné odjet v závodě alespoň dvě kola, což nyní bylo splněno.

Zvěsti o tom, že již ředitelství závodu nemá v plánu závod restartovat, se potvrdily. Z vítězství se tak radoval Verstappen, který triumfoval pošesté v sezoně. Díky nepřízni počasí udržel druhé místo Russell, který se tak postaral o největší překvapení víkendu a získal své první pódiové umístění ve F1. Hamilton skončil třetí. Pilot Mercedesu i nadále zůstává v čele šampionátu. Jeho náskok na Verstappena se ale zmenšil na tři body. Body získali rovněž čtvrtý Ricciardo, pátý Vettel, šestý Gasly, sedmý Ocon, osmý Leclerc, devátý Latifi a desátý Sainz.

George Russell získal při Velké ceně Belgie své první pódium ve F1. Foto: Williams

Držitelem nejrychlejšího kola, které zajel kuriózně za zpomalovacím vozem, se stal Mazepin. Jelikož se ale pilot Haasu umístil na 17. příčce, žádné body mu to nepřineslo.

20. Sergio Pérez Red Bull Honda +38,205 1 0

Průběžné pořadí šampionátu jezdců: 1. Hamilton 202.5, 2. Verstappen 195.5, 3. Norris 113, 4. Bottas 108, 5. Pérez 104, 6. Sainz 83.5, 7. Leclerc 82, 8. Ricciardo 56, 9. Gasly 54, 10. Ocon 42, 11. Alonso 38, 12. Vettel 35, 13. Cunoda 18, 14. Stroll 18, 15. Russell 13, 16. Latifi 7, 17. Räikkönen 2, 18. Giovinazzi 1, 19. Schumacher 0, 20. Mazepin 0.

Průběžné pořadí šampionátu týmů: 1. Mercedes 310, 2. Red Bull 303, 3. McLaren 169, 4. Ferrari 165, 5. Alpine 80, 6. AlphaTauri 72, 7. Aston Martin 53, 8. Williams 20, 9. Alfa Romeo 3, 10. Haas 0.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Honda Racing