Novinky

  • 12.01.2023 Neutral Vettel po 10 letech a 150 kilometrech prodává Nissan GT-R.

  • 11.01.2023 Good Sebastián Montoya se stal členem juniorky týmu Red Bull.

  • 09.01.2023 Good Dnes se ujímá funkce šéfa Scuderia Ferrari Frédéric Vasseur.

Facebook Instagram

Vettel si zajezdí ve Williamsu

Vettel si zajezdí ve Williamsu

Starý vůz poháněný palivem budoucnosti?

Sebastian Vettel si v neděli okruh Silverstone vyzkouší také ve voze Williams FW14B z jeho soukromé sbírky, který v roce 1992 patřil Nigelu Mansellovi. Demonstrační jízda bude mít ekologické pozadí.

Vettel si vůz se známou "červenou pětkou" koupil v roce 2020, přičemž jiné šasi stejného modelu se rok předtím prodalo za 2.7 milionu britských liber. Jedná se o vůz z pera Adriana Neweyho poháněný motorem Renault. Německý závodník nyní kombinuje příjemné s užitečným. Vozy roku 1992 už nebyly jednoduché stroje, ani levné, obsahují mnoho elektronických pomocníků a jezdec tedy bude potřebovat profesionální pomoc, pokud na monopost nemá jen sedat prach v garáži. Zároveň bude propagovat palivo nevyrobené z ropy.

Byl to můj nápad. Je to můj vůz,“ řekl Vettel v Silverstonu, kde legendární britský vůz určitě potěší místní fanoušky na tribunách. „Myslím, že jsem ho koupil před čtyřmi lety. Také používám číslo pět a první titul jsem získal s červenou pětkou na monopostu, ačkoli byla malá a nenápadná. I v motokárách jsem často používal číslo 5, hodně to pro mě znamená. F1 jsem jako divák nejintenzivněji sledoval v 90. letech. A dostal jsem takový nápad, že 30 let poté, co zde tento vůz vyhrál VC Velké Británie, by se mělo něco podniknout.

V nádrži bude "uhlíkově neutrální palivo", ale více o jeho původu jsme se zatím nedozvěděli. Formule 1 má ambici přejít v budoucnosti na uměle vyráběná paliva, jako pro sport vhodnější alternativu k elektromotorům. Britská policie mezitím upozornila, že víkend může být narušen protestem aktivistů z Extinction Rebellion.

Vettel usedne do vozu jednoho z jeho dětských hrdinů. Foto: Williams

Zdroj: RaceFans, úvodní foto: Aston Martin