Novinky

  • 12.01.2023 Neutral Vettel po 10 letech a 150 kilometrech prodává Nissan GT-R.

  • 11.01.2023 Good Sebastián Montoya se stal členem juniorky týmu Red Bull.

  • 09.01.2023 Good Dnes se ujímá funkce šéfa Scuderia Ferrari Frédéric Vasseur.

Facebook Instagram

Williams odhalil FW45

Williams odhalil FW45

Zaujal svými bočnicemi.

Po představení lakování na sezonu 2023, už Williams ukázal i svůj nový vůz FW45, který ještě dnes absolvuje filmovací den na Silverstonu.

Na fotografiích si lze všimnout změněného nosu s předním křídlem, jakoby inspirovaného loňskými vozy Haas a AlphaTauri. Zajímavé jsou boky vozu, které jsou pod nasáváním vzduchu výrazně podseknuty, ale je patrný i kanál vedoucí vzduch dozadu vrchem. Tak se zdá, že se aerodynamici Williamsu odvážili na cestu kombinování filozofií Red Bullu RB18 a Ferrari F1-75, dvou nejrychlejších vozů minulé sezony.

Jedná se o evoluci minulého vozu,“ vysvětlil hlavní závodní inženýr, Dave Robson, protože Williams je od konce loňského roku bez technického ředitele. „Velkou věcí bylo přizpůsobení se změně technických pravidel v oblasti podlahy, ale nejviditelnější je samozřejmě vylepšení bočnic. I zde se jedná o evoluci navazující na balík, který jsme na vůz nasadili loni v Silverstonu. Byli jsme ale limitováni rozmístěním chladičů, které jsme nechtěli změnit od základů (v sezoně). Nyní jsme využili příležitosti, a tak trochu tuto oblast překopali. Ale jak říkám, je to sice velmi viditelná změna, ale přesto se jedná o evoluci loňského řešení.

Vůz Williamsu byl loni nejkonkurenceschopnější na okruzích, kde byla důležitá vysoká maximální rychlost, a naopak nejméně konkurenceschopný na okruzích s pomalými zatáčkami a vysokými nároky na přítlak. Aerodynamici tedy v zimě přirozeně hledali hlavně přítlak.

Za volant se posadí již ověřený Alexander Albon a nováček s americkým pasem, Logan Sargeant, jenž loni skončil čtvrtý v šampionátu F2.

Williams FW45. Foto: Williams

Zdroj: Williams, Motorsport, úvodní foto: Williams