Mini se na šestý pokus dočkal

FIA F3 v Monte Carlu - hlavní závod

FIA F3 má dalšího nového vítěze. Mini totiž zužitkoval startu z pole position a dojel si pro svůj první triumf před piloty Premy Beganovicem a Aronem. Bortoleto si díky páté příčce upevnil celkové vedení.

V neděli ráno už hráli piloti FIA F3 o větší množství bodů než v sobotu. Na programu byl totiž hlavní závod víkendu.

Po vítězství v kvalifikaci startoval z první pozice Mini. Druhý byl na roštu Beganovic, třetí Aron, čtvrtý Browning, pátý Collet, šestý Montoya, sedmý lídr šampionátu Bortoleto, osmý Colapinto, devátý Barnard, desátý Fornaroli, jedenáctý Martí, dvanáctý Saucy, třináctý O´Sullivan, čtrnáctý Bedrin, patnáctý Tsolov, šestnáctý Edgar, sedmnáctý Boya, osmnáctý Göthe, devatenáctý Smith, dvacátý Mansell, dvacátý první Barter, dvacátý druhý Villagómez, dvacátý třetí Frederick, dvacátý čtvrtý Gray, dvacátý pátý Cohen, dvacátý šestý Yeany a dvacátý sedmý García.

Tři vozy nevyrážely z roštu, ale z boxové uličky. Šlo o jezdce stáje PHM Racing by Charouz Wisnického, Flörschovou a Fariu. Tým totiž porušil po sobotním sprintu pravidla, když na jeho vozech pracovalo více než 11 pracovníků.

Ihned po začátku zaváděcího kola bylo jasné, že jezdci PHM Racing by Charouz nebudou v boxové uličce sami. Fornaroli se totiž nedokázal rozjet a jeho auto zůstalo stát.

Mini si po startu udržel první místo. Beganovic na něj ale v úvodních zatáčkách dotíral. Třetí zůstával Aron. Jezdci ale nedojeli do cíle prvního kola bez žlutých vlajek. Cohen se totiž opřel do bariéry na výjezdu ze 12. zatáčky a byl povolán zpomalovací vůz.

Za zpomalovacím vozem vedl Mini před Beganovicem a Aronem. V bodované desítce se nacházeli také Browning, Collet, Montoya, Barnard, Bortoleto, Colapinto a O´Sullivan. Barnard se dokázal v úvodu posunout o dvě pozice nahoru. Britovi v tom ale pomohl výjezd mimo dráhu v první zatáčce.

V šestém z 27 kol se začalo znovu závodit. K žádným změnám pořadí nedocházelo. Barnarda ovšem začali vyšetřovat sportovní komisaři za zkrácení trati v první zatáčce.

Beganovic se držel za Minim v rozestupu menším než jedna sekunda. Švéd tak mohl na cílové rovince využívat systému DRS, ten ovšem v Monaku není příliš účinný a pilot Premy se tím pádem nepřibližoval.

Dino Beganovic sice držel s Minim krok, nic na něj ale nevymyslel. Foto: Prema

Vyšetřování Barnarda za zisk výhody výjezdem mimo trať v první zatáčce pokračovalo. Závodní inženýr pilotovi Jenzeru dokonce poradil, aby před sebe pustil Bortoleta s Colapintem a vyhnul se tak trestu. Brit ale nic takového neudělal a zanedlouho ho to mrzelo. Dostal totiž desetisekundový trest a zdálo se velmi nepravděpodobné, že se udrží v bodované desítce.

Mini dál mířil za svým prvním vítězstvím. Před Beganovicem stále udržoval zhruba sekundový náskok.

U Bartera vyhasínaly naděje. Australan byl v předposlední zatáčce natlačen na zeď a s poškozeným vozem zamířil do boxů. Pilot Camposu navíc dostal pětisekundový trest za zkrácení trati a zisk výhody.

Nejatraktivnějším soubojem na trati se stala bitva o páté místo. Montoya byl totiž při chuti a dotíral na Colleta. Několikrát naznačil útok a v úvodu 18. kola zaútočil. Byl ale příliš nedočkavý a došlo ke kontaktu, za který Montoya zaplatil poškozeným předním křídlem a Collet defektem pneumatiky. Zatímco Collet svůj vůz odstavil a odstoupil, Montoya dojel alespoň do boxů. Tam ale skončilo i jeho účinkování.

Krátce poté, co neslavně skončila bitva o páté místo, rozhořel se boj o poslední pódiovou pozici. Browning dotahoval Arona. Estonec se ale prozatím držel.

Montoya se nakonec do závodu vrátil. Byl ale beznadějně poslední se ztrátou jednoho kola. Navíc dostal za incident s Colletem desetisekundovou penalizaci.

Beganovic se v závěru dostal do tempa a znepříjemňoval situaci Minimu. Místy byl Švéd velmi blízko. Na pilota Hitechu ale nedokázal najít recept. Mini se tak radoval ze svého premiérového vítězství v šampionátu. Beganovic dojel druhý a Aron třetí.

Bortoleto nakonec skončil po kolizi Montoyi a Colleta a penalizaci pro Barnarda pátý. Mohl však být spokojen. Brazilec si totiž upevnil celkové vedení. Porazil totiž oba své nejbližší pronásledovatele. Zatímco Martí dojel devátý, Saucy desátý. Barnard se propadl na osmé místo.