Novinky

  • 03.07.2024 Neutral Andy Cowell vystřídal Martina Whitmarshe na místě ředitele Astonu

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

Facebook Instagram

Briatore se vrací

Briatore se vrací

Přivede opět do týmu Schumachera?

Tým z Enstone oznámil, že se k němu vrací jeho bývalý šéf, Flavio Briatore. Přešlo 14 let od doby, kdy musel rezignovat kvůli jeho podílu na singapurské Crashgate, která poškodila dobré jméno Renaultu, jak se tehdy tým jmenoval, a zajisté měl svůj podíl i na následném prodeji stáje investiční společnosti Genii. Koncern Renault koupil tým zpět v roce 2016 a v roce 2021 ho přenechal své dceřiné automobilce Alpine. Za všechny ty roky však Francouzi dosáhli jediného vítězství a navzdory mistrovským ambicím není tým Alpine letos ani součástí širší špičky, spíše je po extrémně slabém začátku roku rád za každý získaný bod. Italský senior má proto najít pro tuto loď správný kurz.

BWT Alpine F1 Team může potvrdit, že generální ředitel Renault Group, Luca de Meo, jmenoval Flavia Briatoreho svým výkonným poradcem pro Divizi Formula 1. Briatore se soustředí hlavně na klíčové oblasti týmu včetně hledání nejlepších talentů a průzkumu jezdeckého trhu, posuzování stávajících projektů a struktury a také bude poskytovat rady ohledně určitých záležitostí strategického významu,“ píše se v krátké tiskové zprávě.

Briatore přichází na palubu v době, kdy bylo potvrzeno, že Renault zvažuje ukončení programu vlastní pohonné jednotky a ponechání Alpinu v roli zákaznického týmu. Také nemá jezdce na sezonu 2025 a další, ačkoli se za velmi pravděpodobné považuje setrvání Pierra Gaslyho. Vedle něj by se mohl objevit Mick Schumacher, kterého Alpine tento týden na okruhu Paul Ricard posadí do svého předloňského vozu. Briatore údajně vstoupil do boje o Carlose Sainze, jenž má ale nabídky i od Williamsu a Sauberu/Audi a v případě návratu do týmu z Enstonu, za který závodil v roce 2018, by Audi mohlo učinit dobrou nabídku Gaslymu. Spolu se Schumacherem se testu zúčastní také mladý chráněnec Alpinu, Australan Jack Doohan.

Za starých dobrých časů měl Briatore tým pevně v rukou, teď bude výkonným poradcem. Foto: Renault

Již 74letý Briatore není jen tak nějakým poradcem, což je někdy i zástěrka pro maskota nebo ambasadora týmu, ale je výkonným poradcem, což má znamenat, že jeho slovo má odteď v Alpinu velkou váhu. Bude zajímavé sledovat, jak bude vycházet se šéfem týmu, Brunem Faminem. Mohly by z toho být i stejně velké politické rozbroje jako u Red Bullu mezí šéfem týmu Christianem Hornerem a hlavním poradcem Helmutem Markem.

"Je poradcem generálního ředitele koncernu, ale bude radit týmu, takže budeme často v kontaktu a budeme spolupracovat," řekl k novince Famin, jenž loni z pozice viceprezidenta pro Alpine Motorsport propustil Otmara Szafnauera a sám sebe posadil i do křesla šéfa týmu.

"S Lucou (de Meem) jsme si perfektně sedli. Podle mě je to génius. Chybí mu jen něco ve F1, ale já jsem právě génius na F1, takže se doplňujeme,“ řekl Briatore se širokým úsměvem. „Spolu se mnou se do týmu vrací kultura vítězství, závodní duch. Ten mi umožnil vítězit s Renaultem a Benettonem. Tým jsou lidi. Technologie jsou důležité, ale hlavně členové týmu a jejich soudržnost. Podle mě můžeme dostat Alpine mezi čtyři nejsilnější týmy během dvou let.

Mladším fanouškům je třeba připomenout, že s Briatorem získal Michael Schumacher své první dva mistrovské tituly v Benettonu a se stejným týmem, jen odkoupeným Renaultem, pak získal své dva tituly Fernando Alonso.

Zdroj: Motorsport, Canal Plus, úvodní foto: This is Formula 1