• 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

• 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Kvalifikaci ovládl Turvey, Král se vrátil sedmnáctým místem

GP2, Yas Marina - kvalifikace

Oliver Turvey vybojoval svou premiérovou pole position v GP2, když vyhrál poslední kvalifikaci letošní sezóny v Abú Zabí.

Ačkoliv byla bitva po většinu kvalifikace velmi vyrovnaná, v závěrečných minutách se pilot týmu iSport rozjel ke skvělému kolu a druhému nadělil téměř půl sekundy. Brit tak do zítřejšího hlavního závodu vyrazí z nejvýhodnější pozice.

Druhé místo vybojoval Dani Clos v barvách týmu Racing Engineering, který musel na poslední chvíli hledat náhradu za svého druhého jezdce Christiana Vietorise. Němec totiž včera musel naléhavě podstoupit operaci slepého střeva.

Místo něj tak v Abú Zabí bude startovat Ho-Pin Tung, který dříve v letošní sezóně jezdil pro DAMS. Číňanovi však kvalifikace příliš nevyšla, zajel až třiadvacátý čas.

Jenže konečné výsledky výrazně ovlivnily penalizace pro šest jezdců za ignorování červeného světla na konci boxové uličky. Byli jimi Clos, Jules Bianchi, Giedo van der Garde, Sam Bird, Pastor Maldonado a Jerome d'Ambrosio.

Do první řady se tak vedle Turveye postaví Sergio Perez, budoucí jezdec Sauberu ve Formuli 1. Mexičan už sice nemůže sebrat titul Pastoru Maldonadovi, má ale velmi dobře nakročeno ke druhému místo v konečné klasifikaci.

Ze druhé řady vyrazí Fabio Leimer a Davide Valsecchi, do třetí se posouvají Luiz Razia a Romain Grosjean.

Poprvé od závodů v ulicích Valencie má své zastoupení v GP2 také Česká republika. Po svém zranění se totiž do kokpitu vozu týmu Super Nova vrací Josef Král. Ten začal v tréninku zlehka, na 21. místě, v kvalifikaci si pak o čtyři pozice polepšil.

Důležité však je, že porazil svého týmového kolegu Marcuse Ericssona, který skončil na dvacátém místě. Na startovním roštu se navíc Král ještě posune díky penalizacím zmiňovaných soupeřů.