Sezónu uzavřel vítězstvím Valsecchi, Král pátý

GP2, Yas Marina - sprint

Davide Valsecchi vyhrál dnešní sprint GP2 na okruhu Yas Marina v Abú Zabí - poslední závod sezóny 2010. Ital položil základ svému úspěchu už na startu, když se ze čtvrtého místa probil do vedení a pak již nikomu nedovolil jeho první místo ohrozit. Nejlepšího výsledku sezóny na závěr dosáhl český zástupce Josef Král, který dojel pátý.

Po zisku včerejšího osmého místa startoval do dnešního sprintu z pole position Král. Jenže jezdci Super Novy se nepovedl start a okamžitě se přes něj přesypalo několik soupeřů v čele s Luizem Raziou, startujícím spolu s Králem z první řady.

Razia se však na výjezdu z první zatáčky dostal mimo trať. Před Krále se mezitím dostali také Romain Grosjean a Valsecchi. Razia pak drzým návratem na trať donutil Grosjeana zvolnit a do čela se dostal Valsecchi. Krále předjeli ještě Dani Clos a Sam Bird.

Zatímco Valsecchi se usadil v čele, na Krále už dotíral také vítěz včerejšího hlavního závodu Sergio Perez. A netrvalo dlouho a Mexičan šel na šesté, poslední bodované místo.

Jenže Perez se pak chtěl velmi rychle zapojit také do souboje s pátým Birdem, svůj manévr však uspěchal a Brita trefil. Pro oba to znamenalo konec závodě. Král se tak posunul zpátky na body.

V čele se začalo schylovat k souboji, protože Razia se dostal do tempa a začal tlačit na Valsecchiho. Jenže Brazilec se nakonec ani jednou nedostal k útoku a Valsecchi tak po dvaadvaceti kolech vítězně projel cílem. Po více než dvou letech tak znovu vyhrál závod GP2. Na druhém místě skončil Razia.

Stupně vítězů doplnil Grosjean, který sice chvílemi vypadal jako hrozba pro první dva, jenže nakonec se musel spokojit pouze se třetím místem před čtvrtým Danim Closem, který na něj vyvíjel tlak.

Král strávil většinu závodu pod tlakem ostatních soupeřů, po kolizi Pereze a Birda za ním jezdil Oliver Turvey. Brit se ale v závěru musel začít soustředit spíš na dotírajícího Brendona Hartleye, který se po včerejším neúspěchu znovu pokoušel vybojovat svůj první bod v GP2. Turvey ale šesté místo uhájil a podvanácté v řadě za sebou se tak dostal na body.

Nepovedený víkend má za sebou Pastor Maldonado. Předčasně korunovaný šampion GP2 totiž popáté v řadě za sebou nebodoval, když ze sedmnáctého místa na roštu dojel desátý.

Za naprostou mizérii však dnešní sprint může označit Giedo van der Garde. Nizozemec dostal hned třikrát penalizaci průjezdu boxy, poprvé za ulitý start, podruhé za získávání výhody jízdou mimo trať (kvůli čemuž přišel o své nejrychlejší kolo) a nakonec za překročení rychlosti v boxech. Pilot týmu Addax ale nakonec zajel regulérní nejrychlejší kolo a poslední bod vybojoval.

Šampionem sezóny 2010 se stal Pastor Maldonado, mezi týmy se z vítězství radovala stáj Rapax.