Novinky

  • 03.07.2024 Neutral Andy Cowell vystřídal Martina Whitmarshe na místě ředitele Astonu

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

Facebook Instagram

V Algarve odstartoval nový ročník šampionátu FIA GT3

V Algarve odstartoval nový ročník šampionátu FIA GT3

Čeští zástupci stáje Gravity-Charouz vyšli naprázdno.

Na okruhu Algarve nedaleko města Portimao se rozeběhla sezóna evropského seriálu FIA GT3. Český tým Gravity-Charouz Racing se v Portugalsku představil se dvěma vozy, přičemž ani jednomu z nich příliš nepřálo štěstí. Naopak výborně se v Algarve předvedl Filip Sládečka, který ve voze připraveném týmem Heico Motorsport dosáhl na body v obou jízdách.

Tomáš Kostka a Leonid Machitski vstoupili do závodního víkendu velice slibně, když v úvodním tréninku skončili na sedmém místě, těsně za nejrychlejšími. V první části kvalifikace obsadil Leonid Machitski 21. příčku. Lépe se dařilo ve druhé kvalifikační dvacetiminutovce Tomášovi Kostkovi, jenž vybojoval šestou startovací pozici pro nedělní jízdu.

V sobotním závodě, který rozjížděl Rus Machitski, postihla posádku startovního čísla 11 kolize s jiným vozem. Výsledkem incidentu byl defekt přední pneumatiky a poškozené zavěšení, které později vyústilo i v odstoupení česko-ruské dvojice. Mnohem lépe začalo pro Tomáše Kostku a Leonida Machitskiho druhé klání víkendu. Kostka se po povedeném startu posunul na čtvrté místo, avšak ani tentokrát se duo Kostka/Machitski neradovalo příliš dlouho. Ve třetím kole závodu totiž dostal Tomáš Kostka ránu zezadu a naděje na slušné umístění skončily uvíznutím v únikové zóně. „V prvním závodě dovezl Leonid vůz do boxů po defektu pneumatiky s poškozeným zavěšením, takže pro mě závod skončil dříve, než začal. Ve druhé jízdě jsem se po hned startu dostal na čtvrté místo, jenže mě ve třetím kole závodu zezadu trefilo  jedno ferrari a já vyletěl ven z trati. Celý víkend se nepovedl, ale ukázal nám, ze mohu být ve špici a také to, co je pro to potřeba udělat,“ řekl Tomáš Kostka.

Bohužel, bezproblémový víkend v Algarve neprožili ani Jan Šťovíček s Jakubem Knollem. Čeští závodníci se ve volných trénincích potýkali s problémy s přehřívajícím se motorem a kvůli tomu najezdili ve volných jízdách jen minimum kol. Protože potíže přetrvávaly, musela být nakonec pohonná jednotka jejich mercedesu vyměněna. Absence zkušeností s neznámým okruhem se projevila zejména v kvalifikaci, ve které jak Jan Šťovíček, tak Jakub Knoll obsadili shodně 27. pozici.

V následném sobotním závodě Češi skončili na 17. místě, zatímco v neděli dojeli po zlepšeném výkonu na 16. příčce. „Ze všeho nejdříve bych chtěl zejména poděkovat mechanikům za jejich výkon, který předvedli v noci z pátku na sobotu, kdy měnili až do rána motor. Závody v Algarve mně a mému kolegovi Honzovi Šťovíčkovi příliš nevyšly. Doplatili jsme na to, že jsme v podstatě neabsolvovali volné tréninky. O něco lepší byla naše rychlost alespoň v nedělním závodě. Doufám, že to v Silverstone bude lepší,“ zhodnotil závodní víkend Jakub Knoll.

Filip Sládečka, který závodí pro partnerskou stáj Gravity-Charouz Racingu Heico Motorsport, prožil v Algarve vynikající premiéru ve FIA GT3. Slovenský pilot společně se svým kolegou Patrickem Hirschem dosáhli na umístění v elitní desítce v obou závodech. V sobotu tato posádka obsadila po startu z osmého místa pátou pozici. V cíli druhého závodu pak, zejména zásluhou bravurní stíhací jízdy Filipa Sládečky, který po výměně jezdců vylepšil pozici svého mercedesu o deset míst, brali čtyři mistrovské body za osmé místo.

Stáj Gravity-Charouz Racing si tak z Pyrenejského poloostrova neodváží žádné body. Situaci v šampionátu se závodníci českého týmu pokusí zlepšit při následujícím podniku FIA GT3, jenž se uskuteční 3.-5. června na slavné závodní dráze v Silverstone.

Gravity Charouz v Algarve
Gravity Charouz v Algarve
Gravity Charouz v Algarve
Gravity Charouz v Algarve
Gravity Charouz v Algarve

KALENDÁŘ FIA GT3 CHAMPIONSHIP 2011

06-08/05  Algarve
03-05/06  Silverstone
01-03/07  Navarra
15-17/07  Paul Ricard
20-21/08  Smolensk
14-16/10  Zandvoort

UŽITEČNÉ ODKAZY:

Oficiální stránky týmu  www.racing.charouz.cz
Oficiální stránky Tomáše Kostky www.tomas-kostka.com
Oficiální stránky Jakuba Knolla www.jakubknoll.com
Oficiální stránky seriálu FIA GT3 www.gt3europe.com
Agentura BPA sport marketing www.bpa.cz