Novinky

  • 26.09.2021 Neutral Josef Newgarden vyhrál kvalifikaci na závod IndyCar v Long Beach

  • 25.09.2021 Bad První sprint F2 v Soči byl kvůli dešti odložen na neurčito.

  • 23.09.2021 Neutral Tým Haas potvrdil pro rok 2022 sestavu Nikita Mazepin a Mick Schumacher

Facebook Instagram

Premiéra v Baltimore - virtuální kolo městskou tratí

Premiéra v Baltimore - virtuální kolo městskou tratí

Baltimore Grand Prix - před závodem

Sérii IndyCar čeká tento víkend premiérový závod na novém městském okruhu v Baltimore ve státě Maryland. Přípravy jedou stále na plné obrátky, ale podle posledních zpráv se zdá, že ani baltimorskému okruhu se nevyhnou některé problémy, které v posledních létech pronásledovaly premiérové závody na městských okruzích jek v sérii IndyCar, tak v bývalé sérii Champ Car.

První novodobé zmínky o možnosti uspořádat závod v ulicích Baltimore a přivézt americké špičkové formulové závody na východní pobřeží do relativně bohaté oblasti Spojených států se datují do let 2006 a 2007, kdy první předběžná jednání s městskými zastupiteli a politiky vedli zástupci vedení tehdejší série Champ Cars. Plány však nikdy nepokročily až ke skutečnému vytýčení okruhu.

Nová sjednocená série IndyCars pokročila dále a výsledkem je právě zcela nový městský okruh  jejím kalendáři. Pro seznámení s novou tratí  a prostředím, kudy se městem vine, mohu jen doporučit článek našeho redaktora Víti Bocha, který trať prošel a fotograficky zdokumentoval ještě v době, kdy po stavbě budoucího okruhu nebylo ani stopy. Více zde.

Dnes již navíc můžeme porovnat jeho dojmy z procházky po trati s virtuálním průjezdem po okruhu, tak jak jej připravila pro své fanoušky série IndyCar. 

Oproti tomuto virtuálnímu znázornění okruhu a dosud nejvíce publikované mapě okruhu, bude podle posledních zpráv jezdce čekat navíc ještě jedna šikana, a to po průjezdu poslední dvanáctou zatáčkou okruhu, po nájezdu na startovní a cílovou rovinku na ulici Pratt Street. O šikaně v tomto místě se sice hovořilo již delší dobu, o jejím definitivním umístění se však rozhodnulo zřejmě nedávno. Důvodem je jednak zřejmě snížení maximální rychlosti dosahované monoposty na rovince, ale především jejich zpomalení před přejezdem kolejí místní městské dráhy.

Ano slyšíte dobře, i v Baltimore, stejně jako například kdysi v San José, čeká jezdce úskalí v podobě přejezdu kolejí. Pokud však pamatujete skoky monopostů během úvodního ročníku závodu v San José, které závodu přinesly poněkud nelichotivou přezdívku "první městská formulová rally", pak vězte, že situace v Baltimore prý nebude rozhodně tak divoká. Tolik alespoň vzkazuje týmům, jezdcům i fanouškům Tony Cotman.

Přece jen se však zřejmě baltimorská premiéra nevyhne dětským potížím, možná umocněným nepříznivým počasím a hurikánem, který v minulém týdnu zasáhnul východní pobřeží USA. Ještě dnes v noci probíhaly na trati poslední úpravy a výstavba výše zmiňované šikany. Řešena bude podobně, jako šikana na městském okruhu v Las Vegas, kde v roce 2007 jela série Champ Cars.

Dokumentuje to například včerejší snímek zde a navíc tweety některých jezdců přímo z trati, podle kterých je velmi nepravděpodobné, že trať bude připravena k rannímu tréninku (viz. časový harmonogram níže). Podle některých zpráv je dokonce možné, že se v pátek nepojede vůbec. Nově vyasfaltované části tratě budou navíc během víkendu vystaveny působení těžších vozů série ALMS. Držme tedy týmům i pořadatelům palce, ať se vše podaří včas dokončit a čeká nás zajímavý a napínavý závod, který navíc může hodně napovědět o tom, jak se bude dále vyvíjet boj o titul šampióna.

Z Baltimore by se měl dnes ozvat s posledními informacemi i náš redaktor Víťa Boch.

Podle posledních zpráv již navíc do dějiště závodu dorazila i švýcarská závodnice Simona de Silvestro, která se nemohla zúčastnit minulého závodu v Sonomě.

Baltimore – Streets of Baltimore
Délka trati: 2,10 míle
Délka závodu: 75 kol, 157,5 mil


Časový harmonogram (SELČ):
Pátek 2.září
18:05 – 19:20 1. trénink
22:10 – 23:10 2. trénink
Sobota 3. září:
15:05 – 16:05 3. trénink
18:10 – 19:20 kvalifikace
Neděle 4. září:
20:45 – Start závodu Baltimore Grand Prix