Napínavá kvalifikace s nečekaným vyvrcholením!

Velká cena Rakouska - kvalifikace

Vítejte zpátky na Formule.cz a při sledování kvalifikace na Velkou cenou Rakouska. Dopolední déšť obral jezdce o možnost vyzkoušet si kvalifikační kola předem a vozy se od prvního tréninku potýkají s nedostatkem přilnavosti k studenému asfaltu. Může nás tedy čekat velmi zajímavá kvalifikace s nečekaným výsledkem. Nad Red Bull Ringem se nadále drží mraky, teplota vzduchu je 12°C a asfalt je vyhřátý pouze na 21°C. Dřív, než se elita pustí do boje o pole position, nás čekají dvě vyřazovací části. V Q1 bude muset vypadnout 5 jezdců, jasnými favority jsou pouze dva piloti Manoru, Will Stevens a Roberto Merhi.

Trať již stihla z větší části uschnout, nezůstaly na ní téměř žádné louže a objevily se i úplně vysušená místa, ale první jezdci na trati beztak sáhli po pneumatikách do přechodných podmínek. "Suché" pneumatiky si nechali na později. Na pneumatikách označených zeleným pruhem se do kvalifikace zapojili i Nico Rosberg s Lewisem Hamiltonem a Kimi Räikkönen. Časy se však pohybovaly víc než 10 sekund za časy z tréninků.

První pneumatiky s červeným pruhem jsme si všimli na monopostu Felipe Nasra. Musel jezdit opatrně a vybírat si nejsušší místa tratě, ale navzdory malé chybě během kola a výjezdu v předposlední zatáčce se zařadil na průběžné sedmé místo. Felipe Massa a Valtteri Bottas zkoušeli tvrdší pneumatiky se žlutým pruhem a 7 minut před ukončením Q1 obsadili čelo tabulky. Bylo jasné, že pořadím se bude míchat až do úplného závěru této části kvalifikace.

I favorité z Mercedesu a Ferrari sáhli po super-měkkých pneumatikách poskytujících lepší přilnavost, nechtěli riskovat nečekané vypadnutí. Rosberg přesto rozšířil seznam těch, co nezvládli brzdění do první zatáčky.

Na prvním místě se objevil Carlos Sainz, ale dech nejvíce tajili ve stájích bojujících o postup. Minutu před koncem zůstávali na nepostupových místech Pérez, Alonso i Kvjat, ale v zóně ohrožení byli i Button a Räikkönen. Alonso se svým časem zařadil na 10. místo ale Räikkönen se zlepšit nedokázal! Fin skončil v kvalifikaci na 18. příčce, pomohou mu pouze penalizace jezdců Red Bullu a McLarenu. Daniil Kvjat dokázal poskočit o pár míst výš a spolu s jezdci Manoru se v Q1 rozloučili i Button a Pérez. Alonso porazil Péreze o 14 tisícin sekundy a těsně postoupil do Q2.

V Q2 si nejprve 14 jezdců vyjelo zajistit pojistná kola, přičemž ale to Hülkenbergovo se už nebezpečně přiblížilo hranici minuty a deseti sekund. Vettel zůstal čekat v boxech.

Po pár minutách už na vrcholu tabulky nejrychlejších časů svítilo jméno Nica Rosberga, který mohl klidně zamířit do boxů, hranice 1:10 byla překonána. Na druhém místě se objevil Daniil Kvjat, až třetí patřilo Hamiltonovi, na čtvrtém zůstával Hülkenberg. Kromě čekajícího Vettela hrozil sestup oběma jezdcům Sauberu, Ricciardovi a Grosjeanovi. 10. příčku držel Alonso za jezdci Williamsu. Trať se 6 minut před koncem Q2 téměř vyprázdnila.

Vettel se na trať vybral až v čele druhé vlny pokusů a na chvíli si vzal první místo, odkud jej však následně vytlačil Rosberg. Trať se zaplnila všemi patnácti jezdci.

Daniel Ricciardo nezvládl monopost v zatáčce číslo 3 a musel projet štěrkovou zónou. Spolu s ním byli tentokrát v nepostupové zóně oba jezdci Lotusu, Alonso a Sainz. Po vyvěšení šachovnicové vlajky se už nedokázal zlepšit Ericsson a byl přeskočen Grosjeanem. Francouzův kolega se dostal pouze na 11. příčku a Alonso s Ricciardem a Sainzem se už také nezlepšili. 11. místo tedy patří Maldonadovi, za ním se umístili Ericsson, Sainz, Ricciardo a Alonso.

Nečekanými účastníky Q3 se stali Verstappen, Nasr a částečně i Kvjat, Grosjeana a Hülkenberga jsme tam čekali kvůli síle motorů Mercedes a dlouhým rovinkám. Boj o pole position mohl začít!

Jezdce Mercedesu v prvním sektoru prvního pokusu dělilo pouze 0.034s, ale v druhém to již byly 3 desetiny ve prospěch Rosberga. V cíli měl Němec náskok téměř 4 desetin a ujal se vedení. Vettel si opět dával na čas a za Mercedes se zařadili Massa a Bottas. Masa s pouze pár setinami ztráty na Hamiltona!

Rosberg se ve druhém pokusu ještě zlepšil, ale Hamilton ho beztak překonal o celé dvě desetiny sekundy! Vettelův čas stačil pouze na třetí místo.

2 minuty před koncem kvalifikace byly na trati všechny vozy kromě Grosjeanova, ten doplatil na problém s brzdami. Verstappenovi se podařilo zařadit na průběžné šesté místo.

A Hamilton dostal v první zatáčce smyk a zabrzdil až ve výjezdové zóně! Na další důležitý moment jsme čekali pouze pár desítek vteřin, Nico Rosberg zaparkoval v štěrkovém kačírku v poslední zatáčce okruhu! Pole position tak nechal v rukou Lewise Hamiltona a sám odstartuje z druhého místa. Třetí pozice patří Sebastianu Vettelovi a čtvrtá Felipe Massovi, Nico Hülkenberg dokázal překonat Valtteriho Bottase.