Pourchaire pokračuje na vítězné vlně

F3 na Hungaroringu – 1. závod

V páteční kvalifikaci komplikoval pilotům život déšť. Nástrahy mokré trati poznali již v úvodu odpoledního boje o startovní pozice Zendeli s Lawsonem, kteří vycestovali mimo trať. Sportovní komisaři se kvůli těmto incidentům nakonec rozhodli kvalifikaci zastavit a přeložit až na večer.

I v tomto případě se jelo na mokré trati. Pole position získal Smoljar. Druhý startoval do sobotního závodu Sargeant, třetí Pourchaire, čtvrtý Vesti, pátý Williams, šestý vedoucí muž šampionátu Piastri, sedmý Fernández, osmý Verschoor, devátý Viscaal a nejlepší desítku uzavíral Hauger. Českému jezdci Staňkovi patřila 28. pozice.

Pro první víkendový závod už jezdci nazuli suché pneumatiky. Po předchozím dešti byla ale trať v některých místech stále trochu mokrá.

V úvodních metrech si udržel první příčku Smoljar. Rusovy šance na dobrý výsledek ale vyhasly již v první zatáčce. Druhý Sargeant totiž nezvládl svůj vůz a sestřelil ho. Vítěz včerejší kvalifikace se sice ještě zvládl rozjet a dojet ke svým mechanikům, tam však pro něj sobotní účinkování skončilo.

To ale nebylo všechno. Po kontaktu se soupeřem se totiž na výjezdu z první zatáčky roztočil rovněž Williams a jeho vůz zkřížil cestu  Vestimu s Caldwellem. Zatímco pro Williamse a Vestiho závod skončil, Caldwell byl schopen pokračovat. Williams se ale postaral o horkou chvilku rovněž Piastrimu, kterému uštědřil ránu. Lídr šampionátu ale byl schopen jet dále. Po chaosu v první zatáčce vyjel na trať zpomalovací vůz.

Na první místo se po divokém začátku posunul Pourchaire. Druhý jel Piastri, třetí Sargeant, čtvrtý Lawson, pátý Fernández, šestý Viscaal, sedmý Fewtrell, osmý Verschoor, devátý Hauger a nejlepší desítku uzavíral Fittipaldi.

Po restartu si pohlídal první místo Pourchaire. Na druhé pozici zůstal Piastri. Sargeant to ale měl s udržením třetí příčky o něco těžší. V páté zatáčce totiž vycestoval mimo trať, čehož se snažil využít Lawson. Na Sargeanta ale nevyzrál.

Sargeant se pral se svým monopostem i v dalším kole, kdy byl znovu spatřen mimo trať. Stále se ale držel před Lawsonem.

Bojovalo se však také v zadní části pole, například mezi Doohanem a Zendelim. Tato bitva ovšem skončila kontaktem, po němž si Doohan poškodil vůz a krátce nato odstoupil.

Blížil se ale také konec čtvrtého Lawsona, kterému začal z vozu unikat olej. Následně se kvůli znečištění asfaltu, o které se Lawson  postaral, na trať již podruhé vydal zpomalovací vůz.

Liama Lawsona připravila technika o šanci na dobrý výsledek. Foto: FIA Formula 3

Ten však nekroužil po trati dlouho. Došlo k vyvěšení červených vlajek a jezdci se odebrali do boxové uličky.

Tam se čekalo zhruba dvacet minut. Poté se monoposty vydaly za safety carem zpět na trať.

Stále vedl Pourchaire. Francouze, který se minulou neděli na Red Bull Ringu stal historicky nejmladším vítězem v šampionátu, následovali druhý Piastri a třetí Sargeant. Na čtvrté místo se po Lawsonově odstoupení posunul Fernández. Pátá příčka patřila Viscaalovi, šestá Verschoorovi, sedmá Fewtrellovi, osmá Peronimu, devátá Fittipaldimu a desátá Haugerovi. Na trať se již nevydal Zendeli, který se tak po Williamsovi, Vestim, Smoljarovi, Doohanovi a Lawsonovi stal šestým odstoupivším.

V devátém kole se na Hungaroringu začalo znovu závodit. Ihned po restartu se na Pourchaireho pokusil zaútočit Piastri. Francouze ale prozatím překonat nedokázal.

Během prvního kola se starali o zábavu rovněž jezdci MP Motorsportu Viscaal a Verschoor. Ti sváděli boj o pátou příčku, ze kterého nakonec vyšel vítězně Verschoor.

Dařilo se také Fittipaldimu, který postoupil o dvě pozice a posunul se na sedmou příčku. Brzy se ovšem musel s touto pozicí rozloučit, neboť obdržel penalizaci průjezdu boxy za to, že během přerušení závodu opustil tzv. rychlý pruh v boxové uličce, kde se měli jezdci seřadit. Potrestáni byli rovněž Fittipaldiho týmový kolega Hughes, který obdržel deset sekund za "několikanásobné porušení pravidel při jízdě za safety carem“, a Caldwell. Ten dostal pětisekundovou penalizaci.

V čele mezitím začal Pourchaire ujíždět a ve 13. kole již jeho náskok na druhého Piastriho činil tři sekundy. Dramatizovat se začala situace v boji o třetí místo. Na Sargeanta totiž dotíral Fernández.

Krátce nato přišla špatná zpráva pro české fanoušky. Ředitelství závodu totiž pokračovalo v rozdávání penalizací a ta tentokrát potkala i Staňka. Rodák z Valašského Meziříčí nedodržel během jízdy za safety carem potřebnou vzdálenost a musel tak projet boxovou uličkou.

Fernández sice ještě ve 13. kole tlačil na Sargeanta, na začátku 15. kola ale již měl jiné starosti. V první zatáčce se před něj totiž dostal Verschoor a posunul se na čtvrtou příčku. Fernández se navíc brzy musel začít bránit také šestému Viscaalovi, který jej překonal v úvodu 16. okruhu.

Šest kol před cílem byl v nájezdu na cílovou rovinku příliš široký Piastri. Jeho chyby využil ke stažení ztráty třetí Sargeant.

Mezitím padla další penalizace. K pětisekundovému trestu byl odsouzen Nannini. Ital překročil během své zastávky povolenou rychlost v boxové uličce.

Po Piastriho chybě se sice schylovalo mezi ním a Sargeantem k souboji, později ale Australan dokázal poodjet a vytvořit si náskok. V centru pozornosti vystřídala tandem Premy dvojice Verschoor a Viscaal z MP Motorsportu, mezi nimiž probíhal boj o čtvrté místo. Bramborovou medaili nakonec získal Viscaal, který svého parťáka předjel v posledním kole.

Pro vítězství si dojel Pourchaire, který tak získal druhé vítězství v řadě a zároveň se stal prvním jezdcem v sezoně, který vyhrál více než jeden závod. Kromě 25 bodů za vítězství si navíc připsal i dva bonusové body za nejrychlejší kolo. Druhý dojel Piastri a třetí Sargeant.

Za Viscaalem a Verschoorem skončil na šesté příčce Fernández. Sedmý dojel Peroni, osmý Hauger, deváté místo obsadil Novalak a start z prvního místa si pro zítřek zajistil desátou pozicí Beckmann. Staněk byl v cíli odmávnut jako 23.

Calan Williams Jenzer Motorsport Mecachrome DNF 0 0

Průběžné pořadí jezdců: 1. Piastri 62, 2. Sargeant 49, 3. Pourchaire 43, 4. Vesti 37.5, 5. Verschoor 37, 6. Beckmann 32.5, 7. Zendeli 26, 8. Lawson 25, 9. Peroni 23, 10. Fernández 14, 11. Novalak 13, 12. Viscaal 12, 13. Caldwell 10, 14. Smoljar 10, 15. Fewtrell 5, 16. Hauger 4, 17. Fittipaldi 2, 18. Hughes 0.5.

Průběžné pořadí týmů: 1. Prema Racing 148.5, 2. Trident 68.5, 3. ART Grand Prix 67, 4. MP Motorsport 49, 5. Hitech Grand Prix 34, 6. Campos Racing 23, 7. Carlin Buzz Racing 13, 8. HWA Racelab 2.5.

Zdroj: FORMULE.cz