Novinky

  • 12.04.2024 Bad Zemřel Ted Toleman, zakladatel týmu F1

  • 08.04.2024 Bad Další Albonovo poškozené šasi letí do Silverstonu.

  • 28.03.2024 Good Z Güntera Steinera je ambasador VC Miami.

Facebook Instagram

Domenicaliho napadlo zjednodušit pravidla

Domenicaliho napadlo zjednodušit pravidla

Čeká je odtučňovací kúra.

Nový generální ředitel společnosti Formula 1, Stefano Domenicali, dospěl k závěru, že F1 musí zjednodušit své sportovní i technická pravidla. Konečně.

Domenicali je v křesle generálního ředitele od 1. ledna tohoto roku, poté co šéfoval Scuderii Ferrari a automobilce Lamborghini, a pomalu si utváří řebříček priorit. Ještě z dob u Ferrari si nejspíš pamatuje frustraci z komplikovaných, nejednoznačných pravidel navrstvených lety přidávání dalších a dalších příkazů a zákazů.

"Musíme se vyhnout chybám z minulosti a musíme zjednodušit pravidla. Když si dnes vezmete výtisk technických nebo sportovních pravidel, vypadá jako Bible," řekl Domenicali v rozhovoru pro Gazzetta dello Sport. "Potřebujeme prostší sadu pravidel s minimem příležitostí k alternativní interpretaci a bez šedých zón.

Také musíme přenést soustředění našeho sportu zpět na závodníky, jako tomu je v závodech motocyklů, kde je evidentní rozhodující podíl jezdce na konečném výsledku. Přitom tady máme generaci s mnoha mladými, a přitom už vynikajícími jezdci. Velká cena pak má přilákat diváky nejen jezdeckými hvězdami, ale mají dostat mix sportu, show, hudby..., zážitek jako z velkého koncertu."

F1 by měla být méně komplikovaná, stejně jako její motory. Foto: Renault

U Lamborghini zase viděl F1 z pohledu menší automobilky s mimořádně prestižním jménem, ​​která by mohla do série vstoupit s vlastním motorem, ale nejspíš by se jí to nevyplatilo. Pohonné jednotky, které se začnou používat od roku 2025, by proto měly být levnější než současné a do sportu by měly přibýt další automobilky.

Zdroj: Gazzetta dello Sport, úvodní foto: Lamborghini