Novinky

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Facebook Instagram

Red Bull musel propouštět

Red Bull musel propouštět

Rozpočtový strop si vybral svou daň.

Christian Horner jako první mluvil o tom, jakou daň F1 platí za úspěch v dlouholeté snaze zavést týmům rozpočtový strop. Přestože tři největší stáje, kterých se strop negativně dotkl, přeřadily část zaměstnanců na projekty mimo F1, mnoho lidí přišlo o práci. Konkrétně Red Bull mohl přesunout část svých zaměstnanců do týmu AlphaTauri, na nový projekt šasi pro vodíkem poháněný vůz do Le Mans a snad i na pár dalších projektů včetně výstavby vlastního motorového oddělení, ale přesto nebylo dost místa pro všechny.

"V zimě jsme prošli bolestivým procesem propouštění," prozradil šéf týmu Red Bull. "Museli jsme se zmenšit, popřesouvat lidi za účelem dosažení co nejvyšší efektivity a bohužel jsme se museli rozloučit s více členy našeho týmu. Bylo to velmi těžké, někteří z nich byli s týmem pod různými majiteli 25 let. Byl to opravdu neskutečně těžký úkol, a ještě nejsme zcela na konci. Dotklo se to hlavně větších týmů. Ale děláme to kvůli zvyšování efektivnosti, bylo to nezbytné. Zaměstnanci jsou největší nákladovou položkou, takže jsme nemohli jinak, museli jsme přistoupit k zefektivnění.

Red Bull se musel rozloučit i se zaměstnanci, které najal ještě zakladatel týmu Jackie Stewart. Foto: Red Bull

Šéf konkurenčního týmu Mercedes skrz rozpočtový strop zpochybňuje proveditelnost plánu na tři sprinterské sobotní kvalifikační závody. Všechno něco stojí a Mercedes s Ferrari ročně utrácely ještě více než Red Bull, takže mají i větší problémy podlézt rozpočtový strop.

"Máme co dělat, abychom se vůbec vecpali pod rozpočtový strop," prozradil Toto Wolff. "A teď je řeč o dalších desítkách tisíců liber, ne o pár stodolarovkách. Takže bychom sice rádi podpořili vedení F1 ve snaze vyzkoušet něco nového, ale prostě nemůžeme. Opravdu si nemůžeme dovolit zjistit, že najednou někdo potřebujeme ušetřit ještě půl milionu. Jediné, co bychom mohli udělat, je propustit další lidi, a to bych dělal opravdu nerad."

Samozřejmě, Wolffova slova můžeme vnímat i jako nátlak na F1, aby rozpočtový strop alespoň trochu zvedla.

Zdroj: Motorsport, úvodní foto: Red Bull