Novinky

  • 12.04.2024 Bad Zemřel Ted Toleman, zakladatel týmu F1

  • 08.04.2024 Bad Další Albonovo poškozené šasi letí do Silverstonu.

  • 28.03.2024 Good Z Güntera Steinera je ambasador VC Miami.

Facebook Instagram

Kdo jsou nejbohatší lidé ve F1?

Kdo jsou nejbohatší lidé ve F1?

Když se počítají miliardy, ne miliony.

Nejbližším závodem bude Velká cena Monaka, což je ideální příležitost podívat se na největší boháče ve F1. Peníze k vítězení nestačí, jak se již přesvědčilo několik velkých automobilek. Jenže bez nich to také nejde. V klubu milionářů jsou mnozí jezdci a šéfové týmů a celé to exkluzivní prostředí láká ještě bohatší lidi, skutečně velké ryby, nefalšované miliardáře. Majetky sčítal a porovnával zahraniční web Motorsport.

Úvodem můžeme jako zajímavost zmínit nálepku s nápisem "Claro", která přibyla na zadní křídlo Red Bullu po tom, co do týmu přišel Sergio Pérez. Claro spadá do jihoamerického obchodního impéria Carlose Slima, který je s majetkem v hodnotě 62.8 miliardy amerických dolarů považován za 16. nejbohatšího člověka planety.

Nejbohatší majitel týmu

Zmíněná nálepka Claro je na voze společnosti, která již nevyrábí pouze energetické nápoje. Její spoluzakladatel a generální ředitel, Dietrich Mateschitz, má díky ní majetek v hodnotě 26.9 miliardy dolarů, ačkoliv vlastní pouze 49 procent společnosti.

Do F1 se dostal skrz sponzorování svého krajana Gerharda Bergera. Později byl hlavním sponzorem týmu Sauber a nejspíš by získal kontrolu nad tímto týmem, kdyby se s Peterem Sauberem nerozkmotřil kvůli angažování nováčka Kimiho Räikkönena místo ním podporovaného Enriqe Bernoldiho! Mateschitz pak koupil tým za jednu libru od odcházejícího Jaguaru a pouze o rok později s Bergerem přebrali i zadlužené Minardi. Dnes již Red Bull vlastní sto procent obou týmů a menší z nich mu propaguje módní značku AlphaTauri. A nesmíme nezmínit, že VC Rakouska se jezdí na Red Bull Ringu. Technicky je ale z majitelů týmů nejbohatší Chalerm Yoovidhya, vlastník 51% podílu ve společnosti Red Bull.

Nejbohatší jezdec

Všichni víme, že jím je Lewis Hamilton. Podle odhadů má pravděpodobně příjmy na úrovni 55 milionů ročně a hodnota jeho majetku se pohybuje v širokém rozmezí 300 až 500 milionů. Kromě Mercedesu ho štědře financují i ​​značky Tommy Hilfiger, Monster Energy, Bose, Puma, IWC, Sony skrz své Gran Turismo a MV Aghusta. V historii F1 měl vyšší roční příjem a více za svou kariéru vydělal pouze Michael Schumacher, který se prý dostal vysoko nad 600 milionů dolarů.

Nejbohatší tatínek

Éra milionářských tatínků mladých jezdců ve F1 skončila někde na přelomu tisíciletí. Nyní se v padoku potkávají tatínkové miliardáři, kteří svým synkům pomohli uspět v honbě za superlicenčními body udělovanými FIA v juniorských sériích. Pokud mladému jezdci někdo zaplatí čas ve špičkovém simulátoru, soukromé testy a profesionální podpůrný tým, má větší šanci vyhrát ve F3 i ve F2. Majetek Michaela Latifiho je odhadován na 2 miliardy, Lawrence Strolla na 3.2 miliardy a Dmitrije Mazepina na 5 miliard dolarů.

Lawrence Stroll je velký boháč, ale na Mateschitze se nechytá. Foto: Racing Point

Nejbohatší pořadatel velké ceny

Mnohé mimoevropské závody platí F1 kolosální poplatky pouze za právo používat razítko "velká cena F1". Ale mohou si to dovolit! Za mnohými stojí miliardáři jako Ong Beng Seng v Singapuru nebo John DeJoria v Austinu, ale zmínit je třeba i Monacké kníže Alberta II. Avšak i tito musí blednout závistí, když se potkají s příslušníky královských rodin Bahrajnu a Abú Zabí, kteří jsou pořadateli velkých cen ve svých zemích. Konkrétně majetek rodiny emíra Abú Zabí má hodnotu kolem 150 miliard dolarů, přičemž kontroluje investiční fond s majetkem kolem 875 miliard.

Jak moc bohatý je majitel?

Formula 1 Group spadá pod Liberty Media, která je pod kontrolou Johna Maloneho. Americký podnikatel je považován za největšího vlastníka půdy v USA s majetkem v hodnotě 7.8 miliardy.

Zdroj: Motorsport, úvodní foto: Red Bull