Novinky

  • 20.06.2021 Neutral Alex Palou vyhrál závod IndyCar na trati Road America ve Wisconsinu

  • 20.06.2021 Good Max Verstappen (Red Bull) vyhrál VC Francie F1 v Le Castelletu

  • 19.06.2021 Good Pole position pro VC Francie F1 získal Max Verstappen (Red Bull)

Facebook Instagram

Hloupí Američané to dokázali

Hloupí Američané to dokázali

F1 má fungující rozpočtový strop.

Mnozí tvrdili, že ve světě F1 nemůže nikdy fungovat. Že se to nedá. A kdyby se to náhodou dalo, bude to konec F1. A i kdyby to nebyl konec F1, velké týmy s tím nikdy nebudou souhlasit. Ale ono se to podařilo. Týmy F1 již několik měsíců pracují pod rozpočtovým stropem, i když nemusí být dokonalý. A Greg Maffei, generální ředitel americké společnosti Liberty Media, které série patří, z toho má velkou radost.

"Po recesi v roce 2009 se Bernie Ecclestone a Max Mosley pokusili zavést rozpočtový strop a nepovedlo se jim to," připomíná Maffei. "A pak jsme přišli my, hloupí Američané. Co už my můžeme vědět o F1? Řekli jsme, že to chceme udělat a oni nás vysmáli. Chase (Carey, bývalý generální ředitel F1, také Američan) to dokázal. Všechny zásluhy jdou jemu a jeho týmu.

Chase odvedl skvělou práci, otočil kormidlem a dal sportu správný kurz. Získal podpisy pod novou Concordskou smlouvu a rozpočtový strop. Necháváme si ho v nevýkonné funkci. Občas mi ho bylo až líto, vždyť to já mu dal tu nezáviděníhodnou práci létat po celém světě a jednat se vzdorovitými týmy. Ale Chase je bojovník, zabojoval za správnou věc a změnil sport k lepšímu.

Bernie Ecclestone vytvořil produkt a také si zaslouží nesmírně uznání. Ale neměl žádnou dlouhodobou vizi. A zdědili jsme po něm pořadatele závodů žijící v přesvědčení, že držitel komerčních práv, tedy my, jsme jejich nepřítelem. Stejné nepřátelství bylo mezi týmy a F1, tedy námi. Nyní je tam úplně jiná atmosféra. Všichni chápou, že jsou součástí jednoho ekosystému."

Američané Maffei a Carey změnili F1 a umožnili jí projít krizí bez ztráty jediného týmu. Foto: Liberty Media

Zdroj: f1i, úvodní foto:

Komentáře ke článku