Novinky

  • 29.11.2023 Neutral Sponzor Monster Energy přešel od Mercedesu k McLarenu.

  • 23.11.2023 Good V prodeji je vtipně hambatý kalendář s Valterim Bottasem.

  • 23.11.2023 Neutral Alpine ztratilo zájem o dorovnání výkonu motorů.

Facebook Instagram

Šest sprintů za více bodů?

Šest sprintů za více bodů?

Letošní novinka bude mít pokračování.

Sprinterské sobotní závody, letošní novinka, se příští rok vrátí a prý budou ještě silnější součástí sezony. Letos byly tři sprinterské závody, přičemž vítěz dostal tři body, druhý dva a třetí v cíli jeden bod. Pořadí v cíli sprintu bylo navíc zachováno na startu nedělní velké ceny, takže se mluvilo o sprinterské kvalifikaci. Přestože ve velkém nadnárodním průzkumu se k novince většina fanoušků vyjádřila negativně, v padoku má nadále silnou podporu, proto má být příští rok sprintů dvakrát více a má se za ně udělovat více bodů.

Na šesti sprintech se dohodli šéfové týmů již o víkendu v Džiddě. Na změně bodovacího systému se neshodli, ale údajně by mohlo v sobotu bodovat až 10 jezdců. Další shoda se našla v otázce “zisku pole position“. Za jejího držitele bude považován jezdec, který vyhraje páteční kvalifikaci, nikoli vítěz sobotního sprintu. Z praktického hlediska se tím nic nezmění, je to pouze záležitost prestiže a tradice.

Podle návrhu by se sprinty měly jet v Bahrajnu, Emilie-Romagni, Kanadě, Austrálii, Rakousku a v Holandsku. Sprint v Bahrajnu by znamenal, že první body sezony 2022 budou uděleny již v sobotu před první velkou cenou. Aby zvyšování počtu sprintů nestál v cestě rozpočtový strop, každý tým si jej navýší o náklady na odstranění škod způsobených případnými haváriemi ve sprintu, a to až do výše 500 tisíc dolarů za jeden sprint.

Mattia Binotto, šéf Ferrari, prosazuje názor, že jezdci by měli do sprintu startovat v obráceném pořadí šampionátu. Sprint v Brazílii, do kterého musel Lewis Hamilton vyrazit z posledního místa, prý ukázal, že to bude velká zábava.

Jsem přesvědčen, že bychom to měli takhle udělat, protože ten závod byl tak zábavný, tak nabitý předjížděním... Podle mě ani není o čem mluvit. Obrácený rošt skvěle zapadá do konceptu sprintu.

V případě otáčení roštu by byl sprint samostatným eventem a do velké ceny by jezdci startovali v pořadí vybojovaném v kvalifikaci. Boss Scuderie Ferrari ale pravděpodobně nedokázal přesvědčit šéfy ostatních týmů.

Hamiltonův sprint z posledního místa měl něco do sebe. Foto: Mercedes

Zdroj: Motorsport, RaceFans, úvodní foto: