Novinky

  • 03.07.2024 Neutral Andy Cowell vystřídal Martina Whitmarshe na místě ředitele Astonu

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

Facebook Instagram

Úspěšný vstup pro české barvy do nové sezony TCR Eastern Europe

Úspěšný vstup pro české barvy do nové sezony TCR Eastern Europe

Na Hungaroringu zvítězil Aditis a také Galáš s Janíkem

Na Hungaroringu o víkendu odstartovala nová sezona TCR Eastern Europe. Ta loni skončila úspěchem pro české závodníky. O titul totiž spolu po celou sezonu sváděli boj Michal Makeš s Tomášem Pekařem. Rozdílem čtyř bodů se nakonec radoval Makeš. A české barvy byly vidět i během prvního závodního víkendu nové sezony. Zatímco v sobotu totiž triumfoval polský jezdec Bartosz Groszek z českého týmu Aditis, v neděli vystoupal na nejvyšší stupeň Jáchym Galáš. Ten dosáhl na vítězství i navzdory startu z posledního 16. místa.

Groszek i Galáš se umístili na špici výsledkové listiny již po sobotní kvalifikaci, která se uskutečnila na mokré dráze. Zatímco pole position pro první jízdu vybojoval Groszek, Galáš obsadil druhé místo. Hned v úvodních metrech závodu se ale dvojice prohodila. Lépe totiž odstartoval Galáš a ujal se vedení, zatímco Groszek spadl na druhé místo a navíc se musel bránit útokům srbského jezdce Milovana Vesniče.

Sen o dobrém výsledku v prvním závodě sezony ale skončil pro Galáše i Vesniče již ve druhé zatáčce. V ní nejprve Groszek zezadu ťuknul do Galáše. Ten kvůli tomu šel do přetáčivého smyku a kolidoval s Vesničem, který se nacházel na vnějšku zatáčky. Zatímco na Galášově vozu Hyundai Elantra došlo k poškození pravého zadního kola, na Vesničově Audi RS3 to odneslo zavěšení. Pro oba závod skončil.

Groszek se díky událostem ze druhé zatáčky mohl vrátit zpátky do vedení, které až do cíle nepustil a stal se prvním vítězem sezony. Čtvrtý muž loňského ročníku ale měl důvod stresovat se až do posledních metrů. Tlačil na něj totiž Galášův týmový kolega ze stáje Hyundai/Janík Motorsport Maťo Homola. Slovák se sice po startu ze třetí příčky propadl, postupně se ale vypracoval až na druhé místo a v závěru dýchal na záda Groszkovi. V poslední zatáčce se dokonce pokusil o útok po vnější straně, byl ale příliš široký a muselo mu stačit stříbro. To udržel i po pětisekundovém trestu za překračování traťových limitů.

V cíli se Groszek vrátil mimo jiné i k incidentu z prvního kola s Galášem a Vesničem: "Mám pocit, že do mě zezadu někdo ťuknul. Proto jsem trochu strčil do Jáchyma Galáše a on pak ztratil kontrolu nad zadní částí svého auta, stejně jako já. Na vnějšku byl bohužel Milovan Vesnič, kterého Jáchym trefil," podělil se Groszek o svůj pohled na věc. "Pak už to byl docela stabilní závod. Na konci mě mohl Maťo Homola dohnat, ale když se o to snažil, tak příliš opotřeboval své pneumatiky. Nakonec jsem tedy dokázal těsným rozdílem vyhrát," dodal.

Polák Bartosz Groszek z českého týmu Aditis se stal prvním vítězem sezony. Foto: TCR Eastern Europe/Petr Frýba


Tým Hyundai/Janík Motorsport mohl mít na stupních vítězů hned dva své jezdce. Na třetího Švýcara Milenka Vukoviče totiž dlouho dotíral Petr Semerád, který ovšem na rozdíl od svých parťáků Galáše a Homoly startoval s modelem Hyundai i30. Rallyeový závodník, který už se ale v TCR Eastern Europe ukázal loni v Brně, se dokonce před Vukoviče na okamžik dostal. Stalo se tak ale v místě, kde vlály žluté vlajky a Semerád tak musel Vukoviče pustit zpátky před sebe. Na druhé předjetí už se nezmohl a z bronzu se tak při své premiéře v šampionátu radoval Vukovič.

Před nedělním závodem se před týmem Aditis otevírala další šance k vítězství. Na startovním roštu totiž došlo k otočení nejlepší desítky z úvodní jízdy. A jelikož bod za desáté místo si v sobotu připsal týmový kolega a současně šéf Bartosze Groszka Radim Adámek, připadlo mu pole position. Za ním stáli Sanel Cehic a Tomasz Rzepecki.

Adámek se ovšem v čele dlouho neohřál. Nejprve musel bránit během prvního kola vedoucí příčku před dotírajícím Sebastianem Steibelem. V závěru úvodního okruhu se ale přes oba dostal Tomasz Rzepecki a byl to tak Polák, kdo najížděl do druhého kola jako lídr. Ani jeho pobyt na špici ale netrval dlouho. V úvodu druhého kola ho totiž předjel Milenko Vukovič, který přitom do závodu startoval až jako osmý.

Vukovič se poté dokázal od svých pronásledovatelů odpoutat. I tak ale nemohl být klidný. Dopředu se totiž začal prodírat Maťo Homola a dvanáct minut před koncem už dýchal Švýcarovi na záda. Během svých snah ukořistit vedení do Vukovičova Renaultu jednou strčil a také vyjel mimo trať v poslední zatáčce.

Rozhodující moment jejich souboje přišel zhruba dvě minuty před koncem, kdy Homola zavinil další kontakt a poslal Vukoviče ven z dráhy. Slovenský jezdec se poté udržel v čele až do konce a projel cílem jako první. Vukovič se sice po kolizi znovu rozjel, bojoval ale se svým autem a nakonec dojel až jako čtvrtý. Před ním dorazili do cíle druhý Jáchym Galáš, který přitom startoval až z poslední 16. pozice, a třetí Petr Semerád.
Jáchym Galáš sice dojel do cíle nedělního závodu jako druhý, přesto se ale radoval z vítězství. Foto: TCR Eastern Europe/Petr Frýba


Homola ale nakonec slavil vítězství jen chvilku. Sportovní komisaři ho totiž za kontakt s Vukovičem potrestali deseti sekundami a propadl se až na šestou příčku. Vítězství tak po něm "zdědil" Galáš. Semerád se posunul na druhé místo a trofej si přeci jen odnesl i Vukovič, který bral stejně jako v sobotu třetí příčku.

"Bylo pěkné posunout se během závodu z posledního místa až na první," uvedl Galáš v cíli. "Je mi ale líto Maťa, protože Janík Motorsport mohl obsadit kompletní stupně vítězů. Nebyla mezi námi žádná týmová režie a mohli jsme tak bojovat o pozice. Přesto jsem ale byl velice opatrný, abych Petra netrefil, když jsme spolu bojovali," dodal.

Vukovič se po závodě na Homolu zlobil: "Zvolil jsem velice agresivní nastavení, abych pošetřil přední pneumatiky. V prvním kole jsem byl opatrný, pak jsem se ale dostal do dobrého tempa. Na konci mi odcházely pneumatiky, měl jsem ale dobrý souboj s Maťem Homolou. Nikdy bych ale nečekal, že tak zkušený jezdec mě trefí v části trati, kde se nedá předjíždět. To mě hodně zklamalo," nelíbilo se Švýcarovi počínání vítěze dvou závodů TCR Europe i jednoho závodu WTCR.
Milenko Vukovič vystoupil jako jediný na stupně vítězů v obou závodech víkendu. Foto: TCR Eastern Europe/Petr Frýba


Bartosz Groszek se v neděli po kontaktu z úvodu potýkal s problémy s řízením. Nakonec ale obsadil čtvrté místo a udržel se na první pozici průběžného pořadí šampionátu. Jeho kolega Radim Adámek se po startu z pole position postupně propadal a ve druhém kole ho poslal do hodin Levente Losonczy. Maďarský závodník naboural do zdi a později ze závodu odstoupil. Adámek sice byl schopen pokračovat, skončil ale na 14. pozici. Tomasz Rzepecki, který se během závodu také ukázal ve vedení, nakonec skončil pátý.

Součástí startovního pole byli v Maďarsku také Petr Čížek a Václav Janík. Prvnímu jmenovanému se podařilo bodovat v obou závodech. Zatímco v sobotu skončil šestý, v neděli obsadil sedmou příčku. Janík při své premiéře v šampionátu tolik štěstí neměl. V sobotu totiž musel svůj Hyundai i30 odstavit kvůli technickým problémům a ani v neděli nebodoval. Obsadil 12. místo.
Petr Čížek je jedním z jezdců, kteří jsou součástí TCR Eastern Europe od jeho samotného vzniku. Foto: TCR Eastern Europe/Petr Frýba


Zatímco Petr Čížek si připsal dva bodované výsledky, druhý jezdec stáje Petra Fulína s názvem Fullinrace Academy Carol Wittke zažil o něco méně vydařený víkend. Sobotní závod skončil pro německého jezdce předčasně poté, co si poškodil po kontaktu se Sebastianem Steibelem přední zavěšení. V neděli skončil jen o jedno místo za Čížkem, tedy na osmé pozici.

Sezona pokračuje o víkendu 4.-5. června na Red Bull Ringu. Ve zbytku ročníku je ale třeba počítat s nižší českou účastí. Z našich jezdců totiž plánují odjet celou sezonu pouze Čížek a Adámek. Tým Hyundai/Janík Motorsport se kvůli termínovým kolizím se závody do vrchu hodlá objevit již jen na Red Bull Ringu, Slovakiaringu a v Mostě s modely i30. Není ovšem jasné, zdali do nich opět usednou Janík se Semerádem. Pro Galáše šlo v Maďarsku stejně jako pro Homolu pouze o test nového vozu Elantra, se kterým bude tato dvojice letos závodit v TCR Europe.

Někteří Češi sice v dalších podnicích ubydou, minimálně jeden se ale při vybraných závodních víkendech připojí. Je jím Vít Smejkal, který nastoupí s vozem Cupra Leon v barvách své vlastní stáje Expres auto Racing. Tím by ale česká stopa nemusela končit. Pokud by za Hyundai/Janík Motorsport nenastoupili při jeho dalších dvou podnicích šéf týmu Janík ani Semerád, mohli by je teoreticky nahradit jiní Češi. Další čeští jezdci by se mohli ukázat i u týmů Aditis a Fullinrace Academy. Tyto stáje totiž před sezonou nevyloučili možnost nasazení třetího vozu v jejím průběhu.

Jisté je, že neuvidíme nejlepší dva jezdce loňské sezony - šampiona Michala Makeše a vicemistra Tomáše Pekaře. Makešovi se totiž před sezonou nepodařilo sehnat nový vůz a místo toho pojede seriál BMW M2 Cup, který je součástí doprovodného programu podniků DTM. Pekař se chce zase soustředit na účinkování v seriálu Clio Cup Europe. S Makešovou loňskou Cuprou letos pojede výše zmíněný Vít Smejkal, který ji od stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra odkoupil.

Výsledky prvního závodu:
1. Bartosz Groszek (Polsko, Aditis Racing, Audi RS3 LMS TCR) 13 kol, 2. Maťo Homola (Slovensko, Hyundai/Janík Motorsport, Hyundai Elantra N TCR) +5,188, 3. Milenko Vukovič (Švýcarsko, Besagroup Vukovič Motorsport, Renault Mégane RS TCR) +29,148, 4. Petr Semerád (Česká republika, Hyundai/Janík Motorsport, Hyundai i30 N TCR) +29,487, 5. Levente Losonczy (Maďarsko, Zsille Motorsport, Alfa Romeo Giuletta TCR) +30,058... 6. Petr Čížek (Česká republika, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +32,252, 10. Radim Adámek (Česká republika, Aditis Racing, Audi RS3 LMS TCR) +56,888, DNF Václav Janík (Česká republika, Hyundai/Janík Motorsport, Hyundai i30 N TCR) +6 kol, Carol Wittke (Německo, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +7 kol, Jáchym Galáš (Česká republika, Hyundai/Janík Motorsport, Hyundai Elantra N TCR) +13 kol.

Výsledky druhého závodu:
1. Jáchym Galáš (Česká republika, Hyundai/Janík Motorsport, Hyundai Elantra N TCR) 13 kol, 2. Petr Semerád (Česká republika, Hyundai/Janík Motorsport, Hyundai i30 N TCR) +2,277, 3. Milenko Vukovič (Švýcarsko, Besagroup Vukovič Motorsport, Renault Mégane RS TCR) +2,951, 4. Bartosz Groszek (Polsko, Aditis Racing, Audi RS3 LMS TCR) +4,798, 5. Tomasz Rzepecki (Polsko, Basenhurt A&T Racing, Volkswagen Golf GTI TCR) +7,932... 6. Maťo Homola (Slovensko, Hyundai/Janík Motorsport, Hyundai Elantra N TCR) +8,507, 7. Petr Čížek (Česká republika, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +8,545, 8. Carol Wittke (Německo, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +12,316, 12. Václav Janík (Česká republika, Hyundai/Janík Motorsport, Hyundai i30 N TCR) +24,304, 14. Radim Adámek (Česká republika, Aditis Racing, Audi RS3 LMS TCR) +31,342.

Průběžné pořadí:
1. Groszek 40, 2. Semerád 30, 3. Vukovič 30, 4. Homola 28, 5. Galáš 28... 6. Čížek 14, 10. Wittke 4, 12. Adámek 1, 16. Janík 0.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: TCR Eastern Europe/Petr Frýba