Novinky

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

  • 03.05.2024 Good David Sanchez je technickým ředitelem Alpinu

Facebook Instagram

Před Indianapolisem ještě poměří jezdci síly v Alabamě

Před Indianapolisem ještě poměří jezdci síly v Alabamě

Honda Indy Grand Prix of Alabama – před závodem

Čtvrtým závodem pokračuje v neděli aktuální ročník IndyCar Series. Po městských okruzích v St. Petersburgu a Long Beach a oválu v Texasu jezdce tentokrát čeká první závod na silničním okruhu, na Barber Motorsports Parku v Alabamě.

Závod už se pomalu stal tradičním podnikem v kalendáři IndyCar. Závodí se zde od roku 2010 s výjimkou covidového roku 2020 nepřetržitě. Okruh v Alabamě byl otevřen v roce 2003. Za jeho vznikem stál mecenáš George Barber.

Dědic rodinné firmy na mléčné produkty podporuje závodění a motorsport desítky let. V Alabamě vlastnil třeba rozsáhlé muzeum závodních vozů a motorek. Po otevření okruhu u Birminghamu bylo na trať přestěhováno. Dnes v něm najdeme největší kolekci motorek a také vozů Lotus na světě.

Designérem okruhu je Alan Wilson, manžel jedné z pěti žen, které nastoupily do závodního víkendu Formule 1 Desiré Wilsonové. Wilson stojí za řadou severoamerických okruhů, například Autobahn Country Clubem v Illinois nebo Miller Motorsports Parkem v Utahu. V minulosti vedl také SCCA nebo byl šéfstevardem CART.

IndyCar si před svým příchodem v roce 2010 trať několikrát vyzkoušela při testech. Řešilo se hlavně, jestli je v Alabamě dostatečné zázemí pro pořádání takto velkého závodu. Okruh nemá žádné stále tribuny, montují se pouze na závodní víkend. Většina diváků také závod sleduje z těch přírodních, přičemž sedí hlavně mezi zatáčkami 8 až 11, odkud je ale vidět většina dráhy.

Jako lídr šampionátu přijíždí do Alabamy Josef Newgarden. Poté, co se mu nevedlo v úvodním závodě v St. Petersburgu, ovládl následující dva závody. Po tom v Long Beach přivítali s manželkou Ashley prvorozeného potomka, syna, který dostal jméno Kota Nikolai.

Vítězstvím v Long Beach přeskočil Newgarden v pořadí šampionátu vítěze ze St. Petersburgu McLaughlina. Bez triumfu na svém kontě je zatím loňský šampion Álex Palou, který ale právě vloni v Alabamě, kde sezona mimořádně začínala, získal svoje první vítězství v kariéře a nakročil k zisku titulu. Co napravovat má pan Colton Herta, který měl v Long Beach bezpochyby nejlepší vůz ze všech, nezvládl to ale psychicky, když se při zastávkách v boxech dostal za další jezdce, tak příliš tlačil na pilu a skončil ve zdi.

Barber Motorsports Park

Délka trati: 2,38 míle (3,83 km), 17 zatáček
Délka závodu: 90 kol, 207 mil
První závod: 2010
Rekord okruhu: Pato O´Ward (Arrow McLaren SP) 1:05.5019 v roce 2021
Loňský vítěz: Álex Palou (Chip Ganassi Racing)
Loňské pole position: Pato O´Ward (Arrow McLaren SP) – 1:05.8479

Časový harmonogram (SELČ):

Pátek 29. 4.

22:00 – 23:00 – 1. trénink

Sobota 30. 4.

16:00 – 17:00 – 2. trénink
19:00 – 20:15 – Kvalifikace
23:20 – 23:50 – Závěrečný trénink

Neděle 1. 5.

19:05 – Start závodu Honda Indy Grand Prix of Alabama

 

Zdroj: Původní článek redakce, úvodní foto: Penske Entertainment