• 22.03.2024 Good Brown má s McLarenem smlouvu do roku 2030.

Grosjean podruhé letos na pole position

Children’s of Alabama Indy Grand Prix – Kvalifikace

Na své první vítězství v závodě IndyCar stále Francouz Romain Grosjean čeká, potřetí v kariéře v IndyCar se mu podařilo ale ovládnout kvalifikaci. Poprvé se radoval hned ve své první sezoně, kdy ještě nejel ani všechny závody, ale zaujal tak, že si vysloužil místo u týmu Andretti Autosport. Do letošní sezony vstoupil v St. Petersburgu další pole position, byť tehdy pro něj závod skončil kolizí s McLaughlinem. Teď do čtvrtého závodu letošního ročníku opět odstartuje z prvního místa na roštu.

Grosjean začal úvodní část kvalifikace nejrychlejším časem. Na tvrdé sadě byl dokonce rychlejší než Castroneves, který kvalifikaci začal rovnou na měkkých gumách. Ale když je nazul Newgarden, stlačil čas pod hranici 1 minuty a 6 vteřin. Dokázali jej však překonat Rossi a Dixon, dalším pokusem na měkké sadě se Newgarden dostal už na čas 1:05,5883 a nenašel přemožitele.

Grosjean se se ztrátou necelé desetiny posunul na druhé místo. Postupový čas zajeli také Rossi, vítěz minulého závodu v Long Beach Kirkwood, Dixon a loňský vítěz kvalifikace VeeKay. Naopak prvním nepostupujícím byl lídr šampionátu Ericsson. Sítem neprošli také Ilott, Malukas, Rahal, Castroneves, Robb a Pedersen.

Ve druhé skupině na tvrdé sadě udávali tempo McLaughlin a Palou. Když přezuli na měkké, Palou zajel srovnatelný čas s Newgardenem z první skupiny. Druhý nejlepší čas zajel O’Ward. McLaughlin byl třetí nejrychlejší. Lundgaard se dostal na čtvrtou příčku i přes to, že jeden pokus musel odepsat kvůli chybě Armstronga. Novozélanďan kvůli tomu přišel o dvě rychlá kola a na postupové příčky se dostali Rosenqvist a Power.

Naopak překvapivým nepostupujícím byl Herta, který se postaví vedle Ericssona do sedmé řady. Nepostoupili také Pagenaud, DeFrancesco, Daly, Canapino, Harvey, Armstrong a kvůli potížím s převodovkou obkroužil pouze jednou okruh nízkou rychlostí Ferrucci.

V semifinále Dixon zajel svoji kolo jistoty na použité měkké sadě, zatímco ostatní vsadili na novou tvrdou. To šestinásobnému mistrovi vyneslo průběžné první místo, byť s minimálním náskokem. Kirkwood si na nové měkké sadě vystřihnul hodiny, mohl ale pokračovat.

Nejrychlejší čas zajel Grosjean, za ním se seřadili O’Ward a McLaughlin. Ten svým posledním pokusem skočil na třetí místo, ale z postupové šestky vyšoupl stájového kolegu Newgardena. Palou postupoval ze 4. místa, dál šli také Lundgaard a Dixon.

Vedle Newgardena skončila kvalifikace pro Rosenqvista, VeeKaye, Rossiho, Powera a Kirkwooda.

Grosjean začal finálový rozstřel nejrychlejším časem. Následně jej ale překonali McLaughlin a O´Ward. Ovšem Grosjean ještě z pneumatik vymáčkl jedno excelentní kolo s hodnotou 1:05,8396. Palou dokázal překonat McLaughlina a O’Warda, ale na Grosjeana to nestačilo. O’Ward ještě vylepšil svůj čas, ale dostal se jen před McLaughlina. Dixon a Lundgaard pak tvoří šestou řadu.