Graham Rahal po šesti letech slaví pole position

Gallagher Grand Prix – Kvalifikace

Graham Rahal se v Indianapolisu dočkal své čtvrté pole position v kariéře a první od roku 2017, kdy vyhrál kvalifikaci na první závod v Detroitu. O den méně čeká na své další vítězství, protože naposledy se radoval právě před šesti lety na okruhu ve městě motorů, tehdy opanoval dokonce oba závody během víkendu.

Kvalifikace přinesla v Indianapolisu naprosto nečekané výsledky. V první šestce není ani jeden z jezdců, kteří jsou na prvních pěti příčkách v pořadí šampionátu. Dva z nich, Josef Newgarden a Scott Dixon nedokázali postoupit ani z první části kvalifikace.

Těžko říct, co bylo větším překvapením hned té první skupiny v kvalifikaci. Jestli to, že nejrychlejší čas zajel Devlin DeFrancesco (1:10,2805), nebo to, že 2. muž průběžného pořadí šampionátu Josef Newgarden skončil až 10. O příčku nad ním se navíc umístil jeho stájový kolega a nejúspěšnější pilot v kvalifikacích, a to i na této trati, kde pětkrát slavil pole position, Will Power.

Z jezdců týmu Penske tak dokázal postoupit jen McLauhglin, který skončil na 4. místě. Dál šli všechny tři mclareny – O´Ward, Rossi a Rosenqvist – a také další velké překvapení, Jack Harvey, který byl dokonce 2. nejrychlejší.

Naopak vedle již zmíněných pilotů týmu Penske Powera a Newgardena neprošli sítem této kvalifikační skupiny dva jezdci, kteří před týdnem v Nashvillu bojovali v závěrečném rozstřelu o pole position – Malukas a Herta, a ani Kirkwood, který před týdnem v Nashvillu nakonec vyhrál. Mezi nepostupujícími je doplnili Ferrucci a Robb.

Ani druhá skupina se neobešla bez překvapení. Tím největším byl jistě konec Dixona a Ericssona, kteří skončili na 8. a 9. místě. Sklonit se tak museli i před Lundqvistem, pro něhož to je druhá kvalifikace v kariéře.

Ten sice skončil na nepostupovém sedmém místě, dál šel ale jeho stájový kolega Castroneves, který akorát před kvalifikací oznámil, že po sezoně se přesune do role spolumajitele týmu Meyer Shank Racing a pilota, který již startuje jen v Indy500. V jedné z posledních kvalifikací na silničním okruhu tak postoupil ze základní skupiny ze 4. místa. Věděl ale, že na pole position v žádném případě šanci nemá. Je totiž jedním ze tří jezdců, kteří dostali před víkendem penalizaci šest míst na startu za předčasnou výměnu motoru. Stejný trest potkal i Harveyho a Malukase.

Dál šli také lídr šampionátu Palou a čtvrtý z pilotů Ganassiho stáje Armstrong. Postupový čas zajel také Grosjean, který ostatně před dvěma lety ve své nováčkovské sezoně na této trati získal pole position a v obou závodech skončil druhý. Formu z tréninků v kvalifikaci potvrdili piloti týmu Rahal Letterman Lanigan Racing Lundgaard a Rahal a z prvních dvou míst se připojili ke svému kolegovi Harveymu v prostřední části kvalifikace.

Rahal souboj nejrychlejší dvanáctky vyhrál svým posledním pokusem, kdy se dostal pod hranici 1 minuty a 10 sekund (1:09,9837). Na druhé místo tak odsunul Lundgaarda. Dál šli i Rossi, Grosjean, O´Ward a stále překvapující DeFrancesco.

Naopak kvalifikace skončila pro Armstronga, Harveyho, Paloua, Rosenqvista, McLaughlina a Castronevese.

V závěrečném rozstřelu začal první udávat tempo DeFrancesco, ale přehnaly se před něj mclareny a nakonec i Lundgaard. Rahal měl ale ještě eso v rukávu a časem 1:10,1132 si umul pole position.

Piloti se v první šestce hezky srovnali do řad podle týmů. S Rahalem tak z první řady odstartuje Lundgaard, ze druhé řady mclareny Rossiho a O´Warda a pilotům týmu Andretti Autosport DeFrancescovi a Grosjeanovi bude patřit třetí řada.