Turvey poprvé vítězí, Král v cíli desátý

GP2 Asia, Yas Marina - hlavní závod

Asijská série GP2 dnes pokračovala na supermoderním okruhu Yas Marina v Abú Zabí, kde byl dnes na programu hlavní závod druhého podniku sezony.

Josef Král, česká naděje ve startovním poli, si dnes proti včerejšímu kvalifikačnímu výsledku polepšil o pět míst a celkově skončil desátý.

Po velmi dobrém kvalifikačním výsledku se dnes dvojitého vítězství dočkal tým iSport International, když jeho jezdci, Oliver Turvey a Davide Valsecchi, obsadili první dvě místa v cíli.

Pro nováčka Turveyho to přitom bylo vůbec první vítězství v GP2 v kariéře. A byť do závodu startoval ze druhé pozice, cestu k prvenství rozhodně neměl jednoduchou.

Vše začalo velmi dobře, držitel pole position Charles Pic totiž nepředvedl příliš dobrý start a Turvey se ujal vedení. Jeho kolega Valsecchi se protlačil před Pica za jeho záda už v polovině prvního kola. Za vedoucí trojicí jeli Jules Bianchi a Javier Villa.

Už v šestém kole začali jezdci odbočovat do boxové uličky ke své povinné zastávce u mechaniků. Na nové sadě pneumatik pak zajížděli velmi rychlá kola, čímž nutili i zbytek pole zastavit co nejdřív.

Turvey se z vedoucích jezdců vydal do boxů až jako poslední, v desátém kole, na trať se vrátil těsně před svým stájovým kolegou a lídrem průběžného pořadí Valsecchim.

Ital se na zajetých pneumatikách nenechal dlouho přemlouvat k útoku a v komplexu zatáček 11, 12 a 13 došlo k tvrdému souboji. Oba jezdci však svou snahu lehce přehnali a vzájemně kolidovali, kvůli čemuž se ocitli mimo trať. Sice se stihli vrátit stále ve vedení, skupina pronásledovatelů už jim ale byla těsně v patách.

Turvey ale neváhal a v předposlední zatáčce oplatil Valsecchimu předjetí, když se po vnější stopě probil do čela. Za nimi to samé předvedl Bianchi, který překonal Villu a postoupil na třetí pozici.

To už se za tuto čtveřici dostal doslova letící Luca Filippi, který po včerejších problémech startoval až z konce pole! Pravda, svého progresu dosahoval někdy až příliš ostrým způsobem, například při předjíždění Pica daroval francouzskému soupeři letenku do únikové zóny.

V boji o čelní umístění už se ale žádné velké drama nekonalo, Turvey udržel svého kolegu za zády a proťal cílovou pásku jako první. Valsecchi projel pod šachovnicovým praporkem jen šest desetin sekundy po něm.

Na stupních vítězů doplnil duo iSportu Jules Bianchi v barvách ART Grand Prix. Čtvrtý dojel Javier Villa, pátý Giacomo Ricci.

A kam se poděl Filippi? Ten závod vůbec nedojel. V předposledním kole totiž musel odstoupit.

Nadšení stáje Meritus tak zachránil Alexander Rossi. Ten byl po včera diskvalifikován a odsunut na poslední místo na roštu, přesto dokázal dojet šestý.

Sedmé místo v cíli patřilo Michaelu Herckovi, osmé pak Maxi Chiltonovi. Ten tedy získal poslední bod a také výhodu startu z pole position pro zítřejší sprint. Chilton přitom za osmou pozici vděčí Marcusi Ericssonovi, který vyšel ze svého pokusu o předjetí Hercka se zlomeným zavěšením.

Devátý byl v cíli odmáván Sergio Perez a desátý český závodník Josef Král.