Novinky

  • 16.06.2022 Good V Melbourne budou od příštího roku závodit F2 i F3.

  • 19.05.2022 Good Choť Sergia Péreze mu povila třetí dítě, syna Emilia.

  • 13.05.2022 Good Jack Doohan o víkendu otestuje v Kataru vůz stáje Alpine z roku 2021.

Facebook Instagram

Dramatický závod v Melbourne vyhrál Jenson Button

Dramatický závod v Melbourne vyhrál Jenson Button

Velká cena Austrálie - závod

Jenson Button využil dobře zvolené strategie McLarenu a obhájil vítězství ve Velké ceně Austrálie, jejíž úvod byl díky mokré trati nebývale dramatický. Skvělý výsledek zaznamenal Robert Kubica, který dojel druhý, stupně vítězů doplnil skvěle startující Felipe Massa.

Jestliže byla Velká cena Bahrajnu označována za velmi nudnou, pak závod v Austrálii svojí dramatičností celou situaci vykompenzoval.

Trať v Albert Parku před startem zkropil déšť, začínalo se tak na přechodných pneumatikách a hned úvodní kolo přineslo několik dramat.

Sebastian Vettel udržel první místo, na druhé se po skvělém startu protlačil Felipe Massa. Za jeho zády stihl první zatáčkou projet ještě Mark Webber. Jenson Button kolidoval s Fernandem Alonsem, který se roztočil do protisměru a propadl se na samotný chvost závodu. Na kolizi doplatil ještě Michael Schumacher, který přišel k poškození předního křídla a musel do boxů.

Jen o chvilku později došlo k další havárii, to když Kamuj Kobajaši přišel před šestou zatáčkou o přední křídlo a jako nekontrolovaná raketa jednou ranou sestřelil Sebastiena Buemiho a Nica Hülkenberga.

Úlomků a monopostů poházených okolo tratě už bylo příliš a tak se k premiéře dostal nový safety car, který na několik kol zkrotil celé pole.

Pořadí se po restartu často míchalo a diváci byli svědky celé řady pěkných manévrů. Poměrně brzy se od nich distancoval Jenson Button, který už v šestém kole zajel do boxů pro suché pneumatiky. To se zprvu zdálo jako zbrklá volba, protože Button brzy po návratu na trať vyjel do kačírku. Rychle se ale dokázal zklidnit a brzy začal využívat výhody osychající stopy.

Ke stejnému kroku se tak postupně odhodlávali další jezdci, jako poslední tak učinili piloti Red Bullu. Vettel se sice udržel v čele, Webber se ale propadl mezi bojující jezdce na šesté místo.

Závod celkem v pohodě vedl Vettel, jenže v šestadvacátém kole přišla rána. Při brzdění do čtrnácté zatáčky selhala na jeho voze brzda a německý mladík vylétl mimo trať. Závod tím pro něj okamžitě skončil.

Do čela se tak dostal Button, který dokázal využívat volného prostoru na trati a díky tomu, že s nikým nebojoval, dokázal dobře hospodařit se svými pneumatikami. A přestože na své měkké sadě odjel více než padesát kol, dokázal být i v závěru poměrně rychlý a nikým se už nenechal ohrozit.

Button tak dokázal se svým mclarenem trochu překvapivě obhájit loňské australské vítězství.

Skvělý závod má za sebou Robert Kubica. Pilot Renaultu dobře odstartoval a využil kolize v první zatáčce k postupu na čtvrté místo. Postupně získal ještě dvě pozice díky odpadnutí Vettela a propadu Webbera a dojel druhý.

Na stupně vítězů se postavil také Felipe Massa z Ferrari. Ten sice během závodu nevypadal příliš jistě a několikrát se stal kořistí svých soupeřů, dokázal se ale vyvarovat vážnějších chyb a naopak vydělal na chybách ostatních.

To se dá říci i o Fernandu Alonsovi, který po incidentu v první zatáčce snad ani nečekal, že by mohl dojet čtvrtý, těsně pod stupni vítězů. Španěl ale hned po zmiňované kolizi zahájil agresivní stíhací jízdu a brzy už byl zpátky v první desítce.

V závěru odolal velkému tlaku Lewise Hamiltona a Marka Webbera, kteří byli narozdíl od soupeřů před sebou v boxech dvakrát. Díky tomu byli více než o dvě sekundy na kolo rychlejší a schylovalo se k souboji.

Několik kol Hamilton zkoušel najít cestu před Alonsa, až se ve čtrnácté zatáčce pokusil zaútočit po vnějšku. Při souboji ale výrazně zpomalil, na což nestačil zareagovat Webber, snažící se využít souboje ke svému prospěchu, a Hamiltona sestřelil.

Díky tomu se na páté pozici objevil Nico Rosberg. Hamilton dokázal situaci zachránit aspoň na šesté místo, to ale také zásluhou toho, že sedmý Vitantonio Liuzzi už měl značnou ztrátu.

Na osmé pozici nakonec dojel pro body pro Williams Rubens Barrichello. Mark Webber skončil v domácí velké ceně až jako devátý, po kolizi s Hamiltonem totiž musel do boxů pro nové přední křídlo.

Poslední bod za desáté místo vybojoval Michael Schumacher, kterému se narozdíl od Alonsa nedařilo postupovat polem výrazně vpřed a téměř celý závod strávil soubojem s Jaimem Alguersuarim, který byl v cílí jedenáctý.

Závod dokončili také dvanáctý Pedro de la Rosa ze Sauberu a piloti dvou nových týmů, Heikki Kovalainen z Lotusu a Karun Chandhok z HRT. Zvláště pro něho bylo projetí pod šachovnicovou vlajkou obrovským úspěchem.

Cíl naopak neviděli oba jezdci Virginu, Timo Glock a Lucas di Grassi, smolař Vettel, v prvním kole bourající Kobajaši, Buemi a Hülkenberg.

Smůlu měl opět Adrian Sutil, kterého technický problém vyřadil z bodované pozice. Nedojel ani Vitalij Petrov, který dobře rozjetý závod zahodil jezdeckou chybou.

Mezi neklasifikovanými pak najdeme také Bruna Sennu z HRT a Jarna Trulliho z Lotusu.

p.
 Jezdec  Tým
Čas/Ztráta
1. 
 J.Button  McLaren
1:33:36.531 
2. 
 R.Kubica  Renault
+ 12.034 
3. 
 F.Massa  Ferrari
+ 14.488 
4. 
 F.Alonso  Ferrari
+ 16.304 
5. 
 N.Rosberg  Mercedes
+ 16.683 
6. 
 L.Hamilton  McLaren
+ 29.898 
7. 
 V.Liuzzi  Force India
+ 59.847 
8. 
 R.Barrichello  Williams
+ 1:00.536 
9. 
 M.Webber  Red Bull
+ 1:07.319 
10. 
 M.Schumacher  Mercedes
+ 1:09.391 
11. 
 J.Alguersuari  Toro Rosso
+ 1:11.301 
12. 
 P.de la Rosa  Sauber
+ 1:14.084 
13. 
 H.Kovalainen  Lotus
+ 2 kola 
14. 
 K.Chandhok  HRT
+ 4 kola 

Neklasifikováni:

   Jezdec  Tým  V kole
NC
 T.Glock  Virgin
41 
NC
 S.Vettel  Red Bull
26 
NC
 L.di Grassi  Virgin
25 
NC
 A.Sutil  Force India
12 
NC
 V.Petrov  Renault
10 
NC
 B.Senna  HRT
NC
 S.Buemi  Toro Rosso
NC
 N.Hülkenberg  Williams
NC
 K.Kobajaši  Sauber
NC
 J.Trulli  Lotus

Průběžné pořadí šampionátu jezdců po 2. závodě:

p.
 Jezdec  Tým
Body
1. 
 F.Alonso  Ferrari
37 
2. 
 F.Massa  Ferrari
33 
3. 
 J.Button  McLaren
31 
4. 
 L.Hamilton  McLaren
23 
5. 
 N.Rosberg  Mercedes
20 
6. 
 R.Kubica  Renault
18 
7. 
 S.Vettel  Red Bull
12 
8. 
 M.Schumacher  Mercedes
9. 
 V.Liuzzi  Force India
10. 
 M.Webber  Red Bull
11. 
 R.Barrichello  Williams

Průběžné pořadí šampionátu týmů po 2. závodě:

p.
 Tým  Jezdci
Body
1. 
 Ferrari  F.Alonso, F.Massa
70 
2. 
 McLaren  J.Button, L.Hamilton
54 
3. 
 Mercedes  N.Rosberg, M.Schumacher
29 
4. 
 Red Bull  S.Vettel, M.Webber
18 
5. 
 Renault  R.Kubica, V.Petrov
18 
6. 
 Force India  V.Liuzzi, A.Sutil
7. 
 Williams  R.Barrichello, N.Hülkenberg