Novinky

  • 29.11.2023 Neutral Sponzor Monster Energy přešel od Mercedesu k McLarenu.

  • 23.11.2023 Good V prodeji je vtipně hambatý kalendář s Valterim Bottasem.

  • 23.11.2023 Neutral Alpine ztratilo zájem o dorovnání výkonu motorů.

Facebook Instagram

Létající Zonda a rozbité Ferrari na úvod Ceny Slovenska

Létající Zonda a rozbité Ferrari na úvod Ceny Slovenska

Martin Straka posílá obrázky a informace ze Slovakiaringu.

Pořádně zostra začala Cena Slovenska. Diváci viděli drsnou bouračku Ferrari 430 týmu Flex Motorsport, nabité startovní pole české Divize 4, která je na Slovakiaringu propojená se zdejším a polským mistrovstvím a to vše je přikryté pláštěm středoevropského šampionátu.

Nová dráha – největší slovenský závod se sice jede po třiatřicáté, ale poprvé právě na autodromu u Dunajské Stredy – je poutavá trať. Mimo jiné i pro čtyři horizonty. Takové umělé kopečky proděravěné tunely.

Nejnapínavější je ten nejvzdálenější od startu. A právě tam jsem zatím zažil největší dramata. Nejprve hned ráno ve volném tréninku se na horizontu vznesl Erik Janiš s krásnou Pagani Zonda. Sice asi jen dvacet, třicet cenťáků, ale přeci. Koukal jsem pak na displej a říkal si, no to je málem jako kdysi na Severní smyčce Nürburgringu, kde takhle skákaly i efjedničky.

Erik si takhle hopsnul jen jednou. Až dopíšu tyto řádky, zajdu za ním a řeknu: "Hele, chlape jeden závodnická. Já chci ještě…"

Asi před hodinou, v kvalifikaci na zítřejší dvouhodinovku D4, se na opačné straně tohoto umělého vrcholu, stala větší nepříjemnost. Místní pilot Štefan Csanyi se v nejrychlejší zatáčce trati, která míří právě k onomu horizontu, dostal mimo dráhu, žluté Ferrari 430 týmu Flex se roztočilo a praštilo do protilehlých svodidel. Vše v rychlosti blízko 200 km/h.

Závodník okay, auto pro tento víkend neopravitelné. "Tolik mě to mrzí. Díval jsem se o trošku déle do zrcátka na soupeře, který na mě tlačil. Kvůli tomu jsem se dostal mimo ideální stopu a už jsem se hrnul. Levá kola byla rázem mimo trať, ale vypadalo to, že se vrátím na asfalt. Nestalo se. Obrubník mě vyhodil na protilehlou bariéru," popsal Csanyi svou nelehkou chvíli.

První ze dvou kvalifikací zítřejší dvouhodinovky D4 ovládlo Audi A4 DTM týmu BRT, následovaly dva Mercedesy DTM Charouzovy stáje, Pagani Zonda. Nejlepším z početné skupiny vozů Ferrari řídili Dan Želinský s Polákem Maxem Stancem. V barvách týmu Greyhound Moto Star skončili celkově sedmí, o půl vteřiny před obdobným vozem týmu Menx Michaela Vorby a Hynka Charouse.
Podrobné výsledky a další informace na www.slovakiaring.sk

Pozdravy z Ceny Slovenska posílá Váš Martin Straka