• 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

• 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Tomczyk zdolal vedoucí mercedesy a vyhrál i na Lausitzringu

DTM, Lausitzring - závod

Martin Tomczyk vybojoval druhé vítězství v řadě, když si poradil se druhým Jamiem Greenem a při prvních zastávkách v boxech zdolal také vedoucího Bruna Spenglera, aby vyhrál na Lausitzringu. Němec se tak ujal vedení v šampionátu.

Tomczyk vyrážel do závodu ze čtvrté pozice, po startu si o jedno místo polepšil. Už ve třetím kole ale dokázal vybrzdit Greena a posunout se na druhé místo.

Němec pak do první série zastávek v boxech dokázal smazat svou ztrátu na vedoucího Spenglera, kterého následně zdolal díky dvěma kolům na trati navíc a o půl sekundy rychlejší práci svých mechaniků.

Od té doby byl závod pro Tomczyka snadnou záležitostí a Němec navázal na své vítězství z Red Bull Ringu před dvěma týdny. Zajistil přitom první vítězství Audi na Lausitzringu od roku 2005.

Strategie se tentokrát ukázala být klíčovým faktorem. Druhé místo totiž vybojoval Timo Scheider, přestože v úvodu jezdil sedmý. Dvojnásobný šampion série ale absolvoval své zastávky ve 30. a 39. kole, dlouhou dobu tedy strávil na volné trati a mohl zajíždět rychlá kola.

Scheider tak dal zapomenout na sobotní kvalifikaci, ve které zajel svůj nejhorší letošní výsledek, v závodě totiž naopak zaznamenal svůj nejlepší letošní počin.

Spengler byl v cíli odmáván na třetím místě, spadl tedy na druhou pozici průběžného pořadí za Tomczyka, na kterého nyní ztrácí bod.

Čtvrtý dojel Gary Paffett před pátým Oliverem Jarvisem, který v prostřední části závodu bojoval s Jamiem Greenem. Pilot Mercedesu nakonec projel cílem až jako šestý, jeho taktika s dlouhým druhým stintem se totiž ukázala jako neúspěšná.

Green navíc mohl být dokonce až sedmý, nebýt výpadku Miguela Moliny, který odstoupil ze šesté pozice poté, co příliš agresivně přejel přes obrubníky na výjezdu z první zatáčky.

Tom Kristensen dosáhl při svém návratu do DTM na body, když dojel sedmý. Dán na Lausitzringu zaskakoval za Mika Rockenfellera, který se zotavuje ze své těžké havárie v závodě 24 hodin Le Mans.

Poslední bod za osmé místo si připsal Filipe Albuquerque, který tak zaznamenal svůj nejlepší výsledek v DTM. První desítku uzavřeli Christian Vietoris a Maro Engel.

Špatný závod má za sebou Mattias Ekström, který po startu ze třetí pozice dojel až jedenáctý. Švéda srazila dolů špatná taktika a také nepovedená zastávka v boxech, ze které odjel s tankovacím zařízením. To naštěstí odpadlo z vozu včas, takže se Ekström vyhnul penalizaci.

Nevýrazný byl také druhý muž z Red Bull Ringu, Ralf Schumacher. Němec sice proti startu vydělal pět míst, dvanáctá pozice je však příliš málo vzhledem k tomu, že byl se svou aktuální specifikací mercedesu nejrychlejší v prostřední části závodu.

Do závodu vůbec nezasáhla Susie Stoddart, která zůstala stát na startovním roštu a musela být odtlačena do boxů.