Britský talent si s předstihem zajistil titul ve Star Mazda

2012 Road to Indy – Star Mazda

Do konce sezóny ještě zbývá jeden závod, ale o titulu v juniorské sérii Star Mazda Championship presented by Goodyear je už rozhodnuto. Britský objev Jack Hawksworth si zajistil titul s předstihem. Není prvním evropským závodníkem, který zvítězil v americké juniorské sérii, vloni Star Mazdu ovládl Francouz Tristan Vautier, v roce 2009 jiný Brit – Adam Christodoulou, ale ti do Spojených států přicházeli s bohatými zkušenostmi z evropských juniorských šampionátů, Hawksworth je v tomto směru výjimka, protože ještě předloni startoval v motokárách.

Série Star Mazda při sestavování kalendáře významně pozměnila koncepci. Zatímco vloni až na závodní víkend na městském okruhu v Trois-Riviéres závodila Star Mazda během víkendu jen jednou, letos na všech městských a přírodních okruzích kromě okruhu Road Atlanta závodí během víkendu dvakrát.
Počet startujících v posledních letech nepříjemně klesal a doby, kdy do závodů startovalo i 35 jezdců, jsou pryč, ale letos se alespoň tento trend podařilo mírně zvrátit, průměrně do závodů startovalo 18 jezdců. Kromě hlavního šampionátu ještě jezdci nad 30 let bojovali v tzv. Expert Series, před lety ve Star Mazda ještě existovala Master Series pro jezdce na 40 let.
Seriál začal stejně jako IZOD IndyCar Series na okruzích v St. Petersburgu a Alabamě. Následovaly jediné dva oválové závody, na Lucas Oil Raceway v Indianapolisu den před pětistovkou a potom na krátkém oválu v Iowě. Star Mazda potom doprovodila IndyCar do Kanady. Závodila v Torontu a Edmontonu, ale severně od velkých kanadskoamerických jezer ještě zůstala a společně s Indy Lights závodila v ulicích města Trois-Riviéres v provincii Quebec. První víkend v září se připojila k IndyCar a závodila v Baltimoru. Další podniky potom uspořádala v rámci závodů sportovních vozů. Týden po Baltimoru zavítala na krásný přírodní okruh Laguna Seca v kalifornském Monterey. Sezóna skončí 19. října jedním závodem na Road Atlanta, kde American Le Mans Series pořádá závod Petite Le Mans.
Za největšího favorita na titul byl před sezónou považován Američan Connor De Phillippi, který ve Star Mazda jel už třetí sezónu. Předloni mu patřila v šampionátu třetí příčka, vloni byl vicemistr. Phillippi startoval za tým Juncos Racing, pro který získal titul v roce 2010 Conor Daly. Za tým startovali i dva venezuelští piloti, jejichž manažerem je jezdec IndyCar EJ Viso – Bruno Palli a Diego Ferreira. Loňský mistrovský tým JDC Motorsports vsadil mimo jiné na Kolumbijce se zkušenostmi z GP3 Gabriela Chavese. Dva vozy nasazoval Andretti Autosport, Sage Karam, šampion U.S. F2000 z roku 2010 absolvoval svojí druhou sezónu ve Star Mazda, k němu se připojil Zach Veach, který předtím za Andrettiho jezdil dva roky v U.S. F2000. Loňský vítěz U.S. F2000 Fin Petri Suvanto našel místo u stáje Team Pelfrey.

Start závodu na okruhu Laguna Seca. Jack Hawksworth v čele.

Phillippi vyhrál první závod v St. Petersburgu, ale v druhém se radoval Brit Jack Hawksworth, který v prvním závodě dojel druhý. První a druhé místo si připsal i následující víkend při závodech v Alabamě. Na oválech se Hawksworth představil prvně v životě, takže v Indianapolisu dojel sedmý a v Iowě závod nedokončil, ale chuť si spravil dvěma vítězstvími v Torontu a vyhrát dokázal jednou i v Edmontonu a Torontu. V Baltimoru a na okruhu Laguna Seca si vždycky připsal vítězství a druhá místa a o šampionovi bylo rozhodnuto.
Hawksworth vyhrál osm závodů a překonal rekord v největším počtu vítězství. V roce 2010 vyhrál Conor Daly celkem sedmkrát, ale v roce 2010 měla Star Mazda třináct závodů, letos jich má sedmnáct. Hawksworth zajel také 11x nejrychlejší kolo závodu a i v tomto překonal dosavadní rekord. Druhé místo v šampionátu patří Chavesovi, byť zvítězil jen v jednom závodě. Třetího de Phillippiho může ještě v posledním závodě předstihnout Sage Karam. Šampion U.S. F2000 Suvanto je pátý.
Jméno Jacka Hawkswortha nejspíše příští rok uvidíme v Indy Lights. Poslední dva šampiony Star Mazda totiž zaměstnal, i díky stipendiu od programu Mazda Road to Indy, Sam Schmidt. Sage Karam nejspíš také přestoupí do Indy Lights a bude pokračovat u týmu Michaela Andrettiho a Garyho Petersona. Závod ve Fontaně si v Indy Lights vyzkoušel Venezuelan Bruno Palli. Zájem týmu Juncos Racing o Indy Lights a sponzorské příspěvky od venezuelského ropného průmyslu by jej také mohli přiblížit o krok blíže k IndyCar.