Carpenter získal na domácí trati pole position

97th Indianapolis 500 – Pole Day

Nevlastní syn Tonyho George, člena rodiny, která Indianapolis Motor Speedway vlastní, Ed Carpenter získal pole position na 97. ročník závodu 500 mil Indianapolis. V závěrečném rozstřelu nejrychlejších devíti pilotů z první části kvalifikace, kterou několikrát přerušil déšť, porazil ve voze svého vlastního týmu pětici pilotů Andretti Autosport a tři piloty týmu Penske. Jiné stáje se do závěrečného rozstřelu nedostaly. První tři řady tak patří Chevroletům.
Z první řady s Carpenterem odstartují nováček Carlos Muňoz, připomínáme, že startuje ve svém vůbec prvním závodě v IndyCar, a Marco Andretti. Druhou řadu obsadí EJ Viso, AJ Allmendinger a Will Power. Power byl před rozstřelem nejrychlejším pilotem. Allmendinger, ač zkušený jezdec Champ Cars a NASCAR, v Indianapolisu startuje poprvé.
Do třetí řady se postaví obhájce titulu Ryan Hunter-Reay, trojnásobný vítěz Indy500 Helio Castroneves a James Hinchcliffe, který letos vyhrál už dva závody.
V sobotu se do závodu kvalifikovala první čtyřiadvacítka. Na jedenáctém místě se kvalifikoval Alex Tagliani, nejlépe postavený jezdec s motorem Honda. Oriol Servia závodící za tým Dreyer & Reinbold Racing jedoucí možná letos poslední závod odstartuje z třináctého místa. Další trojnásobný vítěz závodu, obhájce loňského vítězství a čtyřnásobný mistr IndyCar Dario Franchitti odstartuje sedmnáctý. V šesté řadě mu budou dělat společnost jeho stájový kolega Scott Dixon (Indy500 vyhrál dvakrát) a současný lídr šampionátu Takuma Sató
Ze tří vozů Bobbyho Rahala, kterým se zatím v Indianapolisu moc nedaří, se kvalifikoval akorát James Jakes (20. místo). Start mají jistý i Townsend Bell (Panther Racing) a Ryan Briscoe (Ganassi), kteří nejsou pravidelnými účastníky šampionátu IZOD IndyCar Series. V osmé řadě, poslední, do které se v sobotu kvalifikovalo, jim bude dělat společnost jediná žena, které se podařilo kvalifikovat se hned první den, Simona de Silvestro (KV Racing).
Graham Rahal, Michel Jourdain Jr., Tristan Vautier, Pippa Mann, Sebastian Saavedra, Ana Beatriz, Buddy Lazier, Conor Daly, Josef Newgarden a Katherine Legge se v neděli poperou o poslední místa na startovním roštu. Jeden z nich závod uvidí jen z tribuny.