Vettel zakončil mistrovskou sezónu vítězstvím

Velká cena Brazílie - závod

Sebastian Vettel uzavřel letošní sezónu třináctým vítězstvím, když triumfoval také ve Velké ceně Brazílie. Jeho týmový kolega z Red Bullu Mark Webber se s kariérou ve Formuli 1 rozloučil druhým místem před třetím Fernandem Alonsem.

Letošní mistr světa přitom nepředvedl tak suverénní jízdu jako v předchozích závodech. Už start se Vettelovi totiž příliš nepovedl a propadl se za Nica Rosberga na druhou pozici.

Dobrý odjezd měl také Alonso, ovšem následně v první zatáčce ztratil, když jej předjel Lewis Hamilton.

Ještě v prvním kole však piloti Mercedesu o své pozice přišli. Vettel se vrátil do čela, zatímco Hamiltona v souboji o třetí pozici překonal Alonso.

Další ze svých nepříliš povedených startu ve své poslední velké ceně kariéry předvedl Webber. První kola však již byla v Australanově podání velmi dobrá. V prvním kole vyhrál souboj s Felipem Massou a krátce poté následoval Alonsa v předjetí Hamiltona. Oba si následně poradili také s Rosbergem.

Alonso Webberovi vzdoroval až do 13. kola, kdy se Australan dostal na druhou pozici. Při první Webberově zastávce v boxech měli mechanici Red Bullu problém s pravým zadním kolem a Australan vybojované druhé místo ztratil. O pouhá dvě kola později však Webber znovu pilota Ferrari předjel.

Vettel měl v té době více než desetisekundový náskok na zbytek pole. Ten byl však smazán při druhé zastávce v boxech. Mechanici Red Bullu očekávali Webbera, o to více byli překvapeni, když jim v boxovém stání zastavil vedoucí Vettel. Letošní mistr světa zde hodně ztratil a když odjel od mechaniků, už za ním čekal očekávaný Webber. K mechanikům zamířil ve stejném kole také třetí Alonso.

Webber tak stáhl náskok Vettela na šest sekund a spolu s Alonsem začali Vettela stahovat.

I přes neustálou a ke konci závodu sílící hrozbu deště se však mračna neotevřela a Vettel si tak mohl dojet pro 13. vítězství v letošní sezóně, čímž vyrovnal rekord.

Druhým místem se s kariérou Formule 1 rozloučil Mark Webber, který si krátce po projetí cílem sundal helmu a oslavné kolo absolvoval bez ní.

Třetím místem se se sezónou rozloučil vicemistr Alonso.

Pořadím se začal propadat Rosberg, o čtvrtou pozici proto začali bojovat Hamilton s Felipem Massou až do chvíle, kdy oba postihly problémy.

Brazilec byl při svém posledním startu v barvách Ferrari penalizován za to, že při závodě až příliš přejel přes bílou čáru ohraničující nájezd do boxů a dostal trest průjezdem boxovou uličkou.

Hamilton se pak dostal do kontaktu s Valtterim Bottasem, který se snažil Brita předjet a dostat se tak do stejného kola jako vedoucí muž závodu.

Bottas po kontaktu skončil mimo trať a závod pro něj skončil. Hamilton si odnesl defekt pravé zadní pneumatiky a navíc dostal penalizaci průjezdem boxy za způsobení této kolize.

Tato dramata hrála nejvíce do karet pilotům McLarenu. Nejlepšího výsledku týmu v letošní sezóně dosáhl čtvrtým místem v cíli Jenson Button. Jeho odcházející týmový kolega Sergio Pérez se s McLarenem rozloučil šestým místem, když dojel za pátým Rosbergem.

Massa skončil sedmý před osmým Nicem Hülkenbergem a devátým Hamiltonem.

Jedním bodem za desáté místo se s týmem Toro Rosso rozloučil Daniel Ricciardo, který od příští sezóny nahradí Webbera u Red Bullu.

Závěrečný závod sezóny se vůbec nepovedl Lotusu. Už po dvou kolech skončil závod pro Romaina Grosjeana, z jehož vozu se vyvalil hustý dým. Heikki Kovalainen pak skončil za body na 14. pozici.

Sebastian Vettel se tak stal mistrem světa Formule 1 pro rok 2013, když nasbíral celkem 397 bodů. Druhý v celkovém pořadí skončil Fernando Alonso (242) a na třetí pozici se závěrečným závodem posunul Mark Webber.

Red Bull dominoval také v Poháru konstruktérů. Na druhé pozici skončil Mercedes o šest bodů před Ferrari.