Novinky

  • 09.07.2020 Neutral Závod v Mugellu 13. září se má jet jako VC Toskánska F1

  • 09.07.2020 Neutral Honda oznámila, že v obou vozech Red Bullu není potřeba měnit motor

  • 08.07.2020 Neutral Fernando Alonso byl potvrzen jako závodní jezdec Renaultu ve F1 pro rok 2021

Facebook Instagram

McNish: Rychlost mercedesů není jen o motoru

McNish: Rychlost mercedesů není jen o motoru

Skota v Sepangu zaujalo i šasi stříbrných šípů.

Mercedes zatím vyhrál dvě ze dvou velkých cen a v Malajsii dokonce získal double. Nico Rosberg se sice musel často dívat do zpětných zrcátek a kontrolovat počínání Sebastiana Vettela, ale Lewis Hamilton podal suverénní výkon a s náskokem zvítězil systémem start-cíl. Allan McNish si tedy ve svém příspěvku pro BBC položil zásadní otázku: Proč jsou Mercedesy tak rychlé?

Bývalý závodník F1 a trojnásobný vítěz čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans si myslí, že jde o souhru několika faktorů. Důležité je, že Mercedes začal nejen na novém motoru, ale i na novém voze seriózně pracovat velmi brzy (zopakoval Ross Brawn svou taktiku z let 2008-2009?). Díky tomu byli na testy připraveni lépe než kdokoliv jiný a odemkli podstatně větší část potenciálu svého vozu, než například Red Bull.

Samozřejmě je zde i síla jejich motorů, která jim dává volné ruce při tvorbě závodní strategie. Mohou se soustředit na rychlost, nebo mohou zvolnit a ušetřit velké množství paliva, což v Malajsii předvedl Lewis Hamilton, který dokázal na první pozici ušetřit více paliva, než za ním bojující Rosberg i většina soupeřů.

Při pohledu na sektorové časy zjistíme, že mercedesy během víkendu získávaly v prvním sektoru přibližně 4 desetiny sekundy na Ferrari a na Red Bull 5 desetin. Sektor je přitom kombinací dvou kratších rovinek a pomalých zatáček, takže na zde dosažené časy má největší vliv právě motor.

Překvapením však je, že mercedesy velmi dobře zvládaly i náročnou a rychlou zatáčku číslo 12, kterou mohly projíždět na plný plyn. To McNishe přesvědčilo o tom, že Mercedes připravil i velmi dobré šasi, které již navíc dokáže i správně nastavit, co se o většině jeho soupeřů říct nedá.

Na druhé straně, to že Red Bull a Ferrari dokáží předstihnout jiné vozy poháněné agregátem Mercedes znamená, že se jim také podařilo připravit velice dobré vozy, kterým však chybí výkon, zatím co stříbrné šípy nemají žádnou větší slabinu.

Komentáře ke článku