Tým Penske udržel letošní neporazitelnost v kvalifikacích

Grand Prix of Indianapolis – Kvalikace

Obhájce mistrovského titulu Will Power z týmu Penske vyhrál páteční kvalifikaci na sobotní závod Verzion IndyCar Series na silničním okruhu v Indianapolisu. Tým Penske tak získal celkově pátou pole position v pátém závodě letošní sezóny. V St. Pete se radoval Power, v Louisianě byla kvalifikace kvůli počasí zrušena a do závodu odstartoval z prvního místa Montoya coby lídr šampionátu, Castroneves pak vyhrál následující dvě kvalifikace v Long Beach a v Alabamě.

O pole position hodně stál i v Indianapolisu. Sobotní závod totiž bude jeho třístým v kariéře v IndyCar a populární Brazilec v neděli oslaví čtyřicáté narozeniny. Předčasný dárek si v podobě pole position nenadělil. Do závodu odstartuje ze druhé řady, protože kromě Powera jej v kvalifikaci pokořil také Scott Dixon. Vedle Castronevese se do druhé řady postaví Juan Pablo Montoya.

Powerův čas 1:09.4886 znamená rekord okruhu. Ten stanovil v loňské sezóně pozdější vítěz závodu Simon Pagenaud časem 1:09.6716.

V závěrečném rozstřelu o pole position nechyběl ani čtvrtý pilot Penskeho stáje Simon Pagenaud. Společně s Tonym Kanaanem odstartuje ze třetí řady. Finálová část kvalifikace tak byla zcela v režii týmů Penske a Ganassi. Dobře se navíc uvedl také další pilot Chipa Ganassiho Sebastian Saavedra. Na trati, která mu velmi sedí, se kvalifikoval na osmém místě hned za bývalého stájového kolegu Sebastiena Bourdaise. Ve prostřední části kvalifikace nechyběli ani Luca Filippi, Stefano Coletti, Jack Hawksworth nebo vítěz minulého závodu IndyCar v Alabamě Josef Newgarden.

Předposlední jmenovaný pak na 11. místě představuje nejlepší kvalifikační počin Hondy. Hawksworth jako jediný dokázal s aerokitem a motorem japonského výrobce postoupit alespoň ze základní části kvalifikace. Honda přesto vede téměř o sto bodů hodnocení dodavatelů motorů. Na svém kontě má 350 bodů, Chevrolet jen 256, o dalších 220 však přišel kvůli penalizacím za nedodržení předepsané životnosti agregátu. Americký výrobce musel sáhnout už k 11 opravám motorů, které jej stály vždy 20 bodů. Honda nemusela opravovat ještě ani jeden motor a naopak během prvního testu na Indianapolis Motor Speedway dosáhly její první agregáty předepsané hranice životnosti 2500 mil, za což obdržela desetibodové prémie.

Doslova debaklem skončila kvalifikace pro tým Michaela Andrettiho. Ze čtyř pilotů této silné stáje se nijednomu nepovedlo postoupit z první části kvalifikace. Nejlépe si přitom vedl nováček v Andrettiho sestavě Justin Wilson, pro nějž je Velká cena Indianapolisu prvním startem za tento tým. Wilson se do závodu kvalifikoval jako 18. O jednu příčku hůře skončil předloňský šampion a loňský vítěz Indy500 Ryan Hunter-Reay. Carlos Muňoz se kvalifikoval jako 21. a Marco Andretti se podělí o poslední řadu s Italem Draconem.

Závod začíná v sobotu v 21:30 SELČ.