• 20.02.2024 Good Takuma Sato je výkonným poradcem Honda Racing Corporation

• 13.02.2024 Good FIA má nového technického ředitele monopostů - Jana Monchauxe

Pulcini se po sólu radoval z prvního triumfu

Soči – 1. závod

Leonardo Pulcini zvítězil v napínavém prvním závodě GP3 v Soči. Pole position proměnil ve své první vítězství v seriálu a po dvou zcela nevydařených podnicích je znovu v bývalé formě.

Kategorie GP3 se do Soči vrátila po třech letech. Původně měl stát v čele startu Mazepin, ale sportovní komisaři mu odebrali nejlepší dosažený čas, protože ve čtvrté zatáčce nejrychlejšího kola překročil hranice trati a získal tím prokazatelnou výhodu. Rus kvůli tomu klesl na osmou příčku a do první řady se postavili Pulcini s Ilottem. Za nimi stáli Alesi s Hubertem. Překvapivý však byl pohled do třetí řady, protože v ní stáli Tveter s Laaksonenem. Pro oba to byly dosud nejlepší výsledky v kvalifikaci.

Pulcini po startu tvrdě tlačil Ilotta mimo vymezenou trať a díky tomu si pozici udržel i v nájezdu do první zatáčky. Do té druhé se pět jezdců za jeho zády nevešlo a výrazně si zkrátili trať únikovou zónou. Penalizací 5 s však byl potrestán jediný Tveter. Hned v úvodním kole zastavil Mexičan Menchaca. Mazepin se rychle posunul na pátou pozici a statečné srdce prokazovala i bojovná Calderónová.

Start závodu se obešel bez větších problémů

Větší aktivitu při pokusech o předjíždění přineslo povolení používat DRS. Verschoor toho hned využil k předjetí Laaksonena. Nádherný souboj o druhé místo potom předváděli Ilott a předjíždějící Hubert. Pulcini zvyšoval náskok, ale za ním se sjela skupinka Hubert, Ilott, Alesi a Mazepin, která si nedarovala ani metr. Několikerým vyjetím z tratě na to doplatil zejména Ilott. Po šesti kolech bylo pořadí Pulcini, Hubert, Alesi, Mazepin, Hughes a Ilott. Pro Hughese to znamenalo už posun o pět míst kupředu. V 7. kole se Mazepin poměrně hladce dostal před Alesiho. Francouz jako by ztratil rychlost a vzápětí ho zdolali i Hughes a Verschoor. Pořadím klesal také Ilott.

Verschoor si sice při předjíždění Hughese pomohl zkrácením tratě, ale komisaři byli tentokrát milosrdní. Postupně zrychloval také Beckmann. Přiostřil se také boj o osmou příčku, kerá znamenala pole position pro nedělní závod. Pokoušeli se ji získat Ilott, Correa a Mawson, zatímco Laaksonen mířil výš. To, co uvedená trojice předváděla, byla vrcholná podívaná celého závodu.

Ještě v 15. kole měl druhý Hubert na Mazepina k dobru tři vteřiny. Poslední kola však přinesla velmi dramatickou podívanou. Nejprve v 18. kole Calderónová krásně vyškolila Piqueta a zaslouženě vybojovala jeden bod. O kolo později udělal jezdeckou chybu Ilott a vypadl z první desítky.

Vrcholem však byl souboj o druhé místo. Mazepin výrazně zrychlil, v předposledním kole poprvé zaútočil a v posledním se s pomocí DRS dostal před největšího konkurenta v boji o titul. Syn ruského miliardáře se na domácí trati předvedl ve skvělém světle! Upevnil si druhé místo v průběžném pořadí a snížil ztrátu na Huberta. Francouz v poslední fázi s obtížemi odolal tlaku Verschoora.

Pořadí po 15 z 18 závodů: 1. Hubert 191, 2. Mazepin 167, 3. Ilott 147, 4. Pulcini 130, 5. Piquet 106, 6. Beckmann 102, 7. Alesi 92, 8. Hughes 67, 9. Tveter 61, 10. Boccolacci 58, 11. Lorandi 42, 12. Correa 28, 13. Mawson 26, 14. Laaksonen 24, 15. Verschoor 18, 16. Calderónová 7, 17. Kari 6, 18. Menchaca 3, 19. Aubry 1.