Kubica se vrátil po více než osmi letech

Lammers čekal přes deset sezon!

Do letošní sezony F1 zasáhli v úvodním závodě dva navrátilci: Robert Kubica a Daniil Kvjat. Oba už ve světě velkých cen zanechali výraznou stopu. Kubica jednou vyhrál a Kvjat jednou vystoupil na stupeň vítězů.

Přesto bylo do jisté míry překvapením, že dostali druhou šanci. Zejména v případě Kubici, který má za sebou těžké zranění a dlouhé léčení. Naposled startoval v barvách týmu Renault ve VC Abú Zabí 2010 a dojel na pátém místě. Kamaráda českého závodníka Jana Kopeckého potom svedla na nepravou cestu láska k rallye. Při nehodě málem přišel o ruku, ale díky houževnatosti při rehabilitaci se vrátil za volant.

Robert Kubica se za volantem williamsu vrátil do F1

Na další šanci musel čekat 8 let, 4 měsíce a 3 dny. Ve voze Williams se představil ve VC Austrálie 2019 a vděčí za to i finanční podpoře polské společnosti Orlen. Vzhledem k možnostem vozu však zatím nemohl naplno předvést své schopnosti.

Jeho trpělivost byla sice obdivuhodná, ale nejednalo se o nejdelší pauzu v historii F1. Rekordmanem je Nizozemec Jan Lammers. V roce 1982 absolvoval pouze jedinou velkou cenu v týmu Theodore Racing, ale porucha motoru Ford Cosworth ho na domácí trati v Zandvoortu nepustila do cíle. Až o více než deset let později dostal novou šanci od týmu March. Bylo mu 36 let, ale ani tentokrát díru do světa neudělal.