Novinky

  • 18.09.2020 Neutral Pole position pro 24 h Le Mans získala posádka Kobajaši / Conway / López v Toyotě

  • 17.09.2020 Neutral Kamuj Kobajaši (Toyota) byl nejrychlejší v první kvalifikaci na 24 h Le Mans

  • 17.09.2020 Neutral Na VC Turecka bylo dosud prodáno 40 000 vstupenek

Facebook Instagram

Formule na výstavě Racing Expo

Formule na výstavě Racing Expo

Pestrá nabídka pro fanoušky

Před několika minutami se otevřely brány dvou specializovaných přehlídek z oblasti motorismu – třetích ročníků výstav Racing Expo a Glasurit Classic Expo. Konají se opět v areálu PVA Expo Praha v Letňanech a potrvají až do neděle 10. listopadu.

Racing Expo se zaměřuje na oblast automobilové a motocyklové závodní techniky. Z více než stovky exponátů se velká pozornost určitě soustředí například na tovární Škodu Fabia R5, se kterou jezdí mistr světa a Evropy v rallye Jan Kopecký. Společnost ji bude dělat několik dalších skvostů s okřídleným šípem ve znaku, které zapůjčilo firemní muzeum. Pražský tým Bohemia Energy racing with Scuderia Praha přivezl Ferrari 488 GT3, s nímž triumfoval v letošním šampionátu 24H Series.

Ve velkém stylu se prezentuje roudnický Buggyra Racing. Na jeho stánku se objevil okruhový truck Adama Lacka i kamion, připravovaný pro nadcházející ročník Rallye Dakar. Nechybí ani žhavá novinka, bugina Can-Am Buggyra MK50 XRS, s níž se pouštního dobrodružství zúčastní Josef Macháček. Do světa dálkových maratonů však fanoušky uvedou také vozy Martina Macíka či Tomáše Tomečka. Kousek nefalšované Ameriky přinese Ford Mustang Martina Doubka, startujícího v evropské větvi série NASCAR.

Scuderia Praha představuje dva vozy ze své nadupané stáje

Velmi hojně jsou zastoupeny i terénní disciplíny autokros a rallyekros, stejně jako karting. Z jednostopých strojů je třeba upozornit na poutavou kolekci plochodrážních speciálů nebo současných i historických motocyklů pro silniční závody.

Návštěvníci se po oba víkendové dny budou moci setkat s předními osobnostmi našeho motoristického sportu. Účast přislíbili kupříkladu Tomáš Enge, Jan Kopecký, Filip Salač či Josef Král. Nebudou jen líčit svoje zážitky a rozdávat podpisy, ale také se utkají mezi sebou na špičkových simulátorech. Pro výherce v některé z početných soutěží jsou připraveny poutavé ceny, včetně vstupenek na předpremiéru filmového trháku Le Mans ´66.

V sobotu se v 17 hodin odehraje na hlavním pódiu premiérové předání cen Legenda autosportu (Karel Loprais, Břatislav Enge, Jiří Moskal), Legenda motosportu (Milan Špinka, Květoslav Mašita, Zbyněk Havrda) a Osobnost motorsportu (Petr Bold, Milan Maděryč, Miloslav Regner).

Autokrosový speciál Škoda Fabia R5 Václava Fejfara je součástí bohaté kolekce ze závodů v terénu

Glasurit Classic Expo je koncipováno jako velkolepý výlet do dějin automobilismu nejen na našem území. Tuzemskou produkci zastupují kupříkladu Aero 30, nádherně karosované firmou Sodomka, Tatra 603 B5, která se v šedesátých letech zúčastnila věhlasného Marathonu de la Route nebo o něco starší Tatra 602 Tatraplan Sport, o jejíž znovuzrození se zasloužil herec Luděk Munzar.

Jediná svého druhu v České republice je Alfa Romeo z roku 1939. Plymouth P3 k nám zase doputoval přes Jižní Afriku, takže patří k několika málo dochovaným kusům s pravostranným řízením. Prakticky z popela povstal díky pečlivé renovaci kultovní Volkswagen Karmann Ghia z poloviny sedmdesátých let. Do stejné epochy náleží i veleúspěšná soutěžní Lancia Stratos. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Glasurit Classic Expo je také vítanou příležitostí pro nejrůznější značkové kluby. Krasavci z majetku svých členů se tak kromě Federace klubů historických vozidel a Veteran Car Clubu pochlubí také Rolls-Royce klub, Mercedes-Benz klub Česká republika, South Bohemia Rally Club, Škoda Home, Fiat Car Classic a mnoho dalších.

Nabídka historických závodních automobilů je opravdu unikátní

Součástí programu jsou rovněž odborná sympózia, diskuse a nezbytná Concours d´Elegance. V sobotu 9. listopadu ve 13.30 hodin proběhne dražba historického motocyklu Jawa Pionýr. Výtěžek z ní bude předán projektu Pomozte dětem.

Racing Expo a Glasurit Classic Expo jsou veřejnosti přístupné v pátek 8. listopadu od 12 do 19 hodin, v sobotu 9. listopadu od 10 do 18 hodin a v neděli 10. listopadu od 10 do 17 hodin.

Komentáře ke článku