Novinky

  • 02.12.2020 Neutral FIA umožní Fernandu Alonsovi účast v testu mladých jezdců

  • 02.12.2020 Good Romain Grosjean byl propuštěn z nemocničního ošetřování

  • 02.12.2020 Neutral Mick Schumacher byl potvrzen jako jezdec týmu Haas pro sezonu 2021

Facebook Instagram

Boss Ferrari odepsal také sezonu 2021

Boss Ferrari odepsal také sezonu 2021

Vítězit bude až vůz nové generace

Prezident automobilky Ferrari John Elkann seznamuje fanoušky Scuderie se smutnou skutečností, že s vítězstvími nepočítá před rokem 2022. To je hodně pesimistická předpověď na rok a půl dopředu, ale nejspíš realistická, protože možnosti vývoje pro sezonu 2021 jsou omezené a ztráta na vítězící Mercedes obrovská.

"Ferrari je v náročném období. Již delší dobu. Pohár konstruktérů jsme naposledy vyhráli v roce 2008 a jezdecký titul v sezoně 2007," připomíná Elkann, který post převzal v roce 2018 po nečekané smrti Sergia Marchionneho.

"Od té doby jsme byli svědky vítězného cyklu Red Bullu díky jeho aerodynamické kapacitě a potom vzestupu Mercedesu, způsobeného jeho znalostmi v oblasti technologií hybridních motorů. Letos nejsme konkurenceschopní kvůli vlastním chybám. Již delší dobu s sebou vlečeme problémy s aerodynamikou a dynamikou vozu. A ztratili jsme i v oblasti výkonu motoru.

Realitou je, že náš vůz není konkurenceschopný. Viděli jste to v závodech a spatříte to znovu. Dnes jsme soustředěni na budování základů budoucí konkurenceschopnosti a na návrat do vítězné formy po změně pravidel v roce 2022. O něm nepochybuji.

Fanoušci trpí spolu s námi, ale my víme, že jim na nás skutečně záleží. Proto je důležité, abychom k nim byli upřímní. Čeká nás dlouhá cesta. Když (Jean) Todt v roce 2000 začal vítězný cyklus Ferrari, bylo to po více než 20 letech čekání od sezony 1979. A také to chtělo čas, týmu v Maranellu šéfoval od roku 1993. Teď je důležité, abychom postupovali pěkně krok za krokem."

Do toho zapadá podpora Mattii Binotta, který je šéfem týmu ještě poměrně krátce, a mladé jezdecké dvojice, kterou budou od příštího roku tvořit Charles Leclerc a Carlos Sainz.

"Mattia Binotto třímá standartu Scuderie pouze jeden rok, ale má schopnosti a vlastnosti potřebné k nastartování nového vítězného cyklu. Ve Ferrari je již od éry Todta a Schumiho. Ví, jak vypadá vítězný tým, a od příštího roku bude pracovat se dvěma mladými jezdci, stejně ambiciózními jako on," připomíná Elkann.

Binotto má být novým Todtem. Dostal na to pár let. Foto: Ferrari

Sainz se už smířil s faktem, že v zimě z McLarenu nepřestoupí rovnou do vítězného týmu.

"Nyní je jeden tým tak dominantní, že všichni ostatní, ať už Ferrari, Red Bull, McLaren, Renault nebo Racing Point, si jen těžko dokážou představit boj o titul. A příští rok se bude závodit s téměř identickými vozy. Je tedy logické, že před rokem 2022 se asi nenajde nikdo, kdo by dokázal vyzvat Mercedes," míní 25letý jezdec.

Elkann má také plán, jak jezdce lépe začlenit do týmu: "Leclerc a Sainz budou mít domy v Maranellu. Budou tak nablízku našim inženýrům. Nový vůz vznikne s jejich přímým přispěním."

Zdroj: FORMULE.CZ

Komentáře ke článku