Mladík VeeKay slaví první pole position v kariéře

IndyCar Harvest GP – kvalifikace na 1. závod

Holanďan VeeKay odstartuje z prvního místa do pátečního závodu IndyCar Series v Indianapolisu. Rozhodla o tom čtvrteční kvalifikace, ve které mladý odchovanec juniorského programu Road to Indy zajel nejrychlejší čas. VeeKay je zatím průběžně nejlepším nováčkem letošního ročníku, kdy je opět pole juniorů, kteří letos do IndyCar přišli, velmi silné.

O VeeKayově pole position se částečně rozhodlo už v první kvalifikační skupině, a to přesto, že Holanďan byl členem až té druhé. V té první ale udělal v závěru chybu Sató. Vítěz Indy500 skončil ve svém prvním kole na čerstvé sadě měkkých pneumatik v únikové zóně.

Na hodinách už nezbývalo dost času na to, aby traťoví maršálové Japoncův monopost uklidili do bezpečného prostoru. A protože zároveň uplynulo pět minut pod zelenou vlajkou, které série pilotům při použití tohoto formátu garantuje, nebyl prostor ani pro „nastavení“ dvanáctiminutového segmentu kvalifikace.

A to přesto, že piloti nestihli zajet rychlá kola na měkké sadě pneumatik. Byli to tak jezdci týmu Penske Newgarden a Power, kteří obsadili první dvě příčky ve výsledkové listině úvodní poloviny kvalifikace. Zároveň bylo zřejmé, že nepřijdou-li obdobné problémy i na jezdce ve druhé skupině, skončí piloti z této skupiny na sudých místech na roštu. Tedy že Newgarden do závodu odstartuje ze 2. místa, Power ze 4. příčky a Harvey, který byl v kvalifikační skupině třetí, obsadí na roštu šesté místo.

Castroneves v IndyCar v barvách jiného týmu než Penske? Naposledy tomu tak bylo v roce 1999! Foto: IndyCar

Na to všechno doplatil lídr šampionátu Dixon. Ten v silné skupině, v níž kromě jmenovaných nechyběli ani Rossi či O´Ward, obsadil šestou pozici, což znamená až 12. místo na startovním roštu!

Druhé skupině se potíže vyhnuly. Piloti rychle stlačovali nejlepší čas, až se VeeKay s 1:09,690 dostal hluboko pod úroveň jedné minuty a 10 sekund. To se v této skupině povedlo hned sedmičce pilotů, přitom nejlepší čas Newgardena z 1. skupiny byl 1:10,470.

Největším vyzyvatelem VeeKaye byl vítěz posledního závodu IndyCar a čtvrtý muž průběžného pořadí šampionátu Herta. Jeho pokus ale nestačil a Herta odstartuje ze třetí příčky. Páté místo na roštu bude patřit Andrettimu, sedmé pak Rosenqvistovi a 10. O´Wardovi.

Vítěz jediného volného tréninku, španělský nováček Álex Palou, zajel 20. čas. Kolem něj najdeme i piloty, kteří pro tento závod rozšířili jezdecké pole nebo vystřídali jiného závodníka. Bourdais byl před Palouem na 16. místě, za nimi skončili Hinchcliffe a Castroneves. Karam byl pak 21.

VeeKay po kvalifikaci sebevědomě prohlašoval, že závod může vyhrát. Ostatně v Indianapolisu se mu daří. Před rokem v Indy Lights také vyhrál kvalifikaci a následně i samotný závod. na okruhu Letos do svého prvního podniku IndyCar ve Staré cihelně startoval z 18. místa a dojel pátý! V Indy500 zase zazářil hlavně v kvalifikaci, kdy byl nejlépe postaveným chevroletem.