Novinky

  • 12.01.2023 Neutral Vettel po 10 letech a 150 kilometrech prodává Nissan GT-R.

  • 11.01.2023 Good Sebastián Montoya se stal členem juniorky týmu Red Bull.

  • 09.01.2023 Good Dnes se ujímá funkce šéfa Scuderia Ferrari Frédéric Vasseur.

Facebook Instagram

Pérez pokaždé bodoval, ale stále je bez práce

Pérez pokaždé bodoval, ale stále je bez práce

VC Turecka – hra s čísly

Lewis Hamilton získal s předstihem sedmý titul mistra světa a vyrovnal tím historické maximum Michaela Schumachera. Boří jednu zdánlivě nepřekonatelnou bariéru za druhou a stává se nejvýraznější osobností historie F1. Samozřejmě s výrazným přispěním Mercedesu.

Suverenita týmu se nakonec ukázala i ve velké ceně, v níž měl během víkendu nejhorší výsledky v sezoně. Všem třem tréninkům i dvěma částem kvalifikace dominoval rival Max Verstappen.

Podívejme se teď na některá zajímavá čísla z VC Turecka:

»    Lewis Hamilton vybojoval sedmý titul mistra světa. Získal je v letech 2008 (McLaren), 2014-2015 a 2017-2020 (Mercedes). Stejně jako Michael Schumacher to zvládl v pětatřiceti letech.

»    Mercedes získal sedmý titul mistra světa jezdců v řadě. V roce 2016 triumfoval Nico Rosberg, ostatní prvenství získal Lewis Hamilton.

»    Lewis Hamilton si s převahou dojel pro 73. vítězství v barvách Mercedesu. Překonal tím 72 triumfů Michaela Schumachera v týmu Ferrari.

»    Lewis Hamilton dojel první z šesté pozice na startu. VC Německa 2018 však dokonce vyhrál ze 14. místa na startovním roštu.

»    Lewis Hamilton posedmé v kariéře vyhrál čtyři závody po sobě. Rekord drží Sebastian Vettel, který nenašel přemožitele devětkrát za sebou od VC Belgie do VC Brazílie 2013.

»    Lewis Hamilton bodoval ve 47. závodě za sebou. Naposled vyšel naprázdno ve VC Rakouska 2018, kde odstoupil kvůli technické závadě. Z posledních 81 velkých cen vyšel jen jednou naprázdno.

»    Lance Stroll jezdil na vedoucí pozici 32 kol, Lewis Hamilton 22, Sergio Pérez 2, Max Verstappen 1 a Alexander Albon 1.

»    Sergio Pérez vyrovnal druhým místem své dosavadní maximum z VC Itálie a Malajsie 2012. Tehdy působil v týmu Sauber.

»    Sergio Pérez vybojoval deváté pódiové umístění v kariéře. Bodoval už v 18. závodě za sebou. A to je pro příští sezonu zatím bez místa…

»    Lewis Hamilton a Sergio Pérez jako jediní bodovali ve všech letošních závodech, do nichž nastoupili. Pérez totiž dvakrát chyběl kvůli pozitivnímu testu na covid.

Sebastian Vettel vybojoval už 121. pódium, ale první v této sezoně! Foto: Ferrari


»    Sebastian Vettel vystoupil na pódium poprvé od VC Mexika 2019. Celkem ten pocit poznal už po 121 závodech.

»    Charles Leclerc byl dvě zatáčky před cílem druhý, ale pod šachovnicí projel až na čtvrtém místě. Hodně se na sebe zlobil, protože se o pódium připravil vlastními chybami.

»    Max Verstappen letos poprvé po dokončeném závodě nevystoupil na stupeň vítězů. Musel se spokojit se šestým místem.

»    Alexander Albon se poprvé v kariéře dostal do vedení velké ceny F1. V čele vydržel jen jediné kolo a v závěru závodu neměl potřebnou rychlost.

»    Lando Norris zajel podruhé v sezoně nejrychlejší kolo v závodě. McLaren má na kontě tři a to je po Mercedesu nejvíc z ostatních stájí.

»    Daniel Ricciardo bodoval v osmém závodě za sebou. Delší sérii mají jen Lewis Hamilton (14) a Sergio Pérez (9).

Lance Stroll měl obrovskou radost z prvního pole position v kariéře. Foto: Racing Point


»    Lance Stroll získal po skvělém výkonu první pole position v kariéře. Zároveň se mu to podařilo jako prvnímu Kanaďanovi od VC Evropy 1997, kde stál na první pozici Jacques Villeneuve ve williamsu.

»    Lance Stroll je pátým nejmladším jezdcem v historii, který vybojoval první pozici na startu. Rychleji to stihli jen Sebastian Vettel, Charles Leclerc, Fernando Alonso a Max Verstappen.

»    Racing Point (dříve Force India) získal první pole position od VC Belgie 2009. Tehdy stál na první pozici Giancarlo Fisichella.

»    Lewis Hamilton stál na roštu šestý, a to byl jeho nejhorší výsledek v kvalifikaci od VC Německa 2018 (14.). Tehdy závod také vyhrál.

»    Mercedes přišel o šanci stát se prvním týmem v historii, který v sezoně vyhraje všechny kvalifikace. Nejblíž k tomu dosud měly Mercedes v letech 2016 (20/21), 2014 (18/19) a 2015 (18/19) a Red Bull v roce 2011 (18/19). Jedinou kvalifikaci v sezoně ztratily také McLaren a Williams v dobách, kdy se jezdilo méně závodů.

»    Max Verstappen byl sice po většinu víkendu nejrychlejší (všechny tréninky i dvě části kvalifikace), ale ani tentokrát nezískal první letošní pole position.

»    Racing Point přerušil dominanci týmů Mercedes, Red Bull a Ferrari v soubojích s časem. Naposled získal pole position jiný tým ve VC Rakouska 2014. Zásluhou Felipeho Massy to byl Williams.

»    Sergio Pérez startoval poprvé ze třetí pozice. Ve VC Evropy 2016 v Baku se sice kvalifikoval druhý, ale odsunula ho penalizace za výměnu převodovky.

»    Daniel Ricciardo se letos počtvrté kvalifikoval na pátém místě. V závodě se však musel spokojit s desátým místem.

»    Daniel Ricciardo byl v kvalifikaci podvanácté za sebou rychlejší než týmový kolega Esteban Ocon.

»    Alfa Romeo slavila jubilejní 500. start od vstupu Sauberu do šampionátu F1.

»    McLaren letos poprvé neměl svého jezdce v první desítce na roštu. Ještě ani jednou jeho jezdci nestáli až na 14. nebo 15. místě.

»    George Russell byl už ve 35 kvalifikacích za sebou rychlejší než týmový kolega. Letos je však jeho bodové konto stále prázdné.

Nicholas Latiffi nebyl v kvalifikaci ani jednou rychlejší než George Russell. Foto: Williams


»    Carlos Sainz byl na roštu odsunut o tři místa za blokování soupeře v kvalifikaci (13.>16.). Lando Norris (11.>15.) a George Russell o pět míst za nerespektování žlutých vlajek.

»    Nicholas Latifi a George Russell startovali do závodu z uličky před boxy.

Zdroj: originální materiál redakce. Úvodní foto: Racing Point.