Novinky

  • 24.10.2021 Good Jamie Chadwicková se stala v Austinu podruhé šampionkou W Series.

  • 26.09.2021 Neutral Josef Newgarden vyhrál kvalifikaci na závod IndyCar v Long Beach

  • 25.09.2021 Bad První sprint F2 v Soči byl kvůli dešti odložen na neurčito.

Facebook Instagram

Start v Austrálii opět v ohrožení

Start v Austrálii opět v ohrožení

Covid-19 možná zruší i letošní závod

Je dost pravděpodobné, že Velká cena Austrálie 2021 bude odložena na neurčito, čímž se posune i začátek šampionátu. Formule 1 má podle stále platného kalendáře otevřít sezonu v Melbourne 21. března. Loni byl závod zrušen až v pátek, kdy už diváci čekali vozy F1 na trati.

Austrálie krátce před oslavami Nového roku zpřísnila protipandemická opatření. Členové týmů i ostatní personál F1 by se po příletu do Austrálie museli buď podřídit čtrnáctidenní karanténě, nebo si pronajmout letadla a dodržovat pravidla "sociální bubliny", jak to udělali i během posledního závodního víkendu minulého roku v Abú Zabí. I vzhledem ke vzdálenosti Austrálie od Evropy jsou obě možnosti logisticky i finančně náročné.

Pokud se nemá opakovat loňské fiasko, rozhodnutí musí přijít v příštích dvou týdnech. Melbourne má nevýhodu, že Albert Park je dočasným okruhem. Pokud mají včas vyrůst tribuny a vše ostatní, musí se s přípravou začít dva měsíce předem. Týmy kromě toho posílají část věcí potřebných k závodění mimo Evropy lodí, což je levný, ale pomalý způsob dopravy, takže také už nemají času nazbyt.

Prodej lístků ještě nezačal a místní šampionát Supercars, který obyčejně F1 v Austrálii doprovází místo juniorských sérií, má již plán B v podobě závodu na nedalekém okruhu Sandown Park. Formule 1 by závod musela odložit s tím, že se uvidí, zda po evropské části sezony bude v kalendáři volné místo. V úvahu ještě připadá 25. duben, datum uvolněné Vietnamem, ale i o této alternativě by se muselo rozhodnout s předstihem.

Podaří se je letos rozsvítit? Foto: Albert Park Circuit

Sezona 2021 tedy možná začne až 28. března v Bahrajnu. Na závod v as-Sachíru se již prodávají vstupenky, přinejhorším by se mohlo závodit i před prázdnými tribunami. Spekuluje se, že týmy v případě tohoto scénáře spojí příjemné s užitečným a v teplém Bahrajnu se uskuteční i předsezonní testování, přičemž vozy, vybavení garáží i ostatní majetek týmů zůstanou na místě až do konce března.

Zdroj: RaceFans, úvodní foto: Albert Park Circuit