Novinky

  • 11.04.2021 Good Ve druhém závodě formule E v Římě zvítězil Stoffel Vandoorne (Mercedes)

  • 10.04.2021 Good Jean-Éric Vergne (DS Techeetah) vyhrál první závod formule E v Římě

  • 08.04.2021 Neutral Brit Mark Blundell, účastník 61 velké ceny, slaví 55. narozeniny

Facebook Instagram

Haas se stal satelitním týmem Ferrari

Haas se stal satelitním týmem Ferrari

Nemá ambici porážet Scuderii.

Gene Haas přiznává, že jeho tým je po dalším sblížení s Ferrari satelitním týmem tohoto giganta a nemá žádnou ambici ho v dohledné době porážet. Ještě loni platilo, že Haas je samostatný tým, který nakupuje pohonné jednotky Ferrari a také tomuto týmu platí za širší technickou podporu. Nicméně teď, když bude vůz Haasu částečně vznikat v Maranellu, když na něm bude pracovat B-parta Ferrari, a když v jednom z vozů bude člen Jezdecké akademie Ferrari, Mick Schumacher, těžko dále mluvit o samostatnosti tohoto týmu.

"Budoucnost týmu vidím optimisticky," řekl Haas. "Vím, že tento rok bude těžký, protože do něj jdeme s prakticky stejným vozem, jaký jsme měli loni. I pohonná jednotka Ferrari bude podobná, určitě nám nedá žádnou výhodu proti konkurenci. A víme, že realisticky musíme být tři, čtyři místa za Ferrari. To nám v podstatě určuje, kde se budeme nacházet.

Ale to není problém. Formule 1 je vrcholem motorsportu a my prostě víme, že například neporazíme žádný z týmů s motorem Mercedes. Prostě uděláme maximum toho, čeho jsme schopni. Chceme být nejlepším satelitním týmem. To je nejvíce, co můžeme realisticky očekávat. Že budeme dobrým satelitním týmem a budeme mít silnou vazbu na tým, jehož jsme satelitem, tedy na Ferrari.

Ferrari je jedno obrovské jméno ve světě motorsportu a je skvělé být s ním ve spojení, ale těžko jsem mohl někdy očekávat, že můj tým bude Ferrari porážet v přímých soubojích. Vůz Ferrari bude vždy lepší než to, co můžeme dát dohromady my. Tak to je a já s tím musím žít a také s tím dokážu žít."

Tým Haas má teď nižší ambice, ale aspoň vydrží čekat na lepší časy. Foto: Haas

Na druhé straně ale víme, že koronakrize zastihla Haas v těžké finanční situaci a jeho přežití dává alespoň naději na osamostatnění se ve vzdálenější budoucnosti.

"Teď už F1 nebude tak drahá, jako byla dosud. S rozpočtovým stropem a se smlouvami, které jsme s Günterem (Steinerem, šéfem týmu, přičemž řeč může být o smlouvách s Ferrari i ruskými sponzory za Nikitou Mazepinem, pozn. red.) ulovili, může mít tým dostačující rozpočet, aniž jsem do něj dával všechny své peníze. Ve skutečnosti nemám žádné půjčky, takže takto můžeme ve F1 zůstat tak dlouho, jak budeme chtít.

V roce 2022 a 2023 se mohou otevřít nové příležitosti. Leccos se může stát. Možná některé velké týmy odejdou. Elektrifikace automobilového průmyslu jde proti tomu, co by chtěli skutečně tradiční konstruktéři. Takže nikdy nevíte, kdy někdo velký odejde. Budoucnost prostě může přinést různé příležitosti."

Zdroj: Racer, úvodní foto: Haas

Komentáře ke článku