Novinky

  • 01.08.2021 Bad Sainz je po havárii nucen použít třetí PU.

  • 18.07.2021 Good Lewis Hamilton (Mercedes) triumfoval ve VC Velké Británie v Silverstone

  • 17.07.2021 Good Premiérové prvenství ve sprintu získal v britské VC Max Verstappen (Red Bull)

Facebook Instagram

F1 našla finance na sprinterské závody

F1 našla finance na sprinterské závody

Majitelé otevřeli peněženku.

Formule 1 se dostala přes poslední velkou překážku na cestě k sobotním sprinterským kvalifikačním závodům a jejich definitivní zařazení do kalendáře můžeme očekávat již v nejbližších dnech. Poslední spor byl, málokoho to překvapí, o peníze.

Závody něco stojí, i když nahrazují kvalifikaci. Vozy budou v plné zátěži mnohem delší dobu než během běžné kvalifikace, i když závod bude pouze krátkým sprintem. To se podepíše na únavě materiálu. A co teprve, když kupříkladu hned po startu dojde k hromadné havárii a tým bude muset opravovat oba své vozy? A není to jen o tom, zda by týmy dokázaly peníze navíc sehnat. Od tohoto roku jsou omezeny rozpočtovým stropem a utracení svých 145 milionů amerických dolarů už má každý z větších týmů dávno naplánované.

Velké týmy navrhovaly navýšit rozpočtový strop o milion dolarů, což se ale nesetkalo s pochopením menších týmů, které pochopitelně nejsou nakloněny zvyšování nákladů. A i kdyby souhlasili, že peníze někde najdou, většina z nich má do stropu ještě rezervu a navýšení stropu by beztak nepotřebovaly.

Avšak podařilo se najít kompromis. Přesné detaily nebyly zveřejněny, ale každý tým má dostat za tyto tři sprinty kolem 500 tisíc dolarů od majitelů F1. To pomůže hlavně menším týmům. Také se o půl milionu zvedne letošní rozpočtový strop, což potřebovaly velké týmy. Kromě toho, pokud některému týmu vzniknou velké dodatečné náklady, jaké hrozí hlavně v případě větší havárie, majitelé série mu poskytnou finanční kompenzaci, která se mu nezapočítá pod rozpočtový strop.

Společnost Liberty Media to bude něco stát, ale pokud se sprinterské závody osvědčí, bude v budoucnu více vydělávat na vyšších poplatcích od pořadatelů velkých cen, kteří zase budou mít více peněz z prodeje vstupenek na sobotu.

Pokud během sprintu dojde k něčemu drahému, týmy budou odškodněny. Foto: Red Bull

Zdroj: Motorsport, úvodní foto: Aston Martin

Komentáře ke článku