Mokrá trať svědčila nejlépe Colombovi, Staněk opět na pódiu

FIA F3 ve Spa-Francorchamps – 1. závod

Do prvního závodu víkendu jezdci odstartovali podle výsledků kvalifikace, která se konala v pátek a byla ovlivněna deštěm. Nejlepší dvanáctka se ale na roštu seřadila v obráceném pořadí. První místo tak připadlo Colombovi, vedle kterého stál druhý Crawford. Ze slibného umístění vyrážel český pilot Staněk, kterému patřila třetí pozice. Čtvrtý byl Hoggard, pátý Schumacher, šestý Vesti, sedmý Novalak, osmý Sargeant, devátý Collet a nejlepší desítku uzavíral Smoljar.

Vítěz kvalifikace a současně druhý muž průběžného pořadí Doohan startoval ze 12. pozice. Ještě hlouběji se ale nacházel vedoucí jezdec šampionátu Hauger. Norský pilot zajel v kvalifikaci pouze 14. čas.

Pro lídra šampionátu Dennise Haugera začínal závod až ze 14. pozice. Foto: Prema

Před belgickým závodním víkendem došlo ke dvěma změnám v jezdeckém složení. Obě se odehrály u týmu Charouz Racing System, kde Fittipaldiho s De Gerusem nahradí pro zbytek sezony Yeany a Chovanec. V kvalifikaci se vedlo o něco lépe Yeanymu. Loňský šampion americké formule 4 skončil dvacátý šestý. Chovanec, který sice má české kořeny, ale narodil se ve Venezuele a reprezentuje Portugalsko, obsadil 28. příčku.

Horší výchozí pozici než Chovanec měl v prvním sobotním závodě pouze Ugran. Pilot Jenzeru se ze zdravotních důvodů v pátek vůbec neukázal na trati. Start mu sice byl i přes nesplnění kvalifikačního limitu 107 % umožněn, začínal ale z boxové uličky.

Startovní pole tentokrát čítalo namísto obvyklých třiceti monopostů jen dvacet devět vozů. Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus si totiž další absenci připsal Frederick. Američan chyběl již při předchozím podniku na Hungaroringu, neboť se stále zotavoval ze zranění palce, které si přivodil při kolizi s Correou během druhého závodu na Red Bull Ringu. Zatímco v Maďarsku ho u Carlinu nahradil Hughes, tentokrát stáj žádnou náhradu nenasadila a nastoupila pouze se dvěma vozy.

Počasí komplikovalo jezdcům situaci i sobotu. Krátce před startem prvního závodu totiž v Belgii pršelo a jelikož nepanovaly podmínky, které by umožnily lékařskému vrtulníku v případě potřeby vzlétnout, došlo k odložení začátku závodu na neurčito. V dalších minutách se ale podmínky zlepšily a v 10:30 hodin vyrazili jezdci do zaváděcího kola. Stále ale pršelo a vše nasvědčovalo tomu, že první sobotní závod bude mokrý.

I v tomto případě ale nakonec ze startu závodu sešlo. Jezdci odjeli za zpomalovacím vozem tři kola a poté byli kvůli sílícímu dešti povoláni zpět do boxů. O několik minut později se piloti vydali za zpomalovacím vozem na dráhu znovu. První kolo po návratu na trať už bylo započítáno jako úvodní kolo závodu. Za zpomalovacím vozem poté jezdci odjeli ještě další dvě kola a poté se již konečně začalo závodit.

Colombo ihned po restartu na čele poodjel. Druhý zůstal Crawford. Čtvrtý Hoggard v úvodních metrech pokukoval, kudy by se mohl dostat před Staňka. Český pilot ale prozatím na třetím místě zůstal.

Jak Crawford i Roman Staněk vystoupili po závodě na stupně vítězů. Foto: Hitech Grand Prix

Po odjetí jednoho kola vedl Colombo před Crawfordem už o tři sekundy. Rovněž jsme byli svědky prvního odstoupení. V boxech odstavil svůj vůz Cohen.

Colombovo tažení pokračovalo i v dalších kolech a když se závod přehoupl do druhé poloviny, činil jeho náskok už téměř šest sekund. Ital zajížděl jedno nejrychlejší kolo za druhým. Za Crawfordem jezdil na třetím místě Staněk se ztrátou zhruba dvou sekund. Zhruba sekundu za českým pilotem se nacházel Hoggard. Do problémů se dostal Villagómez. Mexičan se roztočil na výjezdu ze zatáčky Les Combes a zadní částí svého vozu narazil do zdi. Byl ale schopen v závodě pokračovat.

I v dalších kolech Colombův náskok vzrůstal a ve 12. kole už dokonce přesáhl deset sekund. Naopak rozestup mezi Crawfordem a Staňkem se ztenčoval. Rodák z Valašského Meziříčí už jezdil za svým týmovým kolegou jen o 1,3 desetiny sekundy. Za nimi se vytvořila početná skupina jezdců. Té dlouho vévodil čtvrtý Hoggard. Ve třináctém kole ale Brit spadl na sedmé místo. Na čtvrtou příčku se posunul Collet, na pátou Vesti a na šestou Martins.

Colomba už na cestě za vítězstvím nikdo nezastavil. Ital projel cílem s náskokem třinácti sekund před druhým Crawfordem a spravil si tak chuť poté, co před zhruba měsícem přišel při prvním víkendovém závodě na Hungaroringu o premiérový triumf kvůli penalizaci. Kromě toho bral dva bonusové body za nejrychlejší kolo. Staněk nakonec udržel třetí příčku a připsal si tak své druhé pódiové umístění v šampionátu.

Na čtvrté místo se nakonec posunul v závěrečných kolech závodu Smoljar. Jako pátý projel cílem Collet, Brazilec byl ale penalizován pěti sekundami za to, že získal výhodu výjezdem mimo trať a propadl se až na devátou příčku. Pátý nakonec skončil Martins, šestý Hoggard, sedmý Novalak a osmý Sargeant. Bod za desáté místo si připsal Smoljar. První dva muži šampionátu dosáhli stejných výsledků jako v kvalifikaci. Doohan dojel dvanáctý a i do druhého závodu víkendu tak odstartuje z první příčky. Hauger obsadil 14. místo.

Caio Collet byl po závodě penalizován. Foto: MP Motorsport

Do cíle nakonec nedojeli dva jezdci. Cohena doplnil v závěru na seznamu odstoupivších Ugran. Rumun zažil v závěru závodu horkou chvilku. Ve snaze vyhnout se Chovancovi, který zápasil se svým vozem, musel vycestovat na trávu.

DNF Ido Cohen Carlin Buzz Racing Mecachrome DNF 4 0

Průběžné pořadí šampionátu jezdců: 1. Hauger 152, 2. Doohan 89, 3. Vesti 88, 4. Caldwell 86, 5. Smoljar 74, 6. Novalak 74, 7. Martins 72, 8. Leclerc 44, 9. Collet 43, 10. Nannini 42, 11. Iwasa 39, 12. Sargeant 38, 13. Schumacher 35, 14. Staněk 29, 15. Colombo 27, 16. Fittipaldi 25, 17. Edgar 23, 18. Crawford 18, 19. Williams 15, 20. Correa 9, 21. Hoggard 6, 22. Frederick 2, 23. Cordeel 0, 24. Van der Helm 0, 25. Hughes 0, 26. De Gerus 0, 27. Chovet 0, 28. Rasmussen 0, 29. Cohen 0, 30. Villagómez 0, 31. Yeany 0, 32. Tóth 0, 33. Ugran 0, 34. Chovanec 0.

Průběžné pořadí šampionátu týmů: 1. Prema 282, 2. Trident 198, 3. ART Grand Prix 171, 4. MP Motorsport 115, 5. Hitech Grand Prix 86, 6. Charouz Racing System 63, 7. HWA Racelab 42, 8. Campos 27, 9. Carlin 25, 10. Jenzer 21, 11.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Campos