Daruvala bere první vítězství v sezoně, Piastri navyšuje celkové vedení

F2 v Monze - 2. sprint

Do druhého sprintu jezdci vyráželi podle výsledků toho prvního. Nejlepší desítka ale odstartovala v obráceném pořadí. To znovu dostalo do čela Beckmanna. Druhé místo patřilo Daruvalovi, třetí Vipsovi, čtvrté Viscaalovi, páté Švarcmanovi, šesté Lawsonovi, sedmé Piastrimu, osmé Lundgaardovi, deváté Žouovi, který po prvním závodě ztrácel na lídra šampionátu Piastriho už jen jeden bod, a desáté vítězi prvního sprintu Pourchairemu.

Beckmann stejně jako v prvním závodě ztratil vedení už v úvodních metrech. Posunul se před něj totiž Daruvala. Za Beckmanna se dostal Viscaal, který předjel Vipse. Úvodní metry závodu se neobešly bez problémů. V nájezdu do Variante della Roggia narazil zezadu jeden z pilotů do Lundgaarda. Dán šel do hodin a jeho letošní smůla tak pokračovala. Problémy potkaly v úvodním kole také Sata, který kolidoval s Deleddou ve Variante Ascari a musel do boxů. Potíže měl i Fittipaldi. Brazilec vycestoval ven z dráhy v zatáčce Lesmo 2.

Ve třetím kole činil Daruvalův náskok necelou jednu sekundu před Beckmannem. Třetí byl Viscaal. Čtvrté místo patřilo Vipsovi, páté Lawsonovi, šesté Švarcmanovi, sedmé Pourchairemu a osmé Piastrimu, který se o pár momentů dříve za Pourchaireho propadl. Na lídra šampionátu zase tlačil jeho úhlavní rival v boji o titul Žou. Číňanovi patřilo deváté místo.

Ve čtvrtém kole skončil závod pro Hughese. Brit se pokusil zaútočit na svého týmového kolegu u stáje HWA Racelab Deleddu. Mezi jezdci ale došlo ke kontaktu, po kterém se Hughes roztočil ve Variante della Roggia. Byla vyhlášena fáze virtuálního zpomalovacího vozu. Nedlouho poté odstoupil ze závodu také Samaia, který zůstal stát v nájezdu do boxů.

I po restartu zůstával na čele Daruvala. Beckmann se ho ale byl schopen držet a jezdil za ním v rozestupu menším než jedna sekunda. Třetí zůstával Vips. Nepříjemné zprávy přišly jedenáctému Armstrongovi. Pilot týmu DAMS dostal dvě pětisekundové penalizace. První za zavinění kolize, druhou za vytlačení soupeře z trati. Zajímavý obrázek se naskýtal v boji o osmé místo. Ten se odehrával mezi lídrem šampionátu Piastrim a druhým mužem průběžného pořadí Žouem. Australan ale zatím svého kolegu z akademie Alpine držel za zády.

Oscar Piastri vedl před druhým sprintem šampionát jen o jeden bod. Foto: Monza

Daruvalův náskok v čele přerostl jednu sekundu. O méně než vteřinu za druhým Beckmannem jezdil Viscaal. Za nejlepší trojicí se ale měnilo pořadí. Vipse nejprve předjel Švarcman a poté také týmový kolega Lawson. Estonec měl navíc za svými zády Pourchaireho.

Osm kol před koncem se Viscaal pokusil na cílové rovince sebrat druhou příčku Beckmannovi. Německý jezdec ale prozatím svou pozici uhájil. Šestnáctý Nissany obdržel pětisekundový trest. Izraelec vyjel mimo trať a po návratu se neřídil instrukcemi ředitele závodu. Piastri se dostal na sedmé místo před Pourchaireho a byl na nejlepší cestě navýšit své vedení v šampionátu před Žouem. Pilot Premy měl navíc ve svém držení dva bonusové body za nejrychlejší kolo. I Žou byl ale těsně za Pourchairem a hledal cestu, kudy by se před něj dostal. Prozatím ale zůstával devátý.

Pourchaire dlouho odolával, v sedmnáctém kole ale při obraně pozice před Žouem nedobrzdil do úvodní šikany a musel projet únikovou zónou. Toho využil Žou a dostal se před něj. Pourchaire spadl na deváté místo a i o něj se musel strachovat. Zálusk na ni totiž měl Boschung, který byl těsně za Pourchairem. V úvodní šikaně pilota ART Grand Prix z deváté příčky skutečně sesadil.

Pozici ztratil i Beckmann. Němec udělal stejnou chybu jako Pourchaire o pár kol před ním. Nedobrzdil do první šikany a zatímco Viscaal se dostal na druhé místo, Beckmann se propadl na třetí příčku. Kousek za ním navíc byl Švarcman. Beckmann byl ještě k tomu vyšetřován za to, že se po výjezdu z trati v úvodní šikaně vrátil zpět nebezpečným způsobem. A aby toho nebylo málo, v předposledním kole byl skutečně vystrnaděn z pódiových pozic. Ve Variante Ascari ho předjel Švarcman a krátce poté i Lawson. Na cílové rovince se sice Beckmann pokoušel získal pozice zpět, ale bez úspěchu.

Bent Viscaal vybojoval své první pódiové umístění ve F2. Foto: Trident

To už si ale Daruvala dojel pro vítězství. V letošní sezoně se sice jednalo o jeho první triumf, celkově už ale ve formuli 2 vystoupil na nejvyšší stupeň podruhé. Poprvé triumfoval loni ve sprintu při posledním podniku sezony v Bahrajnu. Pro své premiérové pódium ve F2 si dojel druhý Viscaal a třetí skončil Švarcman. Dále bodovali čtvrtý Lawson, pátý Beckmann, který byl nakonec za svůj nebezpečný návrat na trať pouze napomenut, šestý Vips, sedmý Piastri a osmý Žou. Bonusové dva body za nejrychlejší kolo si připsal Piastri.

DNF Guilherme Samaia Charouz Racing System Mecachrome - 2 0

Průběžné pořadí šampionátu jezdců: 1. Piastri 120, 2. Žou 116, 3. Švarcman 105, 4. Vips 90, 5. Ticktum 89, 6. Pourchaire 82, 7. Lawson 72, 8. Daruvala 71, 9. Drugovich 59, 10. Verschoor 50, 11. Lundgaard 38, 12. Boschung 36, 13. Beckmann 31, 14. Armstrong 24, 15. Viscaal 22, 16. Nissany 12, 17. Zendeli 7, 18. Sato 1, 19. Nannini 1, 20. Aitken 0, 21. Samaia 0, 22. Deledda 0, 23. Hughes 0, 24. Petecof 0, 25. Fittipaldi 0.

Průběžné pořadí šampionátu týmů: 1. Prema 225, 2. UNI-Virtuosi 175, 3. Hitech 162, 4. Carlin 160, 5. ART Grand Prix 120, 6. MP Motorsport 57, 7. Campos Racing 42, 8. DAMS 36, 9. Charouz Racing System 25, 10. Trident 23, 11. HWA Racelab 1.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Carlin