Novinky

  • 12.01.2023 Neutral Vettel po 10 letech a 150 kilometrech prodává Nissan GT-R.

  • 11.01.2023 Good Sebastián Montoya se stal členem juniorky týmu Red Bull.

  • 09.01.2023 Good Dnes se ujímá funkce šéfa Scuderia Ferrari Frédéric Vasseur.

Facebook Instagram

Verstappen také porušil pravidla

Verstappen také porušil pravidla

Nedovoleně si hrál na inspektora.

Interlagos měl být tratí vyhovující spíše vozu Red Bull, jenže v páteční kvalifikaci byl jednoznačně nejrychlejší Lewis Hamilton a Max Verstappen byl nakonec rád i za těsně vybojované druhé místo. Příčinou většího rozdílu má být nový motor, který dal Mercedes Hamiltonovi.

Vždy, když si dovezou nový motor, tak v ten víkend mají výkonnostní výhodu. Takže pro mě to není žádné překvapení,“ řekl Verstappen po skončení kvalifikace. „S druhým místem jsem spokojen, budu mít dobrou startovací pozici. Samozřejmě bych byl rád, kdyby rozdíl v časech nebyl tak velký, ale člověk občas prostě musí být realistou a já nevidím způsob, jak bychom mohli najít ještě více rychlosti.

Za normálních okolností by se předpokládalo, že Hamilton s Verstappenem zabojují ve sprintu, ale v neděli na startu velké ceny bude Nizozemec v poněkud pohodlnější pozici, jelikož Hamilton přijde o pět míst na startu. Jenže oba rivalové v boji o titul jsou vyšetřováni komisaři a jejich startovací pozice zůstávají nejisté. Jak jsme psali, Hamilton má problém kvůli porušení technických předpisů týkajících se zadního křídla ze strany Mercedesu. Verstappen se sám dopustil porušení sportovních pravidel, a to bezprostředně po vystoupení z vozu. Dnes dopoledne má komisařům vysvětlovat, proč se dopustil porušení pravidel parc fermé tím, že se dotýkal zmíněného zadního křídla Lewise Hamiltona, z čehož ho usvědčuje videozáznam fanouška z tribuny.

Verstappen, zatímco se kameramani soustředili na oslavujícího Hamiltona, nejprve jako by rukou otestoval pevnost zadního křídla svého vozu, následně učinil s Hamiltonovým totéž. Zatímco vizuální „inspekce“ soupeřova vozu bezprostředně po zhasnutí motorů je vcelku běžnou praxí, dotýkat se je přísně zakázáno, jelikož okamžitě začínají platit pravidla parc fermé, pod kterými se i nejmenší úpravy provádějí pouze za přísného dohledu zástupců FIA.

Verstappen možná odhalil porušení pravidel ze strany Mercedesu, ale sám se přitom dopustil jiného. Foto: Red Bull

Zdroj: Motorsport, úvodní foto: Red Bull