Ericsson s novým týmem nejrychlejší v testech

IndyCar, předsezonní test

Už jen něco málo přes týden zbývá do startu nové sezony IndyCar Series. Ročník 2024 začne v neděli 10. března tradičně na okruhu v ulicích floridského města St. Petersburgu. Tomu tento týden předcházel dvoudenní oficiální test, a to na jiné tradiční floridské dráze – okruhu v Sebringu.

Tam se představilo 26 pilotů. 24 z nich má místo na roštu jisté, jezdeckou sestavu zatím neoznámil tým Dale Coyne Racing, což u této stáje není ničím neobvyklým. Zejména v letech, kdy ještě stáj závodila v Champ Cars byla často terčem poznámek, že kdo za ní bude v dané sezoně závodit, veřejnost zjistí až podle toho, jaké jmenovky budou na autě, až ho tým v pátek před prvním závodem vyloží z přívěsu.

V Sebringu tým ale nechyběl a do vozů posadil Jacka Harveyho, který vloni přišel o místo u týmu Rahal Letterman Lanigan Racing, a úplného „nováčka“, byť s kupou zkušeností ze závodů sportovních vozů, Colina Brauna. Pětatřicetiletý Američan je úspěšným jezdcem ve vytrvalostních závodech.

První den se na trať vydala patnáctka jezdců. Nejrychlejší čas (0:52,0883) si připsal loňský šampion Álex Palou. Dán Lundgaard byl druhý a třetí čas zajel Josef Newgarden. Test byl rozdělen na dopolední a odpolední část, všichni jezdci zajeli svá osobní maxima odpoledne.

Druhý den testovala v Sebringu zbývající jedenáctka jezdců, kteří na floridskou dráhu dorazili. Dvanáctým jezdcem na dráze byl Pato O´Ward. Ten se představil jako jediný v obou dnech testů a to zejména proto, že v prvním zaskakoval za zraněného stájového kolegu Davida Malukase, který po nehodě na kole musel na operaci a vynechá i úvodní závod sezony. O´Ward byl v druhém dni nejrychlejší dopoledne, odpoledne jej vystřídal Ericsson.

Švédský závodník před sezonou změnil tým, odešel od mistrovské stáje Chipa Ganassiho a rozšířil řady týmu Michaela Andrettiho. Stáj mimochodem upravila název a místo Andretti Autosport je teď Andretti Global. A také zúžila své řady, kdy místo čtyř vozů nasazuje do závodů jen trojici. Ericsson doplnil Američany Kylea Kirwooda a Coltona Hertu.

Ericsson svůj čas zajel v závěrečné čtvrthodině testu a výsledek 0:51,9512 byl nejrychlejší nejen v rámci druhého dne testů, ale celkově. Za ním skončil Power, třetí byl O´Ward, následoval Rosenqvist, taktéž v barvách nového týmu, a první pětku uzavíral Rahal. Nejrychlejší piloti z prvního dne pak skončili na dalších místech a to v pořadí Palou, Lundgaard a Newgarden.

Ve výsledkové listině najdeme i několik nováčků, na jejichž výkony se letos můžeme těšit. A hned dvěma z nich se podařilo skončit v první desítce. Na 9. příčce byl Kyffin Simpson. Devatenáctiletý rodák z Barbadosu závodící pod vlajkou Kajmanských ostrovů dostal po dvou sezonách v IndyNXT (dříve známé pod názvem Indy Lights) ve kterých byl 9. a 10., dostal šanci u Chipa Ganassiho, který letos nasadí hned pět aut. Hned za ním skončil předloňský šampion IndyNT Linus Lundqvist. Ten vloni odjel tři závody za tým Meyer Shank Racing. Závodit bude také za Chipa Ganassiho.

Nováčkem na startovním roštu bude i loňský šampion IndyNXT Christian Rasmussen, bude se střídat ve voze s Edem Carpenterem. Třicetiletý Tom Blomqvist pak vymění sportovní vozy za monopost týmu Meyer Shank Racing.