Alonso po čtvrtku nejrychlejší

VC Saúdské Arábie – 2. trénink

Jako nejrychlejší jezdec zakončil čtvrteční program Velké ceny Saúdské Arábie Alonso. Pilot Aston Martinu vyhrál druhý trénink s náskokem 230 tisícin sekundy před Russellem. Verstappen obsadil třetí příčku.

Druhý trénink už měl o rozložení sil napříč startovním polem prozradit o něco více. Druhá přípravná hodinovka totiž začínala ve 20:00 hodin místního času. Stejně jako v kvalifikaci a závodě už se tím pádem jelo pod umělým osvětlením a za podobných teplot. Zatímco vzduch měl před startem 25 stupňů, teplota asfaltu ukazovala 31 stupňů.

prvním tréninku potvrdil roli favorita Red Bull. Verstappen si sice opakovaně stěžoval na potíže s motorem, přesto ale zajel nejrychlejší čas před Alonsem. Nejlepší trojici uzavřel Pérez.

Trénink nakonec ve 20:00 hodin místního času nezačal. Jeho start byl totiž odložen. V prvních okamžicích nebyly důvody známy. Zanedlouho ale vyšly najevo. FIA kontrolovala šrouby na kanálových krytech v boxech.

Po deseti minutách se začalo jezdit. Na délce tréninku se to ovšem neprojevilo. Na dráhu se brzy nahrnuli všichni piloti. Nejčastěji jsme viděli v akci střední sadu pneumatik, někteří ale nazuli i měkkou nebo tvrdou směs. Bottas se zanedlouho dostal do potíží. Na výjezdu z první zatáčky šel do hodin.

Po deseti minutách vedl Alonso s časem 1:29,560. Zatímco 327 tisícin sekundy na něj ztrácel Pérez, třetí Verstappen byl pozadu o 337 tisícin. Jezdcům tradičně dělal potíže hustý provoz na dráze. Co dělat měl Sargeant, který se v rychlé pasáži jen tak tak vyhnul pomalu jedoucímu Hamiltonovi. Na Britovo počínání si stěžoval i Sainz, který byl rovněž za ním.

Na Lewise Hamiltona se soupeři zlobili. Foto: Mercedes

Russell si stěžoval na nestabilitu svého vozu ve vysokých rychlostech. Verstappen překonal s časem 1:29,543 Alonsa. Nizozemec vedl o 17 tisícin sekundy.

Po téměř 20 minutách se většina pole odebrala do boxů. Po dráze kroužili pouze Piastri s Ricciardem. Druhý jmenovaný využil prostoru a měkkých pneumatik k posunu na sedmé místo. Pilot RB zajel o 615 tisícin sekundy pomalejší čas než Verstappen.

Postupně se jezdci začínali vracet na trať. Tentokrát už přicházela ke slovu měkká směs pneumatik. Tu nazuli všichni a dalo se očekávat, že se pořadí začne v nejbližších minutách míchat.

Jako první se blýsknul Alonso. Španěl zajel čas 1:28,827 a vrátil se zpět na první místo. Verstappena pokořil o 727 tisícin sekundy. Na druhé místo se zařadil Leclerc a na třetí Stroll. Verstappen svým prvním kolem na měkké sadě zatím příliš nezazářil a byl až čtvrtý.

Dvacet osm minut před koncem se Verstappen znovu zlepšil. Ani tentokrát ale Nizozemcův čas nestačil na Alonsa. Španěl byl stále rychlejší o 331 tisícin sekundy.

Max Verstappen se po setmění musel spokojit se třetím místem. Foto: Red Bull

Verstappen navíc nevydržel příliš dlouho ani na druhém místě. Zrychlil totiž také Russell a posunul se na stříbrnou příčku se ztrátou 230 tisícin sekundy na Alonsa. Stále více jezdců se následně přesouvalo na tvrdší sady pneumatik. Závěr tréninku už tak patřil závodním simulacím a pořadí se příliš neměnilo.

Po čtvrtečním programu je tak v Saúdské Arábii nejrychlejší Alonso. Druhý Russell na něj ztrácí 230 tisícin a Verstappen 331 tisícin sekundy.

Ačkoli se Mercedes zásluhou Russella dostal do nejlepší trojice, nedá se říct, že panuje v táboře německé stáje spokojenost. Její jezdci si totiž několikrát stěžovali na poskakování. Hamilton byl rovněž nespokojen, neboť mu ustřelovala zadní část vozu. I kvůli tomu vycestoval z dráhy. Nakonec oznámil, že nemá výkon a zajel do boxů.