Novinky

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Facebook Instagram

Sainz by Verstappena porazil, mínil Pérez

Sainz by Verstappena porazil, mínil Pérez

Byl v tom však malý háček.

Vítěz prvních tří kvalifikací sezony a prvních dvou závodů musel z VC Austrálie odstoupit a nechal tak vpředu osamoceného Carlose Sainze, který dovedl Ferrari k prvnímu vítězství od loňské VC Singapuru. Přestože se Verstappen po startu ujal vedení, jeho týmový kolega si byl jistý, že Sainz by stejně vyhrál, neboť Ferrari bylo rychlejší. Slabší konkurenceschopností vozu na okruhu v Melbourne přirozeně vysvětluje i své pomalejší tempo a až páté místo v cíli.

Absolutně,“ odpověděl Sergio Pérez na otázku, zda si myslí, že i bez Verstappenova odstoupení by vyhrálo Ferrari. „Prostě jsme jako tým neměli rychlost. Po celý víkend. Problémy začaly v pátek a nikdy neskončily, protože jsme nenašli správný recept na pneumatiky. Už loni jsme viděli, že na určitém typu okruhů, například v Las Vegas, což je také okruh, kde vás limituje příď vozu, bylo Ferrari v závodě silnější, lépe zvládalo management předních pneumatik.

Až po tomto vyjádření se ale zjistilo, že Pérezův vůz v cíli neměl v pořádku aerodynamiku, spodní strana podlahy s přísavným efektem nasála fólii z průzoru přilby některého z jezdců. Podle Christiana Hornera se tak stalo při předjíždění Fernanda Alonse. To vysvětluje, proč Pérez po své zastávce Alonsa tak rychle dohnal, dokázal ho předjet, ale ten se pak celá kola držel za ním v DRS vzdálenosti, než to jeho pneumatiky nevydržely.

V tuto chvíli už má Pérez fólii v citlivém místě komplikované podlahy svého vozu. Foto: Red Bull

Fólie z průzoru zaseklá v brzdovém kanálku zničila závod Estebanu Oconovi, ale ne Maxi Verstappenovi, jak jsme se mohli domnívat poté, co mu shořela pravá zadní brzda. Podle Verstappenových slov po závodě se brzda prostě zasekla. Proto se mu od prvního kola zdálo, že v zadní částí vozu něco není v pořádku a nedokázal Sainzovi utéct, přestože kouř se objevil až ve čtvrtém kole. Přirovnal to k tomu, jako by měl na jednom kole zataženou ruční brzdu a nevěděl o tom.

Nechápal jsem, co se to děje. Jen jsem cítil, že vyvážení je naprosto špatné. Tým viděl, že se něco děje, ale nemohl najít příčinu,“ vysvětlil Verstappen, jenž díky nevelkému bodovému zisku Sergia Péreze zůstal ve vedení šampionátu. Před Mexičana se o jeden bod dostal Charles Leclerc a Sainz má navzdory jednomu vynechanému závodu čtvrté místo.

Zdroj: motorsport, úvodní foto: Red Bull