Novinky

  • 03.07.2024 Neutral Andy Cowell vystřídal Martina Whitmarshe na místě ředitele Astonu

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

Facebook Instagram

Bearman bude závodit za Haas

Bearman bude závodit za Haas

Budoucí hvězda Scuderie?

Před víkendem Velké ceny Velké Británie bylo oznámeno, že 19letý britský závodník Oliver Bearman bude od příští sezony závodit za tým Haas. S podporou Ferrari již druhou sezonu závodí ve F2, ale jeho aktuálně čtrnáctá pozice v šampionátu není moc přesvědčivá. Ovšem podstatně přesvědčivější byl jeho výkon v letošní Velké ceně Saúdské Arábie, kde téměř bez přípravy zaskočil za Carlose Sainze a obsadil pěkné sedmé místo.

Jelikož Haas je technologickým partnerem Ferrari, zákazníkem s vlastní budovou v Maranellu a v příštích letech chce nadále používat pohonné jednotky Ferrari, není překvapením, že se Jezdecká akademie Ferrari dohodla právě s tímto týmem. V minulosti za něj závodil i Mick Schumacher, ačkoli tomu to moc nevyšlo. Bearmana můžeme brát jako náhradu za Nica Hülkenberga, jenž bude příští rok závodit za Sauber. Stále nevíme, zda ve druhém vozu zůstane Kevin Magnussen, nebo bude nahrazen některým z jezdců na trhu, přičemž za favority jsou považováni Esteban Ocon a Valtteri Bottas. Blízko k podpisu smlouvy na sedačku F1 mají být i další mladí jezdci, Kimi Antonelli a Liam Lawson, ale Bearman je první oficiálně potvrzený. Zároveň je to varovný prst pro všechny současné jezdce bez smlouvy, že minimálně jeden z nich zůstane na konci roku bez místa.

Nedokážu slovy popsat, co teď cítím,“ říká Bearman. „Jsem neskutečně hrdý, že můžu nahlas říct, že budu závodit za tým MoneyGram Haas F1. Budu jedním z hrstky lidí, kteří dostanou svůj vysněný džob. Genemu (Haasovi), Ayaovi (Komatsuovi) a všem ostatním v Haasu děkuji za důvěru a za příležitost reprezentovat tento tým.

Bearman ve skutečnosti podepsal smlouvu již minulou neděli v Rakousku. Foto: Haas

Mladý Angličan už vícekrát testoval a trénoval se stájemi Ferrari a Haas a americký tým ho pustí do prvního tréninku také v Británii, Maďarsku, Mexiku a Abú Zabí. Náročný harmonogram je pak možná i částečným vysvětlením Bearmanových slabých výsledků v šampionátu F2. Druhým mohou být problémy Premy s novým monopostem F2, jelikož Kimi Antonelli, chráněnec Mercedesu, také selhává v misi zabojovat o titul. Je jasné, že pokud se osvědčí u Haasu, může ve Ferrari za pár let nahradit již devětatřicetiletého krajana, Lewise Hamiltona.

Bearmana budeme na trati vídat ve voze s číslem 87.

V Džiddě jsem neměl možnost vybrat si číslo, ale i kdyby, tak by to byla poslední věc, na kterou bych měl čas myslet. Ale 87 je číslo, se kterým závodím od samého začátku, protože s ním závodil i můj otec. Já jsem se narodil 8. května a bratr 7. srpna.

Zdroj: motorsport, úvodní foto: Haas