Volba prezidenta FIA je nedemokratická
Laura Villarsová dala FIA k soudu.
10. listopadu 2025 bude zahájeno soudní jednání ve věci údajně nedemokratického postupu volby prezidenta FIA, která by měla proběhnout již 12. prosince v Uzbekistánu. Jako jeden z méně nadějných kandidátů na post prezidenta FIA obvinila Mezinárodní automobilovou federaci z nedemokratického výběru kandidátů na prezidenta.
„Dvakrát jsem se s FIA pokusila otevřít konstruktivní dialog o tak základních tématech jako jsou interní demokracie a transparentnost pravidel volby,“ píše Laura Villarsová ve svém stanovisku. „Nedočkala jsem se odpovědi na úrovni. Nejednám proti FIA. Jednám s úmyslem chránit ji. Demokracie FIA neohrožuje, v demokracii spočívá její síla."
Pokud Villarsová neuspěje, Mohamed bin Sulajem dokráčí k automatickému znovuzvolení. A to navzdory tomu, že zájem kandidovat kromě bývalé závodnice Villarsové mají i bývalý komisař závodů F1, Tim Mayer a motorsportovní žurnalistka, Virginia Philippotová. A nesmíme zapomínat na Carlose Sainze staršího, který oznámil kandidaturu proti Bin Sulajemovi jako první, avšak později z boje odstoupil.
Háček je v tom, že nikdo nedal dohromady tým potřebný k podání oficiální přihlášky. Kandidát na prezidenta FIA musí ve své přihlášce uvést i sedm jmen kandidátů splňujících předpoklady k obsazení křesel viceprezidentů za šest regionů FIA. Dvou za Evropu a po jednom za Asii a Pacifik, Blízký východ a severní Afriku, Afriku, Severní Ameriku a Karibik, Jižní a Střední Ameriku. A tady se z Jižní Ameriky stává králotvůrce.
V reakci na později potvrzené zprávy o chystané kandidatuře populárního Carlose Sainze staršího se Bin Sulajem v květnu letošního roku vytasil s dopisem, kterým mu předem deklaruje podporu 36 členských klubů FIA. To by ještě nebyl konec světa, volební právo má 149 členů. Jenže na seznamu bylo také všech 11 klubů regionu Jižní a Střední Amerika. Jmenovitě Argentina, Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie, Ekvádor, Guyana, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela.
A dále je to prosté. Ze jmenovaných jedenácti zemí pouze jedna do stanoveného termínu zaslala FIA jméno kandidátky na její zastupování v příštím volebním období. Brazílie zaslala jméno současné viceprezidentky za jihoamerický region, 49leté Fabiany Ecclestonové, manželky 95letého bývalého spolumajitele a šéfa F1, Bernieho Ecclestona. Zbývajících 10 nemá žádného kandidáta. Kupříkladu Česká republika dala na seznam kandidátů Jana Šťovíčka. Ale jelikož je Ecclestonová jediná z Jižní Ameriky, tak ona rozhodne, kdo bude prezidentem FIA. A už dávno, spolu s 11 jihoamerickými zeměmi, vyslovila podporu Bin Sulajemovi a je na jeho kandidátce.
Jediný kandidát na prezidenta FIA? Foto: FIA
Šachmat od současného prezidenta FIA a manželky vlivného miliardáře. Tedy pokud soud v Paříži nerozhodne jinak a nepřikáže FIA změnit pravidla. Když se na to podíváme třeba optikou Carlose Sainze, on ještě měl možnost přesvědčit některý z jihoamerických autoklubů ke změně postoje, přestože neexistoval přímo kandidát, se kterým by mohl mluvit. Alespoň špetka demokracie v tom je, ačkoli například asijsko-pacifický region má 43 členů a není moc fér, že za ně, jakož i za všechny ostatní rozhodne region s 11 členy. Avšak optikou někoho, kdo oznámil úmysl kandidovat nedávno, ale v Jižní Americe nemá s kým mluvit, protože seznam byl uzavřen v září, to není demokratické ani trochu. Takže mu je upřeno jeho (její) právo kandidovat. Nebo ne?
Zdroj: Motorsport, úvodní foto: FIA

Filip Salač se v neděli 2. listopadu ve 13 hodin zúčastní besedy na Racing Expo
Sainz potrestán ztrátou 5 míst na startu v Mexiku

02.11. 2025